Tenis. Iga królową Paryża!

Data publikacji: 08 czerwca 2024 r. 20:11
Ostatnia aktualizacja: 08 czerwca 2024 r. 20:23

Polska tenisistka Iga Świątek pokonała Włoszkę Jasmine Paolini 6:2, 6:1 i sięgnęła po piąty w karierze tytuł w Wielkim Szlemie. W ten sposób aktualna liderka rankingu WTA po raz czwarty, a trzeci z rzędu, triumfowała na kortach ziemnych im. Rolanda Garrosa w Paryżu.

Był to piąty występ Świątek w wielkoszlemowym finale i piąte zwycięstwo, dzięki któremu przeszła do historii światowego tenisa jako pierwsza (wśród kobiet i mężczyzn) zawodniczka urodzona po 1990 roku, której udało się pięciokrotnie triumfować w jednym z czterech najważniejszych turniejów w sezonie. Przy okazji warto wspomnieć, że jest dopiero czwartą tenisistką w Open Erze, która czterokrotnie wygrała Roland Garros, a trzy razy z rzędu udało się to poprzednio Belgijce Justine Henin (2005-07). Przed przyjazdem do stolicy Francji Iga wygrała dwa duże turnieje rangi WTA 1000 rozgrywane na kortach ziemnych, w Madrycie i na Foro Italico w Rzymie. Przed Polką jako jedyna dokonała tego Amerykanka Serena Williams w 2013 roku.

Sobotni finał rozgrywany był przy rozsuniętym dachu nad kortem centralnym im. Philippe'a Chatriera. W pierwszych gemach po Paolini nie było widać najmniejszych oznak stremowania stawką pojedynku czy zdenerwowania przy wstępnych wymianach z najlepszą obecnie tenisistką świata i Włoszka po przełamaniu serwisu Polki prowadziła 2:1. Szybko się jednak okazało, że był to zwrotny moment w meczu, bowiem wkrótce Iga wygrała pięć następnych gemów. Paryska widownia próbowała głośno dopingować Jasmine, widząc jak mecz zaczyna jej uciekać wskutek rosnącej dominacji Świątek. Dość szybko, w drugim secie przy 5:1 dla Polki, Iga miała pierwszą piłkę meczową i wykorzystała szansę na zakończenie spotkania już po 68 minutach. To zwycięstwo dało jej czek na sumę 2,4 miliona euro, a Włoszka musiała się zadowolić połową tej kwoty. (oprac. mij)