czwartek, 19 lipca 2018.
Strona główna > Świat > Amerykańscy katolicy nie lubią Trumpa

Amerykańscy katolicy nie lubią Trumpa

Amerykańscy katolicy nie lubią Trumpa
Data publikacji: 2016-08-31 14:13
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 1427 152025

Katolicy należą do tej części amerykańskiego elektoratu, która jest najgorzej usposobiona do Donalda Trumpa. Niepopularność republikańskiego kandydata na prezydenta w tej grupie wyborców tłumaczy jego słabe poparcie w "wahających się" stanach, decydujących zwykle o wyniku wyborów.

W USA mieszka około 75 milionów katolików – stanowią oni ponad 25 procent populacji. Według sondażu Public Religion Research Institute 55 procent spośród nich deklaruje, że zagłosuje na demokratyczną kandydatkę na prezydenta Hillary Clinton, a tylko 32 procent chce poprzeć Trumpa. W sondażu „Washington Post” i telewizji ABC News przewaga Clinton jest jeszcze większa: 61 do 34 procent (reszta wyborców jest niezdecydowana).

Tymczasem katolicy szczególnie licznie zamieszkują stany Środkowego Zachodu, jak Ohio, Michigan i Wisconsin, oraz dwa na wschodnim wybrzeżu: Pensylwanię i Florydę. Wszystkie one należą do grupy stanów „wahadłowych”, gdzie głosy na Demokratów i Republikanów rozkładają się mniej więcej po równo.

Katolicy, którzy w przeszłości głosowali przeważnie na kandydatów Partii Demokratycznej – głównie ubodzy imigranci z Europy, a później Ameryki Łacińskiej - w ostatnich dekadach popierali znacznie częściej kandydatów republikańskich. Większość katolików głosowała w 1980 r. na Ronalda Reagana, w 2004 r. na prezydenta George'a W. Busha (chociaż jego przeciwnikiem był katolik John Kerry), a w 2012 r. na Mitta Romneya (chociaż większość Amerykanów poparła reelekcję prezydenta Obamy). Nie wyznanie bowiem, lecz polityczny profil kandydata był decydujący dla następnych pokoleń imigrantów.

Dzisiejsi katolicy amerykańscy są bardziej konserwatywni niż w przeszłości. Większość odrzuca Trumpa, nie uważając go za prawdziwego konserwatystę. W wypadku Latynosów, z których 55 procent to katolicy, główną rolę odegrały obrażające ich wypowiedzi kandydata GOP i zapowiedź budowy „muru” na południowej granicy. Trump mógł sobie także zaszkodzić swoją wrogą reakcją na krytykę ze strony papieża Franciszka, który powiedział, że „człowiek, który myśli tylko o budowie murów, zamiast mostów, nie jest chrześcijaninem”.

Trump jest protestantem (należy do Kościoła Prezbiteriańskiego), chociaż niespecjalnie praktykującym. Nie jego religia jednak, lecz obietnice programowe zraziły do niego katolików. Wypowiedzi świadczące o uprzedzeniach wobec Latynosów oraz propozycja zakazu wjazdu muzułmanów do USA – jak zwracają uwagę komentatorzy – nawiązują do tradycji amerykańskiego natywizmu, antyimigranckiego ruchu Know Nothing z XIX stulecia oraz ksenofobii i rasizmu z lat późniejszych. Islamofobia Trumpa przywołuje pamięć złych nastrojów i praktyk. Tym bardziej, że kandydat GOP otoczył się nacjonalistycznymi współpracownikami, znanymi z antykatolickich wystąpień. Nowy szef jego kampanii Steve Bannon w wywiadzie dla jednego z katolickich działaczy powiedział, że Kościół katolicki „zamiera” w USA i zapewne dlatego pragnie otwarcia granic dla imigrantów z Meksyku i innych krajów Ameryki Łacińskiej, którzy mogliby zasilić szeregi jego wyznawców. Z kolei jedna z doradczyń Trumpa, Ann Coulter, słynąca z ciętego języka, zaatakowała papieża Franciszka za jego poparcie dla imigrantów. A w jednym ze swoich tweetów napisała, że Kościół katolicki „został założony przez pedofili”. (pap)

 

Fot. EPA/ERIK S. LESSER

Komentarze

Kto wie...?
Byc moze ostatnie 8 lat Amerykanskiego Socjalizmu... PO-zostawia juz swoje slady ??
2016-09-02 00:35:54

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy