Piątek, 19 lipca 2024 r.

Siatkówka. Mistrzostwo Polski Startu Szczecin

Data publikacji: 14 lipca 2022 r. 17:02
Ostatnia aktualizacja: 14 lipca 2022 r. 17:55

W Sulejowie rozegrano mistrzostwa Polski w siatkówce plażowej na siedząco, a złoto zdobyła ekipa KSI Start Szczecin, kończąc turniej bez porażki i tracąc w nim tylko jednego seta.

Siatkówka plażowa na siedząco wywodzi się z halowej odmiany tej paraolimpijskiej dyscypliny. Zawodnicy rywalizują jednak na mniejszych boiskach, o wymiarach 4 na 8 metrów, a równocześnie na boisku w jednej ekipie przebywa ich nie szóstka, a trójka.

W turnieju mistrzowskim znakomicie zaprezentowali się szczecińscy siatkarze. Po zwycięstwie z drugą ekipą Wrocławia kluczowym dla losów złotego medalu okazał się drugi mecz z pierwszą ekipą Łodzi. Start Szczecin po zwycięstwie w pierwszej partii 21:8 najwyraźniej lekko się zdekoncentrował i drugą odsłonę przegrał 13:21. Decydujący set w napięciu trzymał wszystkich niemal do ostatniej piłki. Szczecinianie zachowali w końcówce nieco więcej spokoju, rozstrzygając partię na przewagi 15:13. Później było już z górki. Mecz z późniejszym brązowym medalistą - Wrocławiem I – wygrali 2:0 (18, 10), a z wicemistrzem Silesią Volley także bez straty seta 2:0 (21,14). Na zakończenie zwycięstwo z Łodzią II 21:8 i 21:13 było już tylko przysłowiową kropką nad „i”.

Warto zaznaczyć, że zarówno siatkówka halowa na siedząco, jak i jej plażowa odmiana jest jedną z nielicznych gier zespołowych, gdzie sportowcy niepełnosprawni walczą ręka w rękę z pełnosprawnymi. Oczywiście z zachowaniem regulaminowych zasad dotyczących ilości zawodników z niepełnosprawnościami ruchowymi w każdej z ekip. Drużyna KSI Start Szczecin grała w składzie: Dariusz Cegiełka – kapitan, Tomasz Labocha, Paweł Smolich, Michał Kaczmarek. Trenerem ekipy jest bardzo dobrze znany w środowisku siatkarskim regionu Wiesław Klimecki.

Szczecinianie pokonali kolejno: Wrocław II 2:0, Szczecin - Łódź I 2:1, Wrocław I 2:0 , Silesię Volley 2:0 i Łódź II 2:0. (mij)