poniedziałek, 16 lipca 2018.
Strona główna > Sport > Sportowy plebiscyt. W cieniu żeglarskiego wyczynu

Sportowy plebiscyt. W cieniu żeglarskiego wyczynu

Sportowy plebiscyt. W cieniu żeglarskiego wyczynu
Data publikacji: 2016-11-21 12:12
Ostatnia aktualizacja: 2016-11-21 12:12
Wywietleń: 854 174479

Już drugi tydzień drukujemy kupony, na których wypisywać można swoje kandydatury na najlepszych sportowców i trenerów ziemi szczecińskiej roku 2016. Przez trzy tygodnie – do 2 grudnia przypominamy plebiscyty z przeszłości. Dziś rok 1976.

Rok 1976 był co prawda rokiem igrzysk olimpijskich, gdzie medale zdobywali szczecińscy sportowcy, ale żaden z nich nie uzyskał od czytelników „Kuriera” tak wielkiej liczby głosów poparcia jak Kazimierz Jaworski – wielki pasjonat żeglarstwa, obieżyświat, który dokonał rzeczy niezwykłych.

Był zawodnikiem szczecińskiego jachtklubu „Passat” przy stoczni. Przez wiele lat jego rejsy na jachcie Spaniel, a później Spaniel II, były symbolami osiągnięć polskiego żeglarstwa. Dzięki sukcesom w regatach samotnych żeglarzy przez Atlantyk – Ostar, jego nazwisko stało się głośne w świecie żeglarskim. Rozsławiło imię szczecińskiej stoczni, co w rezultacie spowodowało ekspansywny wzrost produkcji.

Po regatach Ostar’76, został zaproszony przez organizatorów Operation Sail do udziału w uroczystościach dwusetlecia Stanów Zjednoczonych, podczas których z rąk Majora Chicago otrzymał honorowe obywatelstwo tego miasta. W Polsce został uhonorowany najbardziej prestiżowym wyróżnieniem w polskim żeglarstwie morskim, nagrodą „Rejs Roku 1976” i Srebrnym Sekstantem. Mimo to miało się nieodparte wrażenie, że jego osiągnięcia są znacznie bardziej cenione za granicą, a nawet na drugiej półkuli, niż we własnym kraju czy mieście.

Srebro jak porażka

Na drugim miejscu plebiscytu znalazł się srebrny medalista olimpijski z Montrealu, Henryk Wawrowski. Piłkarz Pogoni Szczecin spośród wszystkich szczecińskich olimpijczyków odniósł w Montrealu największy sukces. Wywalczył z drużyną tytuł wicemistrzów olimpijskich, co w kraju odebrano wtedy jako porażkę.

– Do Kanady jechaliśmy z mieszanymi uczuciami – wspomina H. Wawrowski. – Jesienią poprzedniego roku przegraliśmy eliminacje do mistrzostw Europy, wiosną trener Górski próbował wielu nowych piłkarzy – stąd słabsze wyniki.

Ostatecznie trener postawił na wypróbowanych piłkarzy, co spotkało się w mediach z krytyką. W kadrze zabrakło takich piłkarzy, jak: Zbigniew Boniek, Paweł Janas czy Stanisław Terlecki.

– Turniej rozpoczęliśmy od bezbramkowego remisu z Kubą – kontynuuje H. Wawrowski. – Oczywiście nikt z tego remisu nie był zadowolony, ale niechęć w stosunku do naszej drużyny narastała. 

Wygrana z Iranem

Po remisie z Kubą przyszedł mecz z Iranem, który wygrał z Kubą 1:0. Do ćwierćfinałów kwalifikowały się dwa zespoły, dlatego nikt nie obawiał się, że możemy przegrać z Iranem różnicą dwóch goli. Tylko wtedy mogliśmy być wyprzedzeni przez Kubę.

– Do przerwy przegrywaliśmy 0:1 – mówi H. Wawrowski. – Może kibice czuli się wtedy zaniepokojeni, ale my nie mieliśmy wątpliwości, że mecz przebiega pod naszą kontrolą.

