Środa 17 sierpnia 2022r. 
REKLAMA

Warcaby. Wygrane Natalii Sadowskiej

Data publikacji: 2022-07-04 23:52
Ostatnia aktualizacja: 2022-07-04 23:56
Warcaby. Wygrane Natalii Sadowskiej
Na początek Natalia Sadowska pokonała dwie Łotyszki. Fot. archiwum  

Po bardzo długiej przerwie - gdyż pandemia zmniejszyła ilość turniejów w ramach cyklu, a styczniowe zawody w Burkina Faso odbywały się bez naszych reprezentantów (lokalizacja turnieju może nieco dziwić, ale warcaby są w Afryce nie tylko bardzo popularne ale również warcabiści z tego kontynentu liczą się w światowej czołówce, gdyż odczas niedawnych drużynowych mistrzostw świata na podium stawali m.in. reprezentanci Kamerunu i Senegalu) - przystąpiła na Łotwie do warcabowych rozgrywek Pucharu Świata Ryga Open 2022 reprezentantka Admirała PC Best Szczecin Natalia Sadowska.

W I rundzie turnieju jedna z głównych faworytek do wygranej Natalia Sadowska pokonała utalentowaną 14-latkę z Łotwy Alisię Orłową, a w II rundzie wygrała z jej rodaczką Magdaleną Neredą. We wtorek zmierzy się ze współliderką, Ukrainką Julią Makarenkową.

W rozgrywanym od 2011 roku cyklu o Puchar Świata odbyło się 36 turniejów kobiet. W 15 z nich na podium stawała Natalia Sadowska, z czego 7-krotnie na najwyższym stopniu. Dwukrotnie (2016, 2017) wygrywała też klasyfikację końcową PŚ. Tych wygranych mogło by być więcej, lecz nasza reprezentantka konsekwentnie, z powodu obaw zdrowotnych, unika grania w Afryce...

W Rydze nie ma reprezentantów Rosji i Białorusi. Światowa Federacja Warcabowa (FMJD) wykluczyła sportowców z tych dwóch krajów z uczestniczenia w zawodach rangi mistrzostw świata i kontynentów. Zawody w cyklu Pucharu Świata to są jednak imprezy o innym charakterze. Organizatorzy są bardziej niezależni, a FMJD jedynie przyznaje licencje na włączeniu określonych turniejów do cyklu. Organizatorzy mają swobodę w wyborze, więc mogą dopuścić lub nie, sportowców z tych niedemokratycznych krajów (jako bezpaństwowców). Łotysze postąpili jednak pryncypialnie i nie chcieli u siebie warcabistów z Rosji i Białorusi. (mij)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA