Siatkówka. Ryszard Kruk nie żyje

Data publikacji: 27 stycznia 2018 r. 20:01
Ostatnia aktualizacja: 27 stycznia 2018 r. 20:02

W wieku 70 lat zmarł Ryszard Kruk, były selekcjoner reprezentacji Polski siatkarzy, który w miał duży wpływ na rozwój siatkówki w Szczecinie. W sezonie 1994/95 był asystentem trenera Tadeusza Chojnackiego w drużynie Morza Szczecin, a następnie pierwszym trenerem zespołu.

W prowadzonej przez niego drużynie Morza Szczecin grało wieku utalentowanych wtedy zawodników, którzy pod jego okiem zaczynali swoje długie, bogate w sukcesy kariery.

W szczecińskiej drużynie grał między innymi jego syn Łukasz - mistrz świata i mistrz Europy juniorów, a także Krzysztof Gierczyński, Adam Cziszewski, Krzysztof Jańczak (olimpijczyk z Atlanty). Tego ostatniego prowadził niemal od dziecka w Chełmcu Wałbrzych, z którym trzy razy wywalczył mistrzostwo Polski juniorów

Podczas rozpoczynającego się w sobotę we Wrocławiu turnieju finałowego Pucharu Polski mężczyzn, miał zostać uhonorowany tytułem Zasłużony Trener Piłki Siatkowej w Polsce.

Trenerem reprezentacji Polski był w roku  1993. Na Uniwersjadzie w Buffalo zdobył wraz z biało-czerwonymi srebrny medal. Następnie w  mistrzostwach świata zajął 7. miejsce. (mij)