W drugiej połowie zobaczyliśmy zespół polski, jaki chcieliśmy widzieć od dawna. Nasza drużyna strzeliła trzy gole, wyszła na prowadzenie 3:1, dając sobie w końcówce strzelić drugą bramkę. Wygrała 3:2 i z pierwszego miejsca awansowała do ćwierćfinału. – Im bliżej końca turnieju, tym nasza forma rosła – mówi Wawrowski.

Maraton Cierpinskiego

Finałowe spotkanie z NRD miało odbyć się po biegu maratońskim. Wygrał go niespodziewanie reprezentant… NRD, Waldemar Cierpinski.

– Nasz mecz opóźniał się – wspomina Wawrowski. – Wyszliśmy na rozgrzewkę, skończyliśmy ją, a potem się okazało, że będzie 20 minut spóźnienia, które urosło następnie do 60 minut.

Przed spotkaniem działy się dziwne rzeczy. Na złe samopoczucie narzekali: Jan Tomaszewski i Jerzy Gorgoń. Ten pierwszy zszedł z boiska już po puszczeniu dwóch bramek, a tego drugiego od początku zastąpił Henryk Wieczorek.

– W drugiej połowie Grzesiu Lato zdobył kontaktowego gola na 1:2 – mówi Wawrowski. – Wszyscy spodziewali się, że dopadniemy Niemców i wygramy. My też to czuliśmy. Heniu Wieczorek popełnił jednak błąd, straciliśmy gola na 1:3 i musieliśmy się zadowolić srebrem. ©℗

Wojciech PARADA

Sportowy plebiscyt 1976

Sportowcy

1. Kazimierz Jaworski    JK Pasat Szczecin   żeglarstwo
2. Henryk Wawrowski    Pogoń Szczecin   piłka nożna
3. Janusz Brzozowski    Pogoń Szczecin   piłka ręczna
4. Ryszard Czerwiński    Stal Stocznia Szczecin   boks
5. Ryszard Stadniuk    Czarni Szczecin   wioślarstwo
6. Iwona Wejksza    Stal Stocznia Szczecin   pływanie
7. Anna Kłos    Sparta Szczecin   gimnastyka artystyczna
8. Wojciech Matusiak    Arkonia Szczecin    kolarstwo
9. Zenon Kasztelan    Pogoń Szczecin    piłka nożna
10. Janusz Bierniakowicz    Wiskord Szczecin    kajakarstwo

Trenerzy

1. Bogusław Hajdas    Pogoń Szczecin   piłka nożna
2. Jerzy Troszczyński    Stal Stocznia Szczecin    pływanie
3. Włodzimierz Onufrejczyk    Wiskord Szczecin    kajakarstwo

Lista pretendentów 2016

SPORTOWCY

01. Sofia Ennaoui (MKL Szczecin, lekkoatletyka)
02. Zbigniew Baranowski (AKS Białogard, zapasy)
03. Marcin Bielecki (Piast Szczecin, kolarstwo)
04. Magomiedmurad Gadżyjew (AKS Białogard, zapasy)
05. Małgorzata Hołub (Bałtyk Koszalin, lekkoatletyka)
06. Paweł Kikowski (King Szczecin, koszykówka)
07. Kamil Kuczyński (Piast Szczecin, kolarstwo)
08. Norbert Kuczyński (Wiskord Szczecin, kajakarstwo)
09. Michał Kubik (Pogoń 04 Szczecin, futsal)
10. Piotr Lisek (Osot Szczecin, lekkoatletyka)
11. Marcin Matkowski (SKT Szczecin, tenis)
12. Rafał Murawski (Pogoń Szczecin, piłka nożna)
13. Daria Pikulik (Ziemia Darłowska, kolarstwo)
14. Adrianna Płaczek (Baltica Szczecin, piłka ręczna)
15. Mateusz Sawrymowicz (MKP Szczecin, pływanie)
16. Agnieszka Skrzypulec (Pogoń Szczecin, żeglarstwo)
17. Paweł Spisak (Skibno, jeździectwo)
18. Małgorzata Wojtyra (BoGo Szczecin, kolarstwo)
19. Joanna Wołosz (Chemik Police, siatkówka)
20. Filip Zaborowski (MKP Szczecin, pływanie)
21. Krystian Zalewski (Barnim Goleniów, lekkoatletyka)
22. Damian Zieliński (Piast Szczecin, kolarstwo)
23. Marcin Zieliński (LOK Szczecin, sporty motorowodne)
24. Kacper Ziemiński (Pogoń Szczecin, żeglarstwo)

TRENERZY

01. Jakub Głuszak (Chemik Police, siatkówka)
02. Karol Chabros (Skorpion Szczecin, boks)
03. Zygfryd Jarema (Piast Szczecin, kolarstwo)
04. Marek Łukomski (King Szczecin, koszykówka)
05. Adrian Struzik (Baltica Szczecin, piłka ręczna)
06. Piotr Szczeszek (Wiskord Szczecin, kajakarstwo)

* * *

Czytelnicy dokonują wyboru najlepszych sportowców i trenerów. Tytuły w dodatkowych kategoriach: drużyna roku, mecenas sportu, impreza roku, obcokrajowiec roku, czempion sportu, sportowiec niepełnosprawny i sportowa promocja regionu przyznane zostaną po głosowaniu wewnątrz kapituły plebiscytu.

NOMINACJE

OBCOKRAJOWIEC ROKU

1. Moniky Bancilon Baltica Szczecin
2. Michal Bruna Sandra Szczecin
3. Adam Gyurcso Pogoń Szczecin
4. Russell Robinson King Szczecin
5. Stefania Veljkovic Chemik Police

IMPREZA ROKU

1. Memoriał im. Kusocińskiego
2. Pekao Szczecin Open
3. PKO Półmaraton Szczeciński
4. Polska – Kazachstan w futsalu
5. Triathlon Szczecin
6. Gala boksu zawodowego
7. Maraton
8. Mistrzostwa Polski w pływaniu

DRUŻYNA ROKU

1. Arkonia Szczecin Piłka wodna M
2. Baltica Szczecin Piłka ręczna K
3. Chemik Police Siatkówka K
4. King Szczecin Koszykówka M
5. Pogoń Szczecin Piłka nożna M

MECENAS SPORTU

1. Bank Pekao SA
2. PKO BP
3. Baltica
4. Espadon
5. Grupa Azoty
6. King

Wysyłanie kuponów

Każdy Czytelnik może wysłać dowolną liczbę kuponów, ale wypełnić na nich trzeba wszystkie 13 miejsc. Kupon musi być wycięty z oryginalnego wydania „Kuriera”. Nie będą uznawane za ważne kupony błędnie wypełnione lub takie, na których znajdą się nazwiska osób spoza listy pretendentów.

W głosowaniu kuponowym numery na liście przy nazwiskach pretendentów prosimy pomijać. Kupony należy nadsyłać do 2 grudnia pod adresem: Redakcja „Kuriera Szczecińskiego”, 70-550 Szczecin, pl. Hołdu Pruskiego 8, z dopiskiem na kopercie „Plebiscyt sportowy” (decyduje data stempla pocztowego). Do redakcyjnej skrzynki na budynku „Kuriera” można je wrzucać także do godz. 24 dnia 4 grudnia.

Wysyłanie SMS-ów

Typowania za pomocą SMS-ów przyjmujemy do godz. 24 dnia 4 grudnia. Te wyniki, aktualizowane codziennie, widoczne będą na kurierowej stronie internetowej. Każdy zawodnik i trener mają przypisany na liście pretendentów indywidualny numer. Każdy głos na zawodnika (zawodników) – wart jest 6 punktów, a na trenera 2 punkty. Koszt jednego SMS-a to 2,46 zł (z VAT-em).

Osoby chcące głosować za pomocą SMS-ów na sportowca wysyłają na nr 72601 wiadomość o treści: PS. wraz z dwucyfrowym numerem wybranego zawodnika, natomiast na trenera na numer 7248. Hasło PS. należy pisać w ciągu, a numer zawodnika lub trenera wpisujemy bezpośrednio za kropką.

Przykładowa wiadomość to powiedzmy PS.99 wysyłana na nr 72601, lub 7248. Po każdym poprawnie wysłanym SMS-ie otrzymają Państwo potwierdzenie przyjęcia. W razie jakichś problemów technicznych prosimy dzwonić do redakcji pod numer telefonu: 91 44-29-160.

 


 
 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy