sobota, 11 lipca 2020.
Strona główna > Świat > Białoruś: koncerty, bufety i promocje w lokalach wyborczych

Białoruś: koncerty, bufety i promocje w lokalach wyborczych

Białoruś: koncerty, bufety i promocje w lokalach wyborczych
Data publikacji: 2019-11-17 19:37
Ostatnia aktualizacja: 2019-11-19 12:10
Wywietleń: 952 428313

Białoruskie lokale wyborcze prześcigały się w atrakcjach, mających zachęcić obywateli do głosowania w wyborach do Izby Reprezentantów - niższej izby parlamentu. Czekały na nich koncerty i programy artystyczne, dobrze zaopatrzone bufety z promocyjnymi cenami i różnego rodzaju artykuły: od pościeli po ręcznie robione broszki.

Według danych Centralnej Komisji Wyborczej na dwie godziny przed zakończeniem głosowania frekwencja wyniosła 70,72 proc., a wybory uznano za ważne w 109 ze 110 okręgów. Zasadniczy dzień głosowania, którym była niedziela, poprzedziło 5-dniowe głosowanie przedterminowe, w którym frekwencja wyniosła ponad 35 proc.

- My jesteśmy starej daty, nauczeni chodzić na wybory - mówili emeryci, którzy przyszli zagłosować w lokalu wyborczym w dzielnicy zbudowanej wokół Mińskiej Fabryki Traktorów. - Trzeba zagłosować, żeby wybrać godnego przedstawiciela".

- Dla mnie wybory to naprawdę jest święto - przekonywała pani Janina, która, jak mówiła, „w swoim czasie” angażowała się w prace komisji wyborczych.

Młodzieży w lokalach wyborczych było zdecydowanie mniej. Państwowe gazety publikowały wprawdzie na pierwszych stronach zdjęcia głosujących studentów i przypominały o „obywatelskim obowiązku” oraz odpowiedzialności za przyszłość państwa, ale wielu młodych ludzi nie dało się przekonać.

- Nie wierzę, że to ma jakikolwiek sens. I tak już za nas wszystkich wybrali - powiedziała Jana, która pracuje w kawiarni. Jej koleżanka pytanie o wybory w ogóle potraktowała jako żart.

- Ludzie idą, idą. Wszystkiego najlepszego! Dzisiaj święto - mówił jeden z obserwatorów, przedstawiciel Białoruskiej Fundacji Pokoju, która działa od 1950 r.bOprócz niego obserwatorami byli jeszcze przedstawiciel partii komunistycznej, Czerwonego Krzyża, stowarzyszenia weteranów z Afganistanu i Białoruskiej Partii Społeczno-Sportowej. Przedstawicieli opozycji nie ma. Wszyscy zapewniali, że wybory przebiegają bez zakłóceń.

Przed wejściem do lokalu wyborczego młodzi ludzie śpiewali piosenki w rytmie zbliżonym do disco polo, dalej można się było za darmo napić kawy i herbaty, kupić tanie bułeczki i ciastka z piekarni przy fabryce, a także alkohol.

- Tak patrzę, że bułki tanie, ale owoce i słodycze kosztują tyle samo, co w sklepie - oceniła jedna z pań.

W głębi lokalu było jeszcze stoisko z pościelą i ręcznikami lnianymi. Ogólnie jednak zaopatrzenie w tam można było uznać za skromne w porównaniu np. z uniwersytetem kultury fizycznej, w którym głosował Alaksandr Łukaszenka. Tam za przygotowanie bufetu odpowiadał Centralny Dom Towarowy. Portal TUT.by doniósł, że wystawiono tam imponujący „tort z mięsa” z różyczkami zwiniętymi z plastrów słoniny, dynie z wyciętymi patriotycznymi napisami oraz bogatą ofertę ryb i wyrobów garmażeryjnych.

Białoruscy niezależni obserwatorzy i aktywiści zwracają uwagę, że tradycja przeprowadzania wyborów jako „ludowego święta” jest pozostałością jeszcze z czasów sowieckich.

- Chodzi m.in. o to, żeby pozbawić je treści politycznej, a sprowadzić do jakiejś ludowej zabawy, imprezy - mówił PAP Aleś Ancipienka, aktywista niezależnego Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Niezależni aktywiści, którzy prowadzą obserwację wyborów, mówią o fałszerstwach i poważnych nadużyciach. Od wtorku, gdy rozpoczęło się głosowanie przedterminowe, zarejestrowali ok. 600 nieprawidłowości, w tym zawyżanie liczby głosujących, nieprawidłowe zabezpieczenie urn, usuwanie z lokali niezależnych obserwatorów i pozbawianie ich akredytacji.

Przewodnicząca CKW Lidzija Jarmoszyna, mówiła o tym, że do CKW trafiały skargi, jednak jako przykład podała historię młodego człowieka, który dostał mandat za złe parkowanie w drodze na wybory. Obserwatorzy niezależnej kampanii „Prawo wyboru” zarejestrowali natomiast ponad 600 przypadków nieprawidłowości. 

(pap)

Fot. EPA

Białoruś: koncerty, bufety i promocje w lokalach wyborczych Białoruś: koncerty, bufety i promocje w lokalach wyborczych Białoruś: koncerty, bufety i promocje w lokalach wyborczych Białoruś: koncerty, bufety i promocje w lokalach wyborczych Białoruś: koncerty, bufety i promocje w lokalach wyborczych

Komentarze

Jak to jacy...?
Tylko Ci z Lewej... i do tego jeszcze za-KOD-owani nowo-smiesznie !!
2019-11-19 12:08:30
?
I jacyś szaleńcy mają czelność mówić, że w Polsce nie ma demokracji i trzeba ją przywrócić?
2019-11-18 07:04:12
Quistorp
cлужим отечеству- To jest w języku rosyjskim. Służymy ojczyźnie. W języku białoruskim to znaczy; cлужим бацькаўшчыне, albo cлужим айчыне. Teraz wiemy gdzie te wybory się odbywają!
2019-11-17 22:21:08

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

kondolencje

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie