poniedziałek, 06 lipca 2020.
Strona główna > Świat > Brandenburgia ustawi płot na granicy z Polską dla ochrony przed ASF

Brandenburgia ustawi płot na granicy z Polską dla ochrony przed ASF

Brandenburgia ustawi płot na granicy z Polską dla ochrony przed ASF
Data publikacji: 2019-12-18 14:16
Ostatnia aktualizacja: 2019-12-20 19:13
Wywietleń: 951 433993

Niemiecki kraj związkowy Brandenburgia postawi w najbliższych dniach wzdłuż Odry i Nysy Łużyckiej płot o długości 120 kilometrów. Ma on zapobiec przedostaniu się dzików zarażonych afrykańskim pomorem świń z Polski do Niemiec.

Według odpowiedzialnego za przedsięwzięcie ministerstwa zdrowia i ochrony konsumenta w Poczdamie użyty elektryczny płot będzie przenośny i nie zostanie ustawiony na stałe.

- W walce z ASF powinniśmy spróbować wszystkich środków. W związku z bliską i niezwykle dynamicznie rozwijającą się epidemią w województwie lubuskim, po intensywnych konsultacjach (…) postanowiliśmy teraz, lokalnie i przez ograniczony czas, zastosować przenośne płoty wzdłuż wałów przeciwpowodziowych - oznajmiła minister Ursula Nonnenmacher.

Zastrzegła, że nie zapewnią one stuprocentowej ochrony. Mogą jednak zapobiec migracji zainfekowanych dzików z Polski do Brandenburgii.

- Jest to jeden z wielu wdrażanych przez nas środków zapobiegawczych - podkreśliła szefowa resortu zdrowia Brandenburgii, zapowiadając, że prace rozpoczną się pod koniec bieżącego tygodnia.

Jak kilkukrotnie powtarzała już Nonnemacher, dziki nie są jedyną przyczyną przenoszenia się ASF. Wirus "podróżuje" też z ludźmi. - Klasykiem jest kanapka z (zarażoną) kiełbasą wyrzucona z okna samochodu na parkingu - mówiła minister.

* * *

Na początku grudnia ASF wykryto u martwego dzika po polskiej stronie zaledwie 42 km od niemieckiej granicy. Na terytorium RFN nie było jeszcze przypadków afrykańskiego pomoru świń. Tamtejsi hodowcy trzody chlewnej są jednak wyjątkowo zaniepokojeni występowaniem zarażonych dzików coraz bliżej ich granic.

(pap)

Fot. Bartosz Turlejski

Komentarze

Zgred
Czy nasze ekoświry jadą już do Niemiec?
2019-12-20 19:09:42
Dla ludzi to nie jest groźne
Chore zwierzęta nie zagrażają ludziom w żaden sposób. Zabicie ich też nic nie da, bo myśliwi poniosą zarazę na butach itp. Jak się da, można jedynie je odgrodzić od reszty. I Niemcy to robią. Polacy woleli roznosić zarazę po całym kraju.
2019-12-20 08:26:15
a co na to
Jamamświra i inne posłankinie ?
2019-12-19 18:55:54
do @ jg729
- tamte były w ciąży, co drugie hasło na zadymie; - nie zabiać loch w ciąży. Te aktywistki działają także u "Adasia" w Abortion Support Network. Lochy już są po zabiegach w ASN.
2019-12-18 17:44:05
ch.a.
Wszystkie chore dziki powinny zabrac do swoich mieszkań feministki, ekolozki, powinny tam karmić je marchewkami, trawką, szyć ubranka, kołderki , uczyć miłości, czułości , tolerancji.
2019-12-18 17:20:31
jg729
A co na to tutejsi obrońcy dzików? Rok temu darli swoje ekologiczne japy, a dzisiaj cisza.
2019-12-18 16:36:49

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

Nekrologi

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie