Tenis. Historyczny triumf polskiej tenisistki

Data publikacji: 10 października 2020 r. 16:54
Ostatnia aktualizacja: 15 października 2020 r. 16:41

19-letnia Iga Świątek jako pierwsza w historii Polka wygrała wielkoszlemowy turniej tenisowy w grze pojedynczej. W finale Rolanda Garrosa 2020 pokonała Amerykankę Sofię Kenin, mistrzynię tegorocznego Australian Open 6:4, 6:1. Polka w cały turnieju nie przegrała seta.

Po raz ostatni w Paryżu wygrała tak młoda tenisistka 28 lat temu. Iga Świątek pobiła osiągnięcie Jadwigi Jędrzejowskiej, która grała w finale Rolanda Garrosa, ale było to jeszcze przed wojną, dokładnie w roku 1939, czyli ponad 80 lat temu. Nie udało się to nigdy Agnieszce Radwańskiej, choć była to po wojnie najlepsza i znakomita polska tenisistka.

Do tej pory zajmująca przed turniejem 54 miejsce w rankingu WTA Iga Świątek najdalej doszła w turniejach wielkoszlemowych do IV rundy. Było to podczas tegorocznego Australian Open. Dokładnie wtedy, kiedy jej sobotnia, finałowa rywalka Sofia Kenin (nr 6 na świecie) triumfowała w całej imprezie.

Polka sześciu rywalkom w turnieju Rolnad Garros oddała 23 gemy, nie przegrała seta, swoje rywalki praktycznie rozgromiła, żadna z nich nie sprawiła jej kłopotów. Amerykanka Kenin rozegrała cztery trzysetowe mecze, grała z niezaleczoną kontuzją, broniła się dzielnie tylko w pierwszym secie.