poniedziałek, 16 lipca 2018.
Strona główna > Świat > 500 plus na Litwie?

500 plus na Litwie?

500 plus na Litwie?
Data publikacji: 2017-02-21 22:08
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 1810 216601

Posłowie Akcji Wyborczej Polaków na Litwie–Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR) zgłosili w Sejmie propozycję, by - na wzór Polski - państwo wypłacało co miesiąc świadczenie na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie. Świadczenie miałoby wynosić 120 euro miesięcznie na jedno dziecko.

- Byłoby to realne wsparcie, sygnał dla rodzin wychowujących dzieci, że mogą zostać i żyć w tym państwie - powiedziała starosta sejmowej frakcji AWPL-ZChR Rita Tamaszuniene. Posłanka zaznaczyła, że wsparcie rodzin poprzez wypłacanie świadczeń na dzieci zmniejszyłoby też poziom ubóstwa, które jest przyczyną wielu problemów społecznych, takich jak alkoholizm, narkomania, agresja czy poczucie beznadziei.

Przewodniczący AWPL-ZChR, europoseł Waldemar Tomaszewski poinformował, że „w Polsce program 500+, realizowany od niespełna roku, już przynosi efekty”. Powiedział, że „według danych Banku Światowego oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej RP poziom ubóstwa w Polsce zmniejszył się o 48 proc., poziom ubóstwa dzieci - o blisko 100 proc., liczba urodzeń w ciągu 9 miesięcy realizacji programu wzrosła o 16 tys.”.

AWPL-ZChR szacuje, że na Litwie na świadczenia rodzinne z budżetu potrzeba około 250-300 mln euro rocznie. Jedną z propozycji AWPL-ZChR w sprawie zwiększenia wpływów do budżetu jest opodatkowanie aktywów bankowych, co dałoby dodatkowo około 100 mln euro rocznie. Propozycje wypłacania świadczeń na dzieci AWPL-ZChR składa po raz drugi. Za pierwszym razem poprawki do istniejącej ustawy nie zaaprobował poprzedni rząd.

(pap)

Fot. Dariusz GORAJSKI/archiwum

Komentarze

Litwo....
U nich weszło euro, ceny mają bardzo wysokie, a pensje o wiele mniejsze niż w krajach unijnych. Nie daj Boże, aby w POlsce tak było.
2017-02-22 07:10:01
JanX
Polski genialny patent na wygrywanie wyborów! Opatentować natychmiast!!!
2017-02-21 23:23:34

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
24
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy