wtorek, 19 czerwca 2018.
Strona główna > Sport > Tenis. Rekord Massy trudny do pobicia

Tenis. Rekord Massy trudny do pobicia

Tenis. Rekord Massy trudny do pobicia
Data publikacji: 2017-09-09 08:33
Wywietleń: 440 291438

W poniedziałek rozpocznie się 25. jubileuszowy turniej główny Pekao Szczecin Open. Na sobotę i niedzielę tradycyjnie przewidziano eliminacje. Awans do turnieju głównego uzyska czterech najlepszych zawodników, którzy, by znaleźć się wśród najlepszych, będą musieli wygrać dwa lub trzy pojedynki – w zależności od losowania.

Eliminacje to przeważnie szansa dla zawodników młodych, głównie krajowych, znajdujących się dopiero na początku swojej tenisowej drogi, szukających pierwszych punktów rankingowych. Szczeciński challenger nie raz już pokazał, że nawet z eliminacji można się wzbić na wysoki poziom.

13 lat temu cały turniej wygrał kwalifikant. Edgardo Massa z Argentyny nigdy nie osiągał sukcesów na wielkich światowych turniejach, ale w historii szczecińskiego turnieju na pewno ma swoje miejsce. W roku 2004 wygrał cały turniej, choć musiał przebijać się przez eliminacje, a w turnieju głównym nie przegrał nawet seta.

Massa jak walec

Po swoich rywalach przejechał się jak walec, a spotykał się z nie byle jakimi graczami. Wyeliminował miedzy innymi rozstawionego z numerem 1 Alberta Martina z Hiszpanii, a także renomowanego Argentyńczyka Franca Squillarego.

Massa do dziś pozostaje sprawcą wyczynu, który trudny będzie kiedykolwiek do pobicia. Otóż w roku 2004 wygrał turniej jako kwalifikant wygrywając w ciągu 8 dni aż 8 meczów, natomiast dwa lata później przyjechał do Szczecina ponownie i znów rozpoczął zmagania od kwalifikacji, i znów szedł przez turniej jak burza. Przegrał dopiero w półfinale z Nicolasem Lapenttim z Ekwadoru. Ogółem stoczył podczas swoich dwóch występów 14 z rzędu zwycięskich pojedynków, w których przegrał zaledwie jednego seta.

Massa jest najbardziej spektakularnym przykładem kwalifikacyjnego bohatera, ale niejedynym. Dwa lata temu bliski powtórzenia jego wyczynu był Artem Smirnov. Zawodnik z Ukrainy pomyślnie przeszedł przez kwalifikacje i dotarł aż do finału, w którym nie sprostał Janowi Struffowi.

Kwalifikacje Struffa i Niedowiesowa

Niemiec zanim wygrał cały turniej w roku 2015, we wcześniejszych latach również musiał zmagać się z trudną drogą kwalifikanta. W roku 2012 kwalifikacje okazały się za trudne zarówno dla niego, jak i innego późniejszego triumfatora całego turnieju – Aleksandra Niedowiesowa z Ukrainy.

Szczecińskie kwalifikacje były za trudne dla kilku graczy, którzy w latach późniejszych wygrywali turnieje ATP, plasowali się w pierwszej 30 światowego rankingu, dochodzili do ćwierćfinałów turniejów wielkoszlemowych.

W roku 2008 kwalifikacji nie przebrnął 20-letni wówczas Aleksandr Dolgopolov – trzy lata później ćwierćfinalista Australian Open, a w roku 2012 13. rakieta na świecie, natomiast w roku 2006 odpadł niezauważony 20-letni wówczas Pablo Andujar, który w latach późniejszych wygrał trzy turnieje ATP i plasował się na 30. miejscu w rankingu ATP.

W roku 2004 natomiast już w kwalifikacjach przepadł 34-letni już wówczas weteran światowych kortów Andriej Czerkasow, niegdyś gracz numer 13 na świecie, medalista olimpijski z Barcelony z roku 1992. ©℗ (par)

Fot. R. Pakieser

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy