poniedziałek, 23 lipca 2018.
Strona główna > Sport > Żeglarstwo. Od zawsze w Pogoni

Żeglarstwo. Od zawsze w Pogoni

Żeglarstwo. Od zawsze w Pogoni
Data publikacji: 2016-01-13 20:54
Ostatnia aktualizacja: 2016-05-28 22:39
Wywietleń: 1767 97373

Sympatycy żeglarstwa doczekali się czasu, gdy w plebiscycie „Kuriera” na najlepszych sportowców i trenerów znalazło się aż trzech przedstawicieli tej dyscypliny sportu. Zwycięzcą plebiscytu w kategorii trenerów został Robert Siluk, trener żeglarzy SEJK Pogoń, a wśród zawodników w dziesiątce najlepszych jest na czwartym miejscu Agnieszka Skrzypulec a na piątym Kacper Ziemiński, oboje żeglują w Pogoni i są wychowankami R. Siluka.

W tym miejscu powinniśmy napisać, że los trenera klubowego nie jest najweselszy. Doprowadził dwoje najlepszych szczecińskich żeglarzy do narodowej kadry, startowali już w Igrzyskach Olimpijskich, ale w momencie uzyskania światowego poziomu przeszli pod opiekę trenerów kadry. Oczywiście nie zerwali kontaktów z klubem ani z trenerem, ale widocznie tak to jest w naszym sporcie, że po uzyskaniu wyników zaczyna się nimi zajmować szkoleniowiec z centrali.

Wysokie lokaty żeglarzy w plebiscycie sportowym „Kuriera" cieszą jeszcze z innego względu. Ta trójka żeglarzy to nie zdobywcy arktycznych szerokości geograficznych czy rejsów dookoła świata, ale często „wyrobnicy” morskich i śródlądowych regat. Żeglują na niewielkich łodziach. Przed bryzgami wody, smagającym wiatrem i falą chroni ich jedynie sztormiak i muszą pokonać wyznaczoną trasę, a nie schronić się do portu.

Nauczycielem, który potrafił te cechy wpoić młodym ludziom rozpoczynającym przygodę z żeglarstwem jest właśnie Robert Siluk. Pracuje w Pogoni od 1989 r., a więc już ponad 25 lat. Najczęściej opiekował się zawodnikami klasy „Europa”, „420”, „470”, „Finn”, a gdy w roku 2002 wprowadzono nową klasę „Laser” stała się także jego specjalnością.

Pierwszym wybitnie wyróżniającym się zawodnikiem w tej klasie został Bartosz Andrusiak, który wygrał w Mistrzostwach Europy seniorów w klasie „Laser R”. Wyjaśnijmy tu, że ta klasa to tzw. monotyp, czyli jacht od jachtu nie może się różnić i na dużych zawodach jednostki pochodzą od jednego producenta.

W klasie tej istnieją trzy odmiany. Przy takich samych kadłubach różnią się powierzchnią żagla. Najmniejszy, dla żeglarskiej młodzieży to „Laser 4,7”, który ma żagiel o powierzchni 4,7 m kw. Większy oznaczony jest literką „R” jak radial i jest to oficjalna klasa kobiet, w której startują na olimpiadach i zawodach rangi mistrzowskiej.„Laser Standard” o największym żaglu - powyżej 7 m kw. przeznaczony jest dla seniorów. Na takim „Laserze” Kacper Ziemiński zakwalifikował się na Igrzyska Olimpijskie w Brazylii.

Wśród światowej czołówki zawodników wymieńmy jeszcze Macieja Grabowskiego, Bartosza Andrysiaka, Karola Rosnera, Karola Porożyńskiego i drugiego obecnie w kraju po Ziemińskim juniora Tadeusza Kubiaka. Łupem tych żeglarzy padały medale ME a nawet świata. Wśród jeszcze młodszym warto zapamiętać nazwisko 17-latka Jakuba Rodziewicza, który w Malezji zajął dziewiąte miejsce. A. Gedymin

Fot. R. Pakieser

Komentarze

Robert Siluk - wyróżnienie
Serdecznie gratuluję.
2016-01-17 18:52:59

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Potańcówka w szczecińskiej Różance
Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy