piątek, 04 grudnia 2020r.

Żeglarstwo. Meczowy Puchar Świata rusza w Szczecinie!

Data publikacji: 2020-07-31 21:44
Ostatnia aktualizacja: 2020-07-31 21:58
Żeglarstwo. Meczowy Puchar Świata rusza w Szczecinie!
 

W najbliższy weekend na jeziorze Dąbie Małe w Szczecinie rozegrane zostaną pierwsze międzynarodowe regaty meczowe po przerwie spowodowanej koronawirusem. W rywalizacji o jednoznacznie brzmiącej nazwie "Turn It On Again Match Race" (Włączmy To Znowu) zobaczymy 9 załóg z Polski, Niemiec, Brazylii i Australii!

Po przymusowej przerwie świat żeglarski nabiera tempa. Po starcie regat krajowych, dzięki otwarciu granic i wznowieniu lotów, nadszedł czas na regaty międzynarodowe. Szczecińska impreza będzie jedną z pierwszych w Polsce i jedną z pierwszych na świecie zaliczaną do matchracingowego rankingu Pucharu Świata.

Polskie załogi

Na starcie pojawi 6 polskich załóg - w tym się praktycznie cała czołówka polskich załóg meczowych uzupełniona o 3 załogi zagraniczne. W pojedynkach 1 na 1 na wodzie zobaczymy m.in. najwyżej sklasyfikowanego polskiego sternika w rankingu World Sailing, od ponad 2 lat w czołowej 10 klasyfikacji, szczecinianina Patryka Zbroję. Wystartuje też aktualny mistrz Polski Przemysław Tarnacki oraz brązowy medialista zeszłorocznych Mistrzostw Igor Tarasiuk. Do ścigania wraca po przerwie załoga Szymona Jabłkowskiego, do niedawna sternika klasyfikowanego na 18 miejscu w rankingu światowym, byłego wicemistrza Polski. Zobaczymy też 2 załogi wciąż zbierające doświadczenie w regatach meczowych, Michała Brzozowskiego i Bartłomieja Wójciaka.

Załogi z zagranicy

Z zagranicy na regaty przyjadą: bardzo mocny i doświadczony Australijczyk David Chapman startujący w załodze mieszanej niemiecko-polskiej, mieszkający w Europie Brazylijczyk Bernardo Low Beera oraz młody Niemiec Jannesa Wiedemana.

- Wreszcie ruszamy z cyklem Polish Match Tour! To już nasz 14 kolejny sezon, na całe szczęście COVID-19 nas nie pokonał i możemy dalej organizować regaty. Sytuacja jest trudna, wiele załóg ma problemy z podróżą lub powrotem do swoich krajów, ale cieszę się że mimo wszystko udało nam się dopiąć organizację – wyjaśnia Maciek Cylupa, organizator regat. - Mogę chyba zaryzykować takie stwierdzenie, że będziemy pierwsi na świecie, którzy zorganizują regaty po przerwie z załogami z trzech kontynentów! Trzymajmy kciuki aby się wszystko udało, my zadbamy o maksymalne bezpieczeństwo i organizację, a na wodzie zobaczymy na pewno świetne pojedynki spragnionych żeglowanie czołowych sterników.

Gdzie i kiedy?

Regaty odbędą się w jeziorze Dąbie Małe od soboty do niedzieli. Wyścigi zaczynają się codziennie od godz. 10.00. Zakończenie zaplanowano ok. godz. 16 w niedzielę. Bazą regat jest Centrum Żeglarskie w Szczecinie.

Z regat prowadzona będzie transmisja video wraz z komentarzem na żywo oraz wywiady z zawodnikami i analizy wyścigów, wszystko dostępne na profil: www.facebook.com/polishmatchtour.

Coroczna organizacja wysokiej rangi regat żeglarskich możliwa jest dzięki wsparciu miasta oraz stałej grupie partnerów. Charakter i ranga imprezy doskonale wpisują się program Sail – Żeglarski Szczecin, a zarazem w strategie promocji i rozwoju Szczecina oraz Pomorza Zachodniego. Organizatorem regat są Fundacja Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego - Polish Match Tour i MT Partners.

Partnerami są miasto Szczecin, Sail – Żeglarski Szczecin, Pomorze Zachodnie oraz Harken, Centrum Żeglarskie Szczecin, NFUN Yachting, Polski Związek Żeglarski i wodoaktywni.com, portal zeglarski.info oraz nowezagle.pl.

Więcej informacji na stronie www.polishmatch.pl oraz na Facebooku i Instagramie.

Lista startowa Turn It On Again Match Race, Szczecin – 1-2.08.2020:

• Patryk Zbroja – KS Dobra Marina Szczecin
• Szymon Jabłkowski – Jabłkowski Sailing Team
• Przemysław Tarnacki – Albert Riele Sailing Team
• Igor Tarasiuk – HRM Racing Team
• David Champan (AUS) - CM Construction Team
• Bernardo Low Beer (BRA)
• Jannes Wiedemann (GER)
• Michał Brzozowski – Brzoza Sailing Team
• Bartłomiej Wójciak – Sport Vita Ski&Sail Gliwice. 

(isz)

Fot. Gwidon Libera

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