Wtorek 09 sierpnia 2022r. 
REKLAMA

Atak piratów na statek Euroafriki – załoga bezpieczna

Data publikacji: 2020-05-21 14:06
Ostatnia aktualizacja: 2020-05-24 08:00
Atak piratów na statek Euroafriki – załoga bezpieczna
 

Na statek ESL Australia, należący do grupy Euroafrica, napadli piraci. Do zdarzenia doszło w środę (20 maja) w odległości ok. 150 mil morskich od wybrzeży Nigerii. Na szczęście, nikomu nic się nie stało i cała załoga jest bezpieczna. Po inspekcjach służb statek ma kontynuować rejs do Kamerunu.

– Statek płynął z Ghany do Kamerunu i został zaatakowany przez piratów praktycznie na otwartym morzu – relacjonuje Jacek Wiśniewski, dyrektor naczelny spółki Euroafrica Services, Oddział w Polsce (z siedzibą w Szczecinie). – Piętnastoosobowa załoga schowała się w tzw. cytadeli. Przez cały czas, co 20 minut mieliśmy z nią kontakt.

Cytadela to przygotowane wcześniej miejsce na statku, w którym załoga może bezpiecznie czekać na pomoc.

Piraci splądrowali jednostkę

Jak wyjaśnia dyrektor Wiśniewski, w systemie ochrony są dwie strefy. Piraci dostali się na pokład, splądrowali i okradli jednostkę, ale nie dostali się nawet do pierwszej strefy ochrony.

Na atak zareagowała marynarka wojenna Nigerii, a piraci zbiegli.

Ochrona statku

– Statek szybko dostał asystę – kontynuuje J. Wiśniewski. – Po identyfikacji, że jest to ochrona, kapitan, zdecydował o sprawdzeniu jednostki. Jest ona w stanie nienaruszonym i po inspekcjach powinna kontynuować swój rejs do Kamerunu. Najważniejsze, że wszystkie procedury zadziałały i załoga jest bezpieczna.

ESL Australia to statek towarowy, zbudowany w 2007 r. Ma nośność 17 300 ton, długość 143 m, a szerokość 22 m.

Dryad Global, firma zajmująca się bezpieczeństwem morskim, podaje, że było to już piąte w tym roku takie zdarzenie w tym rejonie. Zatoka Gwinejska należy do regionów o największej koncentracji i częstotliwości ataków pirackich ze względu na lokalny przemysł naftowy i lukratywne szlaki żeglugowe.

Przypomnijmy, że 27 listopada 2015 r. u wybrzeży Nigerii doszło do napadu na statek Euroafriki „Szafir”. Wówczas bandyci porwali pięciu członków załogi. Po kilkunastu dniach marynarzy udało się uwolnić.

Elżbieta KUBOWSKA

Fot. Euroafrica

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

zaatakowany
2020-05-24 01:48:26
Pan Wiśniewski powiedział część prawdy. Byli uzbrojeni, wyposażeni w palnik i gazy do cięcia. Ochrona przybyła po około 8 godzinach od zgłoszenia ataku. Piratom dużo nie brakowało by dostać się do środka. Po doraźnych naprawach i wymianie jednej szyby, gdyż innych nie ma na stanie i trzeba było łatać czym mieliśmy, po dobezpieczeniu się dopłynęliśmy do Kamerunu. Inspekcja służb polegała na wejściu na pokład 5ciu uzbrojonych nigeryjskich żołnierzy, rozmowie z kapitanem i 1szym oficerem oraz porobieniu zdjęć zniszczeń telefonem. To nie są wszystkie szczegóły tej sytuacji. Najlepsze było gdy ubezpieczyciel zapytał czy damy radę prześliznąć się do Kamerunu bez ochrony bo kamerunczycy podnieśli cenę w ostatniej chwili o 50%. Po przeanalizowaniu naszej sytuacji, głosowaniu i nie doczekaniu się ochrony z kamerunu musieliśmy zaryzykować. Wody kamerunu są podobnie opanowane przez piratów jak nigerii. Pozostaje jeszcze kwestia powrotu na spokojniejsze wody, czy będzie jakaś ochrona. Trasa ta sama. Mamy nadzieję, że w biurze coś wymyślą.
do Mundzia po--a
2020-05-22 12:49:55
- to "demokracja liberalna". Wyobraź sobie Mundziu sytuację gdy załoga, np. ruska robi wpie..l bosonogim analfabetom. Ten jazgot w "demokracji" i te "komisje praw człowieka", "wystąpienia ONZ-tu itd. Wyobrażasz sobie Mundziu?
Edmund
2020-05-22 08:41:02
Świat zszedł na psy.Kilku bosonogich analfabetów wyposaźonych w pracy,opanowywuje i plądruje statek a załoga z kisielem w gaciach zaszywa sie w "szczurzej dziurze"
@Gość
2020-05-22 04:58:38
Jest też Semare Shipping Co Ltd. - właściciel statku. W Euroafrice te spółki żeglugowe nazywają grupą Euroafriki (niezależnie od pozostałych firm tworzących GK HH).
Gość
2020-05-21 19:31:28
Euroafrica należy do Hass Holding z Cypru. Nie ma czegoś takiego jak "grupa Euroafrica". Jest ESL albo Euroafrica, jest też Hass Holding.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA