czwartek, 24 maja 2018.
Strona główna > Sport > Siatkówka. Wołosz liczy na awans

Siatkówka. Wołosz liczy na awans

Siatkówka. Wołosz liczy na awans
Data publikacji: 2017-05-18 13:36
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-18 13:35
Wywietleń: 486 259096

Polskie siatkarki już we wtorek w Warszawie rozpoczną rywalizację o awans do przyszłorocznych mistrzostw świata w Japonii. Rozgrywająca Joanna Wołosz już poznała smak gry na mundialu i po cichu liczy na awans.

Podopieczne Jacka Nawrockiego przygotowania do sezonu reprezentacyjnego rozpoczęły cztery tygodnie temu w Szczyrku. Od kilku dni trenują w Legionowie przed turniejem kwalifikacyjnym do MŚ. To będzie pierwsza i zarazem niezwykle ważna impreza dla biało-czerwonych.

O przepustkę na mundial walczyć będą z Cyprem, Islandią, Słowacją, Czechami i Serbią. Na mistrzostwa awans wywalczy tylko zwycięzca, druga drużyna otrzyma jeszcze jedną szansę w sierpniowym turnieju barażowym.

Tego czasu na zgrupowaniu w sumie nie było zbyt wiele. Na razie nie rozmawiałyśmy o naszych rywalach. Skupiamy się tylko na sobie i pracujemy, żeby tę naszą grę "posklejać" – powiedziała rozgrywająca Chemika Police Joanna Wołosz.

Siatkarska egzotyka

Na początek turnieju Polki zagrają z Cyprem i Islandią. To prawdziwa egzotyka europejskiej siatkówki. Zdaniem Wołosz, spotkania z niżej notowanymi rywalami mogą pomóc drużynie "wejść" w turniej.

- Nigdy nie miałam okazji grać przeciwko Cyprowi czy Islandii. Nie można ich oczywiście lekceważyć, ale myślę, że taki spokojniejszy początek turnieju nam pomoże. Dla niektórych dziewczyn będzie to pierwsze poważne granie w reprezentacji, dlatego może i lepiej, że takich rywali mamy na początku – przyznała.

Jej zdaniem aktualne wicemistrzynie olimpijskie Serbki są zdecydowanym faworytem, choć w Polsce nie wystąpią w najsilniejszym składzie. Zabraknie m.in. Mai Ognjenovic, Mileny Rasic czy Jovany Brakocevic. Wołosz w Chemiku Police w minionym sezonie grała razem z Jeleną Blagojevic i Stefaną Veljkovic, które przebywają obecnie na zgrupowaniu swojej reprezentacji.

- Większość zawodniczek Serbii gra w mocnych ligach, topowych klubach. Są dużo bardziej ograne i mają duże doświadczenie, jeśli chodzi o występy na tych dużych imprezach. Jeszcze w trakcie sezonu krótko rozmawiałyśmy o tym turnieju. W żartach powiedziałam im, żeby odpuściły, bo na pewno zakwalifikują się z barażu – przyznała rozgrywająca mistrza Polski.

Własna hala atutem

Wołosz liczy, że własna hala będzie atutem, choć z tym w przeszłości różnie bywało. Trzy lata temu łódzka Atlas Arena nie pomogła Polkom w awansie do MŚ 2014. W decydującym meczu przegrały z Belgią.

- Zawsze jest fajnie grać u siebie, przed swoją publicznością. Jeśli tych kibiców jest dużo, to nam dodaje to skrzydeł. Czasami pojawia się pewna nerwowość, ale po kilku piłkach to mija – zaznaczyła.

Wołosz jest jedną z dwóch zawodniczek obecnej kadry, która miała okazję wystąpić na mistrzostwach świata w 2010 roku w Japonii (drugą jest Berenika Tomsia). Była wówczas najmłodszą zawodniczką zespołu prowadzonego przez Jerzego Matlaka. Biało-czerwone zajęły dziewiątą lokatę.

- Ja wskoczyłam do składu tak prawie w ostatniej chwili. Nigdy nie przepuszczałam, że w tak młodym wieku – miałam wówczas 20 lat – będę uczestniczyła w tak ważnej imprezie. Wprawdzie nie miałam specjalnie wpływu na wynik, grałam niewiele, ale i tak to było duże przeżycie dla mnie. Sam turniej był bardzo trudny i długi. Do Japonii poleciałyśmy tydzień przed rozpoczęciem mistrzostw i spędziłyśmy tam ponad miesiąc – wspominała Wołosz, która marzy by za rok, znów w Japonii, zagrać na mundialu. - Oczywiście marzy mi się ponowny występ na mistrzostwach świata. Sam awans byłby dużym sukcesem, może też takim bodźcem dla ligi i całej żeńskiej siatkówki – podsumowała.

Ostatnim sprawdzianem Polek przed turniejem kwalifikacyjnym będą mecze towarzyskie z Belgijkami. Sparingi rozegrane zostaną w piątek i sobotę w Legionowie (początek, godz. 17).

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”