czwartek, 05 grudnia 2019.
Strona główna > Sport > Żeglarstwo. Wygrała zawody, ale tytułu nie zdobyła

Żeglarstwo. Wygrała zawody, ale tytułu nie zdobyła

Żeglarstwo. Wygrała zawody, ale tytułu nie zdobyła
Data publikacji: 2017-07-23 18:32
Ostatnia aktualizacja: 2017-07-24 09:05
Wywietleń: 1056 278387

Ostatnim akcentem trwających trzy tygodnie regat Volvo Gdynia Sailing Days były mistrzostwa Polski w klasie 505, które zakończyły się triumfem Agnieszki Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin).

- To nie były wczasy pod żaglami - oceniła mistrzyni świata w klasie 470.

W poprzednią sobotę Skrzypulec z Irminą Mrózek Gliszczynską (ChKŻ Chojnice) została w Salonikach po raz pierwszy w historii polskiego żeglarstwa mistrzynią świata w olimpijskiej klasie 470, a już w piątek stanęła w Gdyni na starcie krajowego czempionatu w klasie 505.

- Od dwóch lat sporadycznie pojawiam się na regatach tej klasy, ale za każdym razem pływam na innej łódce i z innym załogantem. W zeszłym roku z Adamem Kominkiem wywalczyliśmy w rozegranych w Krynicy Morskiej mistrzostwach Polski trzecie miejsce. Tym razem do startu w Gdyni namówił mnie Niemiec Holger Jess - wyjaśniła.

Polsko-niemiecki duet nie znalazł podczas tych regat godnych siebie rywali. 28-letnia sterniczka i starszy o 26 lat załogant wygrali dziewięć z 10. startów i w niedzielę zrezygnowali z udziału w ostatnim wyścigu.

- Po mistrzostwach świata w klasie 470 byłam bardzo zmęczona, a teraz doszedł kolejny wysiłek. Nie spodziewałam się, zwłaszcza w dwóch pierwszych dniach, że przyjdzie nam rywalizować w tak silnym wietrze. Przed przyjazdem do Gdyni studiowałam pogodę i wiatru miało być znacznie mniej. Podczas tej imprezy wyraźnie wygraliśmy wszystkie wyścigi, ale na pewno nie były to wczasy pod żaglami - podkreśliła.

Skrzypulec nie będzie miała zbyt dużo czasu na odpoczynek. We wtorek razem z Mrózek Gliszczynską wybiera się do Włoch na zgrupowanie.

- Do niedzieli 30 lipca będziemy trenować na jeziorze Garda z Antoniną Marciniak i Julią Oleksiuk oraz Maciejem Sapiejką i Adamem Krefftem, którzy przygotowują się do mistrzostw Europy juniorów w klasie 470. Mam nadzieję, że pomożemy im osiągnąć dobry wynik - dodała.

Tydzień po powrocie z Włoch polska załoga wyjedzie do Aarhus, gdzie odbędę się regaty Test Event. Poprzedzą one zaplanowane w przyszłym roku w tej duńskiej miejscowości mistrzostwa świata.

- Po tych zawodach mamy pięć dni przerwy, po których lecimy do Japonii, gdzie na olimpijskim akwenie Enoshima będziemy rywalizować w międzynarodowych mistrzostwach tego kraju w klasie 470. Do Kraju Kwitnącej Wiśni wrócimy jeszcze w październiku na Puchar Świata, który odbędzie się jednak w innym miejscu. Dobrze, że mamy dwie nowe łódki, bo jedną wysłałyśmy już do Japonii, a na drugiej będziemy pływać na Gardzie oraz we wrześniu w mistrzostwach Polski - przyznała.

28-letnia sterniczka ma w dorobku osiem złotych medali w klasie 470, ale w Gdyni nie zdobyła w klasie 505 mistrzostwa kraju. O przynależności narodowej załogi decyduje bowiem mężczyzna i dlatego Skrzypulec z Jessem okazali się najlepsi w formule otwartej regat, natomiast tytuł mistrza Polski wywalczyli Mateusz Jura i Bartosz Chroł (AZS SGH Warszawa). W tej klasie rywalizowały 34 załogi z sześciu krajów. (par)

Komentarze

Pablos
"O przynależności narodowej załogi decyduje bowiem mężczyzna..." Coooooo?!? Gdzie są feministki? Gdzie Szczuka, czemu nie walczy o równouprawnienie w żeglarstwie ;-)
2017-07-24 08:24:12

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Pomaszerowali w imię ekologii

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy powinno się zakazać sprzedaży małych wódek tzw. małpek?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie