środa, 18 lipca 2018.
Strona główna > Świat > Amerykańska brygada w Polsce

Amerykańska brygada w Polsce

Amerykańska brygada w Polsce
Data publikacji: 2016-12-14 22:15
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 344 183403

Dowódca naczelny sił lądowych USA w Europie gen. Frederick Hodges poinformował, że na początku 2017 roku około 4 tys. żołnierzy USA z pojazdami i sprzętem ma przybyć m.in. do Bremerhaven, skąd udadzą się dalej do Polski. Hodges powiedział, że w styczniu północne Niemcy będą "logistyczną obrotnicą" przerzutu wojsk USA do Europy Środkowej i Wschodniej. W ramach natowskiej operacji "Atlantic Resolve" żołnierze ci mają wzmocnić siły USA we wschodnich krajach NATO.

- Celem jest zabezpieczenie pokoju w Europie i demonstracja siły wobec Rosji - powiedział gen. Hodges w Szkole Logistyki niemieckiej Bundeswehry w Osterholz-Scharmbeck (Dolna Saksonia), która - jak pisze agencja dpa - jest jednym z centralnych węzłów logistycznych tej operacji. W Polsce oddziały będą stacjonować m.in. w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu.

Na szczycie NATO w Warszawie w lipcu 2016 r. ustalono, że Sojusz wyśle do Polski i państw bałtyckich cztery wielonarodowe batalionowe grupy bojowe. Większość żołnierzy batalionu, który przyjedzie do Polski, ma pochodzić z USA. Dodatkowo Stany Zjednoczone zapowiedziały, że wyślą do Europy Środkowo-Wschodniej - w ramach współpracy dwustronnej - brygadę pancerną i pododdział śmigłowców. Brygada przez większość czasu mają znajdować się w Polsce, ale będą też ćwiczyć w innych państwach wschodniej flanki NATO.

"W styczniu 2017 r. do Polski zostaną przerzucone pododdziały i sprzęt ABCT (Brygadowa Grupa Bojowa, ang. Armored Brigade Combat Team). W początkowym okresie zostanie ona rozlokowana na obszarze zachodniej Polski, pomiędzy Drawskiem Pomorskim a Żaganiem. Następnie część z jej elementów zostanie rozmieszczona w innych miejscach rejonu wschodniej flanki NATO. Sukcesywnie pewne elementy ABCT zostaną rozlokowane także w kilku innych lokalizacjach. W ramach pierwszej rotacji dowództwo brygady oraz bataliony inżynieryjny i wsparcia, 3 Batalion 29 Pułku Artylerii i 4 Batalion 10 Pułku Kawalerii będą stacjonowały w obiektach wojskowych w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu" - informowało MON w komunikacie.

Żołnierze batalionowych grup bojowych będą co kilka miesięcy podlegali rotacji. Oddziały te będą wielonarodowe, ale w każdym będzie tzw. państwo ramowe, czyli odpowiedzialne za wystawienie większości sił i dowodzenie całością. W Polsce państwem ramowym będą Stany Zjednoczone, na Litwie – Niemcy, na Łotwie – Kanada, a w Estonii – Wielka Brytania. Prócz Amerykanów w skład batalionu w Polsce będą wchodzili żołnierze z Rumunii i Wielkiej Brytanii. Polska z kolei wyśle żołnierzy do batalionu na Łotwie oraz pododdział do Rumunii.

(pap)

Komentarze

Pani Pelagia z Kabaretu...
Do PO-znizszego Feliksa DZ............ ! Widac wyraznie ze: myslales, myslisz i dalej bedziesz myslal... PO-d swoja "czerowna gorke" !!
2016-12-18 01:55:16
Feliks Dz.
Na Morzu Południowochińskim(koło granicy z Chinami) kursują amerykańskie okręty wojenne a chińczykom amerykanie chcą zabronić instalacji sprzętu wojskowego na ich wyspach koło ich granic; to musiał wymyślić jakiś super intelektualista.....a w PL ? baza w Redzikowie spowodowała zwiększenie ilości rakiet atomowych wycelowanych w Polskę...co prędzej będzie zniszczone Polska i Redzikowo czy Moskwa w razie konfliktu rakietowego??zobaczymy jaka będzie odpowiedź Rosji na wojska USA w tym regionie, na pewno jakaś będzie,...a co będzie z nieszczęsnym USA, które eksportuje demokracje? już kiedyś ZSRR eksportował socjalizm i zawalił się jak domek z kart gdy socjalizm zaczął obejmować wielkie połacie globu...
2016-12-17 20:37:39
Zona mysliwego...
Do PO-nizszego Fanfatal...! A wlasnie ze jeszcze na sama mysl... o tej PO-przedniej 45-letniej Okupacji, to meza jeszcze dzis obydwie glowy bola... tj. ta wieksza na gorze i ta mniejsza na dole ! A PO 2-gie: PO co mieli dobijac w Szczecinie, jak tu jest jeszcze tylu Komunistow i PO-stkomunistow ? Na razie wystarczy sama Kwatera NA TO... Wschodnie Towarzystwo - nie mowiac juz o tym, by Ich nie-PO-trzebnie nie PO-filmowali !!
2016-12-16 01:11:52
Dan
do HogoFogo: Bo tam maja swoje bazy.
2016-12-15 10:45:30
Fanfatal
Obcy żołnierze wykonują rozkazy obcych dowódców, obcy dowódcy wykonują rozkazy obcych polityków a obcy politycy (Wielcy Przyjaciele) zbiorą się w jakiejś Jałcie albo Teheranie i sprzedadzą Polskę komu będą chcieli. Przecież to jest forma okupacji. Myślenie nie boli.
2016-12-15 04:27:55
HogoFogo
Dlaczego przypłyną do Bremerhaven a nie do Szczecina? Jakieś pomysły (ale serio)?
2016-12-14 23:57:11
Pytanie do milosnikow Wschodu...
A gdzie Wielkie "Krokodylowe Lzy"... PO starym Ukladzie Warszawskim ? Kiedy i w tej sprawie bedziecie wraz z KOD-em wielce PO-plakiwac...??
2016-12-14 23:53:01

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy