Piątek 03 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Abdulrazak Gurnah z Literacką Nagrodą Nobla 2021

Data publikacji: 2021-10-07 14:37
Ostatnia aktualizacja: 2021-10-07 15:01
Abdulrazak Gurnah z Literacką Nagrodą Nobla 2021
Ilustracja Niklas Elmehed  

Literacką Nagrodę Nobla za rok 2021 przyznano urodzonemu na wyspie Zanzibar (Tanzania) Abdulrazakowi Gurnahnowi. W 1968 roku, 73-letni obecnie pisarz, przybył do Wielkiej Brytanii jako uchodźca, gdzie następnie podjął studia. Pozostał tu po dziś dzień. Obecnie jest zaś wykładowcą literatury na uniwersytecie w angielskim mieście Kent. 

Gurnah ma w dorobku pisarkim 10 powieści i kilka opowiadań. W Polsce żadne z dzieł nowego noblisty nie zostało dotychczas wydane.  

"Jego powieści odżegnują się od stereotypowych opisów i otwierają nasze spojrzenie na zróżnicowaną kulturowo Afrykę Wschodnią, nieznaną wielu osobom w innych częściach świata" - czytamy na stronie szwedzkiej akademii. "Gurnah konsekwentnie i z wielką empatią analizuje skutki kolonializmu w Afryce Wschodniej". Autor obecnie uważany jest za jednego z najważniejszych postkolonialnych pisarzy na świecie.

Urodzony na Zanzibarze pisarz, jako młody chłopak uciekł do Wielkiej Brytanii przed prześladowaniami mniejszości muzułmańskiej. 

Dlatego temat uchodźców, odciętych od korzeni i zmuszonych do migracji, jest bez wątpienia  motywem najczęściej powracającym w jego twórczości. Autor pochyla się nad losem człowieka zawieszonego pomiędzy różnymi kulturami i kontynentami.

W przeszłości laureatami literackiego Nobla byli też polscy pisarze: Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz, Wisława Szymborska i Olga Tokarczuk.  

M. Jeziorny

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA