czwartek, 19 lipca 2018.
Strona główna > Sport > Siatkówka. Szczecin oficjalnie gospodarzem ME

Siatkówka. Szczecin oficjalnie gospodarzem ME

Siatkówka. Szczecin oficjalnie gospodarzem ME
Data publikacji: 2016-10-21 13:08
Ostatnia aktualizacja: 2016-10-21 16:54
Wywietleń: 905 163961

W piątek w Warszawie Polski Związek Piłki Siatkowej ogłosił miasta-gospodarzy przyszłorocznych Mistrzostw Europy w Piłce Siatkowej Mężczyzn. W gronie miast, w których będą gościć najlepsze europejskie drużyny, znalazł się również Szczecin! Kurier informował o tym kilka dni temu na swoich łamach.

Przyszłoroczne siatkarskie Mistrzostwa Europy, które odbędą się w dniach 25 sierpnia - 3 września 2017 r., zorganizowane zostaną w czterech polskich miastach: Gdańsku, Krakowie, Katowicach i w Szczecinie. Stolica Pomorza Zachodniego, po raz pierwszy w historii zostanie organizatorem tak dużego, siatkarskiego wydarzenia.

- Cieszymy się, że Szczecin po raz pierwszy w historii będzie gospodarzem tak wielkiego siatkarskiego święta. Dziękuję za zaufanie, którym obdarzył nas Polski Związek Piłki Siatkowej. Na pewno nie zawiedziemy, bo chociaż jesteśmy beniaminkiem w organizacji tego typu wydarzeń, to jednak mamy bogatą siatkarską historię - powiedział po zaprezentowaniu miast-organizatorów prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

Mecze w Azoty Arenie

Mecze, które odbędą się w ramach Mistrzostw Europy, rozegrane zostaną w hali widowiskowo-sportowej Azoty Arena przy ul. Szafera. Losowanie grup turniejowych na przyszłoroczne Mistrzostwa, odbędzie się już 15 listopada br. w Krakowie.

To już drugie podejście Szczecina do organizacji mistrzostw Europy. W 2013 roku, gdy Polska była wraz z Danią współorganizatorem mistrzostw, Szczecin był bliski organizacji mistrzostw Europy w 2013 roku.

Na przeszkodzie stanęły jednak komplikacje z budową hali widowisko-sportowej. Miasto, choć podpisało już wówczas list intencyjny w sprawie współorganizacji mistrzostw, nie potrafiło nakłonić wykonawcy obiektu firmy Erbud SA do szybszego ukończenia inwestycji. Halę przy ul. Szafera ostatecznie otwarto rok po mistrzostwach Europy w 2013 roku.

O tym, że Szczecin jest jednym z kandydatów do organizacji mistrzostw Europy w 2017 roku, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej poinformował pod koniec lipca podczas wizyty w naszym mieście.

– Do tej pory był w Szczecinie kłopot z halą i dopiero od dwóch lat, od kiedy funkcjonuje Azoty Arena, spełnione są warunki, aby reprezentacja męska i żeńska rozgrywały tu swoje oficjalne mecze międzypaństwowe. Prowadzimy z miastem rozmowy dotyczące przyszłorocznych mistrzostw Europy. Jesteśmy właśnie po jednym z takich spotkań, które przybliżają nas do finalizacji umowy – mówił wówczas prezes PZPS Jacek Kasprzyk.

Silne lobby Espadonu

Kandydatur do goszczenia uczestników najważniejszej imprezy 2017 roku było więcej, ale Szczecin m.in. dzięki temu, że we władzach związku zasiadają trzej przedstawiciele Espadonu: Jakub Markiewicz, Paweł Adamczak i Zdzisław Gogol, był od początku faworytem.

Nie bez znaczenia była także bliskość zachodniej granicy, bo PZPS chce, aby w Szczecinie swoje mecze rozgrywała grupa, w której zagrają Niemcy. Pewne jest, że w Szczecinie nie zobaczymy reprezentacji Polski. Zapadły już decyzje, że w fazie grupowej aktualni mistrzowie świata rywalizować będą w Gdańsku. Finał zaplanowano w Krakowie.

– Ze względu na wielkość hali będzie problem, żeby w Szczecinie odbyły się mecze Polaków w ewentualnej kolejnej rundzie. Obiekt na 5 tysięcy kibiców jest za mały. Chcemy, żeby reprezentacja grała w największej hali, bo skoro robimy dużą imprezę, to na pewno nie chcemy do niej dokładać – mówił w lipcu Jacek Kasprzyk.

W ostatnich dwóch edycjach mistrzostw Europy Polacy nie odegrali pierwszoplanowych ról. Przed rokiem na turnieju we Włoszech Polacy odpadli w ćwierćfinale przegrywając 2:3 z późniejszymi wicemistrzami Europy Słowenią. Dwa lata wcześniej, gdy Polska wraz z Danią była współorganizatorem mistrzostw, nasza reprezentacja przegrała walkę o ćwierćfinał z Bułgarią. (par, woj)

Fot. twitter

Komentarze

kier
Nie doczekał, tylko kupił! 4 mln najmarniej.
2016-10-21 16:11:14
guciu
Wreszcie doczekał się Szczecin brawo prezydent.
2016-10-21 14:58:12

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy