czwartek, 24 maja 2018.
Strona główna > Świat > Byli przetrzymywani przez 30 lat

Byli przetrzymywani przez 30 lat

Data publikacji: 2015-07-30 23:57
Ostatnia aktualizacja: 2018-05-18 02:46
Wywietleń: 1019 6793

Siły specjalne peruwiańskiej armii uwolniły 26 dzieci i 13 kobiet, które przez ok. 30 lat były przetrzymywane przez partyzantkę Świetlistego Szlaku w obozie pracy w dżungli na południowym wschodzie Peru.

Prawie nieistniejąca już partyzantka Świetlistego Szlaku nie stanowi zagrożenia dla peruwiańskich władz od lat, ale bandy rebeliantów działają w rejonach, gdzie uprawia się kokę, i co jakiś czas jeszcze zasadzają się na siły bezpieczeństwa. Konflikt między stronami spowodował w latach 1980-2000 śmierć 70 tys. ludzi i zniknięcie kolejnych 15 tys. Ugrupowanie znacznie osłabło po aresztowaniu w 1992 r. jego przywódcy Abimaela Guzmana.

- Wiele tych dzieci urodziło się tam w dżungli i pochodzi z gwałtów na uprowadzonych kobietach, dokonanych przez członków Świetlistego Szlaku - powiedział wiceminister obrony Peru Ivan Vega. Jak podkreślił, jest to największa liczba dzieci uratowanych podczas jednej operacji. Wzięło w niej udział ok. 120 żołnierzy i policjantów oraz śmigłowce. Dzieci miały od roku do 14 lat. Wśród ocalonych jest 70-letnia kobieta, którą przed 25 laty porwano z klasztoru.

Przetrzymywani w obozach ludzie byli zmuszani do pracy na polach koki. Niektóre dzieci rekrutowano w szeregi partyzantki. Siły bezpieczeństwa dowiedziały się o istnieniu obozu od mężczyzny, któremu przed miesiącem udało się uciec przed rebeliantami. (pap)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”