niedziela, 15 lipca 2018.
Strona główna > Sport > Żeglarstwo. Szczeciński trener przygotowuje zawodnika z Seszeli

Żeglarstwo. Szczeciński trener przygotowuje zawodnika z Seszeli

Żeglarstwo. Szczeciński trener przygotowuje zawodnika z Seszeli
Data publikacji: 2016-05-02 09:05
Ostatnia aktualizacja: 2016-05-28 22:40
Wywietleń: 949 131950

Reprezentujący w ostatnich latach szczeciński klub żeglarski Sejk Pogoń Szczecin Miłosz Wojewski, do niedawna startujący w klasie Finn, przygotowuje do występu w igrzyskach w Rio de Janeiro w tej konkurencji żeglarza z Seszeli Allana Julie. W regatach Pucharu Świata we francuskim Hyeres jego podopieczny zajął 32. miejsce.

25-letni Wojewski przed pięciu laty był młodzieżowym mistrzem świata w bojerach oraz wicemistrzem w klasie Finn w tej kategorii wiekowej. W tym roku ubiegał się o prawo startu w igrzyskach w Rio, ale bez powodzenia.

- Nie uzyskałem olimpijskiej kwalifikacji podczas decydującej rywalizacji finnistów na Majorce, więc zawiesiłem karierę i rozpocząłem pracę jako trener. W żeglarstwie takie rzeczy się zdarzają. Ktoś kogoś potrzebował, ktoś mnie polecił, dostałem telefon i jestem. Ale... Będę walczył o kwalifikacje na kolejne igrzyska w Tokio. – powiedział Miłosz Wojewski.

Jedyna nominacja dla Afryki

W tych samych zawodach o Puchar Księżniczki Zofii jedyną olimpijską nominację dla Afryki wywalczył Allan Julie.

- Moim zadaniem jest pomóc mu w przygotowaniach do startu w Rio. Dla niego będą to już piąte igrzyska, aczkolwiek dopiero pierwsze w klasie Finn. – dodał młody szczeciński szkoleniowiec.

Jaki wynik podopiecznego będzie uznany za dobry?

- Celem jest poprawienie najlepszego olimpijskiego osiągnięcia Allana – 20. miejsca z Aten. W Hyeres najważniejsze dla nas było ścigać się w stawce. Julie wcześniej startował w konkurencji Laser, a dopiero od stycznia zaczął pływać na Finnie. Te konkurencje, na pierwszy rzut oka podobne, są bardzo zróżnicowane technicznie. Francuskie regaty to dla niego dopiero trzecia impreza w nowej klasie. Zaliczył mistrzostwa i Puchar Europy na Majorce a teraz swój pierwszy Puchar Świata. Takie starty to dla nas środek do celu. Wynik nie był tutaj najważniejszy. - wyjaśnił Miłosz Wojewski.

Za tydzień mistrzostwa świata

Za tydzień reprezentant Seszeli wystartuje w mistrzostwach świata we włoskiej miejscowości Gaeta.

- Później rozpoczynamy blok przygotowania motorycznego na Seszelach i po trzech tygodniach wracamy do Europy, gdzie mamy zaplanowany kolejny cykl treningów i startów w Niemczech. – poinformował Wojewski.

Klasa Finn była do niedawna polską specjalnością. To w tej konkurencji Mateusz Kusznierewicz zdobył w 1996 roku jedyny dotychczas złoty medal olimpijski dla biało-czerwonych, osiem lat później dołożył brązowy, a w międzyczasie dwukrotnie stawał na najwyższym stopniu podium mistrzostw globu.

- Allan oczywiście zdaje sobie z tego sprawę, ma rozeznanie. Jego debiut olimpijski w klasie Laser miał miejsce właśnie w Savannah w 1996 roku, kiedy Mateusz zdobył złoty medal. - podkreślił trener ze Szczecina.

Piąte igrzyska

Julie cztery razy w latach 1996-2008 startował w igrzyskach w konkurencji Laser. W Londynie (2012) nie wystąpił i teraz pojedzie na swoją piątą olimpiadę.

- Ma 39 lat, a więc jest starszy ode mnie o 14. Jednak różnica wieku nie ma wpływu na naszą współpracę, która przebiega bez zarzutu. Allan był wybierany sportowcem roku Seszeli. W ogóle ten kraj wysyła na igrzyska czterech zawodników, w tym trzech żeglarzy i boksera. Można powiedzieć, że żeglarstwo to na tej afrykańskiej wyspie sport narodowy. – zaznaczył Wojewski.

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
pap