sobota, 23 czerwca 2018.
Strona główna > Sport > Siatkówka. Espadon blisko Plus Ligi

Siatkówka. Espadon blisko Plus Ligi

Siatkówka. Espadon blisko Plus Ligi
Data publikacji: 2016-02-11 13:40
Ostatnia aktualizacja: 2016-02-11 13:40
Wywietleń: 1914 117763

CZWARTA drużyny tabeli rozgrywek siatkarskiej I ligi Espadon oficjalnie rozpoczął zabiegi o dołączenie do grona drużyn występujących w Plus Lidze.

Szczeciński klub jest jednym z trzech pierwszoligowców, który złożył aplikację do Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej o przyjęcie do najważniejszych krajowych rozgrywek.

- Od początku powstania klubu deklarowaliśmy, że naszym celem jest przywrócenie Szczecinowi siatkówki na najwyższym poziomie. Już w ubiegłym roku celem było znalezienie się w czołowej czwórce ligi i aplikowanie do Plus Ligi. W tej kwestii nic się nie zmieniło i to jest nasz priorytet także w tym sezonie - mówi dyrektor zarządzający Espadonu Maciej Kisiel.

Zgodnie z regulaminem Plus Ligi, aby grać w tych rozgrywkach trzeba spełniać określone wymogi organizacyjne, finansowe, a przede wszystkim sportowe.

Budżet, hala i miejsce w tabeli

Budżet klubu musi wynosić minimum 2 mln złotych i dysponować halą na ponad 1400 osób. O miejsce w Plus Lidze mogą aplikować zespoły, którzy zakończą pierwszoligowy sezon na jednym z czterech czołowych miejsc.

Na siedem kolejek przed końcem rundy zasadniczej Espadon jest czwarty w tabeli. O dołączenie do Plus Ligi oprócz Espadonu starają się jeszcze lider I ligi GKS Katowice i Krispol Września.

- Gdybyśmy nie byli przekonani, że spełnimy wszystkie wymagania nie aplikowalibyśmy o miejsce w Plus Lidze. Nie wiem jakim będziemy dysponowali budżetem na przyszły sezon, czy będą to dwa, czy cztery miliony złotych, bo rozmowy ciągle się toczą - mówi Maciej Kisiel.

Zamknięta liga

Plus Liga od 2011 roku jest ligą zamkniętą. Oznacza to, że występują w niej drużyny spełniające wymogi finansowe i organizacyjne. Po sezonie nie ma spadków i awansów.

Przed dwoma laty skład Plus Ligi rozszerzono o dwa zespoły, ale przed rokiem próba dostania się do elitarnych rozgrywek nie udała się starającemu się o to mistrzowi I ligi Victorii Wałbrzych i czwartej drużynie rozgrywek Camperowi Wyszków.

PLPS nie zdecydował się na korekty w składzie, ani rozszerzenie Plus Ligi. W tym sezonie zanosi się jednak na zmianę formuły Plus Ligi.

- Szczerze powiem, że z praktycznego i ekonomicznego punktu widzenia dla naszego klubu najkorzystniejsze byłoby rozszerzenie Plus Ligi do 16 zespołów i wprowadzenie podziału na grupy - mówi dyrektor zarządzający Espadonu Maciej Kisiel.

Raczej 14 zespołów

Taki pomysł dyskutowany był już przez Polski Związek Piłki Siatkowej w ubiegłym roku. Decyzje nie zapadły, ale PZPS skłania się raczej przy pozostawieniu Plus Ligi w 14-zesołowym składzie.

Nowe zespoły mogłyby zastąpić kluby, które nie spełnią sportowego wymogu wygrania pięciu spotkań w sezonie zasadniczym. Na chwilę obecną z takimi problemami borykają się cztery najsłabsze zespoły Plus - MKS Będzin, BBTS Bielsko, AZS Częstochowa i Effector Kielce. ©℗ (woj)

Fot. R. Pakieser

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy