czwartek, 21 czerwca 2018.
Strona główna > Sport > Wioślarstwo. Stadniuk na trzecią kadencję

Wioślarstwo. Stadniuk na trzecią kadencję

Wioślarstwo. Stadniuk na trzecią kadencję
Data publikacji: 2016-05-10 13:07
Ostatnia aktualizacja: 2016-05-10 13:52
Wywietleń: 378 132939

Były medalista olimpijski w wioślarstwie Ryszard Stadniuk z Szczecina został wybrany przewodniczącym Zarządu Wioślarstwa Europejskiego (ERMB) na trzecią kadencję. Uważa pomoc w rozwoju tej dyscypliny w słabszych krajach za swój główny cel.

- W Europie panuje teraz dobry klimat. - powiedział Ryszard Stadniuk.

Stadniuk trzecią kadencję rozpoczął po wyborach na zgromadzeniu europejskich federacji wioślarskich w Brandenburgu. W miniony weekend odbyły się tam mistrzostwa Europy, na których Polacy wywalczyli dwa medale: srebrny i brązowy. Niestety w zawodach nie brali udział zawodnicy AZS Szczecin.

- Bardzo cieszy mnie to zaufanie. Zostałem wybrany praktycznie przez aklamację. Teraz w europejskim wioślarstwie panuje bardzo dobry klimat - przyznał Stadniuk, który jest także prezesem Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich (PZTW).

65-letni działacz podkreślił, że w tej kadencji chciałby skupić się m.in. na pomocy krajom na Półwyspie Bałkańskim, gdzie ta dyscyplina nie stoi jeszcze na wysokim poziomie.

- Program wsparcia państw, które mają z tym trudności, zakłada zaangażowanie wszystkich 46 narodowych związków. Chodzi m.in. o zaopatrywanie w sprzęt krajów, w których ten sport nie jest popularny. - dodał.

Chciałby też, aby wioślarstwo było obecne na wszystkich ważniejszych imprezach multidyscyplinarnych. Zobaczymy je m.in. na Mistrzostwach Europejskich w Glasgow i Berlinie w 2018 roku.

Są również plany, aby rywalizowano w tym sporcie w drugiej edycji Igrzysk Europejskich - jednak ze względu na zbyt napięty kalendarz, tam wystartowaliby zawodnicy do 23 roku życia. Przed rokiem w Baku wioślarstwa zabrakło.

Stadniuk był orędownikiem reaktywowania mistrzostw Europy, które po raz pierwszy rozegrano we Włoszech w 1893 roku, tuż po założeniu międzynarodowej federacji. Jednak po 1973 roku zaniechano ich przeprowadzania. Regaty wznowiono dopiero w 2007 roku, a gospodarzem był Poznań.

Działacz urodzony 27 października 1951 roku w Szczecinie startował w igrzyskach olimpijskich w 1976 i 1980 roku. W Moskwie zdobył brązowy medal w czwórce ze sternikiem. Był wicemistrzem świata w 1975 roku w dwójce ze sternikiem.

Od 1997 roku jest prezesem PZTW, a także członkiem zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego. (par)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy