wtorek, 22 września 2020.
Strona główna > Świat > Amerykańska brygada w Polsce

Amerykańska brygada w Polsce

Amerykańska brygada w Polsce
Data publikacji: 2016-12-14 22:15
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 923 183403

Dowódca naczelny sił lądowych USA w Europie gen. Frederick Hodges poinformował, że na początku 2017 roku około 4 tys. żołnierzy USA z pojazdami i sprzętem ma przybyć m.in. do Bremerhaven, skąd udadzą się dalej do Polski. Hodges powiedział, że w styczniu północne Niemcy będą "logistyczną obrotnicą" przerzutu wojsk USA do Europy Środkowej i Wschodniej. W ramach natowskiej operacji "Atlantic Resolve" żołnierze ci mają wzmocnić siły USA we wschodnich krajach NATO.

- Celem jest zabezpieczenie pokoju w Europie i demonstracja siły wobec Rosji - powiedział gen. Hodges w Szkole Logistyki niemieckiej Bundeswehry w Osterholz-Scharmbeck (Dolna Saksonia), która - jak pisze agencja dpa - jest jednym z centralnych węzłów logistycznych tej operacji. W Polsce oddziały będą stacjonować m.in. w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu.

Na szczycie NATO w Warszawie w lipcu 2016 r. ustalono, że Sojusz wyśle do Polski i państw bałtyckich cztery wielonarodowe batalionowe grupy bojowe. Większość żołnierzy batalionu, który przyjedzie do Polski, ma pochodzić z USA. Dodatkowo Stany Zjednoczone zapowiedziały, że wyślą do Europy Środkowo-Wschodniej - w ramach współpracy dwustronnej - brygadę pancerną i pododdział śmigłowców. Brygada przez większość czasu mają znajdować się w Polsce, ale będą też ćwiczyć w innych państwach wschodniej flanki NATO.

"W styczniu 2017 r. do Polski zostaną przerzucone pododdziały i sprzęt ABCT (Brygadowa Grupa Bojowa, ang. Armored Brigade Combat Team). W początkowym okresie zostanie ona rozlokowana na obszarze zachodniej Polski, pomiędzy Drawskiem Pomorskim a Żaganiem. Następnie część z jej elementów zostanie rozmieszczona w innych miejscach rejonu wschodniej flanki NATO. Sukcesywnie pewne elementy ABCT zostaną rozlokowane także w kilku innych lokalizacjach. W ramach pierwszej rotacji dowództwo brygady oraz bataliony inżynieryjny i wsparcia, 3 Batalion 29 Pułku Artylerii i 4 Batalion 10 Pułku Kawalerii będą stacjonowały w obiektach wojskowych w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu" - informowało MON w komunikacie.

Żołnierze batalionowych grup bojowych będą co kilka miesięcy podlegali rotacji. Oddziały te będą wielonarodowe, ale w każdym będzie tzw. państwo ramowe, czyli odpowiedzialne za wystawienie większości sił i dowodzenie całością. W Polsce państwem ramowym będą Stany Zjednoczone, na Litwie – Niemcy, na Łotwie – Kanada, a w Estonii – Wielka Brytania. Prócz Amerykanów w skład batalionu w Polsce będą wchodzili żołnierze z Rumunii i Wielkiej Brytanii. Polska z kolei wyśle żołnierzy do batalionu na Łotwie oraz pododdział do Rumunii.

(pap)

Komentarze

Pani Pelagia z Kabaretu...
Do PO-znizszego Feliksa DZ............ ! Widac wyraznie ze: myslales, myslisz i dalej bedziesz myslal... PO-d swoja "czerowna gorke" !!
2016-12-18 01:55:16
Feliks Dz.
Na Morzu Południowochińskim(koło granicy z Chinami) kursują amerykańskie okręty wojenne a chińczykom amerykanie chcą zabronić instalacji sprzętu wojskowego na ich wyspach koło ich granic; to musiał wymyślić jakiś super intelektualista.....a w PL ? baza w Redzikowie spowodowała zwiększenie ilości rakiet atomowych wycelowanych w Polskę...co prędzej będzie zniszczone Polska i Redzikowo czy Moskwa w razie konfliktu rakietowego??zobaczymy jaka będzie odpowiedź Rosji na wojska USA w tym regionie, na pewno jakaś będzie,...a co będzie z nieszczęsnym USA, które eksportuje demokracje? już kiedyś ZSRR eksportował socjalizm i zawalił się jak domek z kart gdy socjalizm zaczął obejmować wielkie połacie globu...
2016-12-17 20:37:39
Zona mysliwego...
Do PO-nizszego Fanfatal...! A wlasnie ze jeszcze na sama mysl... o tej PO-przedniej 45-letniej Okupacji, to meza jeszcze dzis obydwie glowy bola... tj. ta wieksza na gorze i ta mniejsza na dole ! A PO 2-gie: PO co mieli dobijac w Szczecinie, jak tu jest jeszcze tylu Komunistow i PO-stkomunistow ? Na razie wystarczy sama Kwatera NA TO... Wschodnie Towarzystwo - nie mowiac juz o tym, by Ich nie-PO-trzebnie nie PO-filmowali !!
2016-12-16 01:11:52
Dan
do HogoFogo: Bo tam maja swoje bazy.
2016-12-15 10:45:30
Fanfatal
Obcy żołnierze wykonują rozkazy obcych dowódców, obcy dowódcy wykonują rozkazy obcych polityków a obcy politycy (Wielcy Przyjaciele) zbiorą się w jakiejś Jałcie albo Teheranie i sprzedadzą Polskę komu będą chcieli. Przecież to jest forma okupacji. Myślenie nie boli.
2016-12-15 04:27:55
HogoFogo
Dlaczego przypłyną do Bremerhaven a nie do Szczecina? Jakieś pomysły (ale serio)?
2016-12-14 23:57:11
Pytanie do milosnikow Wschodu...
A gdzie Wielkie "Krokodylowe Lzy"... PO starym Ukladzie Warszawskim ? Kiedy i w tej sprawie bedziecie wraz z KOD-em wielce PO-plakiwac...??
2016-12-14 23:53:01

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Festiwal Świateł - Berlin 2020

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie