czwartek, 24 maja 2018.
Strona główna > Sport > Sonik po operacji, chce wrócić do sportu

Sonik po operacji, chce wrócić do sportu

Sonik po operacji, chce wrócić do sportu
Data publikacji: 2018-01-19 15:00
Ostatnia aktualizacja: 2018-01-20 10:31
Wywietleń: 744 310386

Rafał Sonik, który w szpitalu w Zdunowie przeszedł operację stawu kolanowego po wypadku na Rajdzie Dakar, szykuje się do rehabilitacji i zapowiada powrót do udziału w Pucharze Świata w drugiej części sezonu.

- Byłem zdruzgotany tym, że muszę się wycofać z Dakaru, bo to był 10. mój Dakar i 40. w historii, więc szczególny i taki, który bardzo chcielibyśmy z całą ekipą dobrze przejechać – powiedział w piątek Sonik, który spotkał się z dziennikarzami w szczecińskim szpitalu, gdzie przeszedł operację stawu kolanowego.

- Będę od jutra w domu i tam już nie tylko będę rehabilitował, ale też ćwiczył, bo dla zawodnika, który musi się utrzymać w dobrej kondycji nie powinno być ani chwili przerwy w treningu. Zabezpieczając nogę, te części ciała, które są zdrowe i sprawne będę ćwiczył już od jutra – zapowiedział Sonik.

- Niestety nie wygląda na to, żeby ten uraz pozwolił mi wystartować przynajmniej w pierwszych rajdach Pucharu Świata tego roku, czyli w Abu Zabi i Katarze – kontynuował. - Miejmy nadzieję, że w drugiej części sezonu stan nogi pozwoli na to, żeby startować" – dodał.

Sonik powiedział także, że wyraźnie widoczna ewolucja Rajdu Dakar prowadzi w złą stronę. Jak dodał, wskazują na to jego wypadek i wypadki innych zawodników.

- W tym rajdzie do mety dojeżdża mniej więcej połowa tych, którzy startują, może niewiele więcej. W ramach tych kilkudziesięciu proc. zawodników, którzy wypadają z rajdu, dojdzie według mojego wstępnego obliczenia do zupełnej zmiany. W tym roku znakomita większość zawodników wypada z rajdu nie z powodu tego, że mają awarię techniczną pojazdów, czy że zgubili się na kilka godzin na trasie i nie chcą już walczyć, bo strata jest zbyt wielką, czy też że nie podołali trudom poszczególnych odcinków, które bywają bardzo długie i trudne, jak choćby te argentyńskie, tylko dlatego, że z powodu zmian w zasadach przygotowania roadbook’a, czyli mapy trasy po której jedziemy, jesteśmy narażeni na o wiele większe ryzyka i niebezpieczeństwa – powiedział Sonik, zwycięzca w kategorii quadów w 2015 roku.

Dr Dariusz Larysz z Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w szczecińskim Zdunowie, w którym rajdowiec przeszedł operację, poinformował, że rana Sonika goi się "zadziwiająco dobrze".

- Mamy w tej chwili ustawiony bardzo ścisły i niezwykle precyzyjny program usprawniania pana Sonika. On zakłada sześć miesięcy i przewidujemy po tym okresie osiągniecie sprawności. Mam nadzieję, że to się uda – dodał Larysz.

Sonik wycofał się z Rajdu Dakar po tym, jak jadąc quadem spadł z wydmy podczas piątego etapu z San Juan de Marcona do Arequipy. Dojechał do mety, ale badania w ambulatorium na biwaku wykazały złamanie kości strzałkowej i piszczelowej. Samolotem medycznym przetransportowany został do szpitala w stolicy Peru, gdzie spędził dwa dni.

(pap)

Fot. PAP

Komentarze

proteza
Aktywności sportowe i fitness, których należy unikać po całkowitej wymianie stawu kolanowego są następujące: Baseball Koszykówka Piłka nożna Hokej Piłka nożna Aerobik o dużej intensywności Gimnastyka Jogging Trójbój siłowy
2018-01-20 10:11:00
nie nowoczesny
następny gollob sie znalazł, który na wózku skończy jak nie uruchomi mózgu
2018-01-19 19:57:30

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
pap
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”