Strona główna > Sport > Żeglarstwo. Skrzypulec tuż za podium

Żeglarstwo. Skrzypulec tuż za podium

Data publikacji: 2019-05-14 17:42
Wywietleń: 285 391072

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin/UKŻ Wiking Toruń) zajęły czwarte miejsce w zakończonych w San Remo żeglarskich mistrzostwach Europy w olimpijskiej klasie 470. Regaty we Włoszech miały formułę otwartą, mogli startować także żeglarze spoza Europy.

Wśród pań po siedmiu wyścigach najlepsze okazały się Francuzki Camille Lecointre i Aloise Retornaz, brązowe medalistki olimpijskie z 2016 roku. Drugie miejsce zajęły Brytyjki Hannah Mills i Eilidh McIntyre, brązowe medalistki ubiegłorocznych mistrzostw świata.

W gronie mężczyzn na 51. pozycji ogólnie, a 34. wśród Europejczyków zakończyli zmagania Maciej Sapiejka i Dominik Janowczyk (SEJK Pogoń Szczecin/WCSS). Zdecydowanie najlepsi okazali się wicemistrzowie olimpijscy z Rio de Janeiro, Australijczycy Mathew Belcher i William Ryan. Tytuł mistrzów Europy obronili natomiast Szwedzi Anton Dahlberg i Fredrik Bergstrom.

Przebieg zawodów komplikowały kłopoty z pogodą. Najpierw zbyt słaby wiatr nie pozwolił na przeprowadzenie sobotnich wyścigów, a w poniedziałek rywalizację uniemożliwiły porywy wiatru. W związku z tym zawodnicy przystępowali do wyścigu medalowego mając na koncie zaledwie po sześć startów.

Zawody we Włoszech były drugimi, w których Polacy mogli zdobywać punkty do klasyfikacji wewnętrznej w kontekście walki o imienne kwalifikacje na przyszłoroczne igrzyska w Tokio. Przepustki dla kraju nie udało się dotychczas wywalczyć żadnej polskiej załodze, ale podczas mistrzostw świata w 2018 roku w duńskim Aarhus Skrzypulec i Ogar zdobyły trzy punkty do klasyfikacji wewnętrznej.

Teraz Polki dołożyły do tego 12 punktów za czwarte miejsce w ME i łącznie mają 15, a o kwalifikację olimpijską dla kraju powalczą w mistrzostwach świata, które odbędą się w dniach 2-9 sierpnia w Enoshimie w Japonii. Tam przepustkę na igrzyska będzie mogło wywalczyć sześć państw. (pap)