Przypominamy sportowe plebiscyty. Dziś rok 2005

Data publikacji: 28 listopada 2019 r. 20:34
Ostatnia aktualizacja: 28 listopada 2019 r. 20:55

Monika Pyrek w swojej bogatej karierze sportowej zdobywała wiele laurów i miała mnóstwo znakomitych sezonów. Ten najlepszy miał jednak miejsce w roku 2005 – doceniony też przez czytelników „Kuriera Szczecińskiego”. 25-letnia tyczkarka okazała się najlepszą sportsmenką regionu, a zadecydowało o tym kilka znakomitych startów.

Monika Pyrek z całą pewnością przeszła do historii polskiej lekkiej atletyki pod wieloma względami. Cztery razy uczestniczyła w igrzyskach olimpijskich, była rekordzistką Europy, 68 razy poprawiała rekord Polski. Jako jedyna zakwalifikowała się do trzech pierwszych finałowych olimpijskich konkursów w skoku o tyczce – w roku 2000, 2004 i 2008. W Londynie już się to nie udało.

Jako jedyna kobieta zdobyła na mistrzostwach świata trzy medale – po raz pierwszy w roku 2001, kiedy miała zaledwie 21 lat. Dzięki temu do dziś pozostaje najmłodszą medalistką mistrzostw świata.

W roku 2005 stanęła już na drugim stopniu podium, czym sprawiła nie lada niespodziankę. Znakomite osiągnięcie zaowocowało nie tylko uznaniem w oczach kibiców z naszego regionu, ale również z całej Polski.

Złote Kolce dla Moniki

Monika Pyrek w plebiscycie „Przeglądu Sportowego” na 10 najlepszych sportowców Polski zajęła wysokie siódme miejsce – najwyższe, jakie kiedykolwiek udało jej się zająć. Uznanie w plebiscytach „Kuriera Szczecińskiego” i „Przeglądu Sportowego” nie były jedynymi Moniki Pyrek w roku 2005. Zdobyła też nagrodę Złotych Kolców, przyznawaną najlepszym polskim lekkoatletom. Uczyniła to po raz trzeci w swojej karierze, a potem powtarzała ten wyczyn jeszcze dwukrotnie.

Choć Monika Pyrek nie została mistrzynią świata, to w plebiscycie „Kuriera” jej osiągnięcia zostały wyżej ocenione od mistrzostwa globu szczecińskich wioślarzy – Marka Kolbowicza i Konrada Wasielewskiego.

Prawdziwym objawieniem roku 2005 byli jednak szczecińscy pływacy. Katarzyna Baranowska, Przemysław Stańczyk i Mateusz Sawrymowicz – podopieczni szczecińskiego trenera Mirosława Drozda zadziwili pływacki świat – po raz pierwszy pokazali, że to do nich należeć będzie kilka najbliższych lat.

Trzy finały w Toronto

18-letnia Baranowska jechała na mistrzostwa świata do dalekiego Toronto po naukę. To był rok poolimpijski i znakomita okazja, by się pokazać i otrzaskać w najważniejszej światowej imprezie roku.

Nikt jednak nie mógł przypuszczać, że rodowita szczecinianka zakwalifikuje się do finału wyścigu 200 m st. zm., a w nim ścigać się będzie z bardziej doświadczonymi rywalkami jak równa z równą. Baranowska zakończyła wyścig na piątym miejscu i przestała już być anonimową pływaczką.

Swój nieprzeciętny talent potwierdziła na mistrzostwach Europy na krótkim basenie w Trieście. Tam była już bezkonkurencyjna. Wygrała zarówno na 200 i 400 m st. zm., jednocześnie dając wyraźny sygnał, że w Szczecinie narodziła się pływacka gwiazda, której apogeum formy ma przyjść podczas igrzysk w Pekinie w roku 2008.

Kolejny progres zanotował klubowy kolega Baranowskiej – Przemysław Stańczyk. Na mistrzostwach świata w Toronto zajął czwarte miejsce w wyścigu na 400 m st. dow., a jak się później okazało, te czwarte miejsca były zmorą utalentowanego szczecińskiego pływaka na kolejnych mistrzowskich imprezach.

Finał i medal w Trieście

Trzeci ze szczecińskich pływaków – Mateusz Sawrymowicz jechał do Toronto, podobnie jak Baranowska, po naukę. Miał wówczas zaledwie 18 lat, ale spisywał się równie dobrze i bez kompleksów. W wyścigu na 1500 m uplasował się na piątym miejscu. Na mistrzostwach Europy w Trieście było jeszcze lepiej. Młokos ze Szczecina zajął trzecie miejsce i wywalczył swój pierwszy medal na wielkiej pływackiej imprezie.

Po raz pierwszy w gronie najlepszych zachodniopomorskich sportowców znalazła się 18-letnia Marta Pihan, gimnastyczka Kusego Szczecin. W roku 2005 po raz pierwszy została mistrzynią Polski w wieloboju, a sukces ten powtarzała potem aż pięć razy. Szczecinianka zadebiutowała też w mistrzostwach świata, na których zajęła 18. miejsce w wieloboju. ©℗

SPORTOWCY

01. Zbigniew Baranowski (AKS Białogard, zapasy)

02. Maciej Bielecki (Piast Szczecin, kolarstwo)

03. Maciej Boguszewski (Bodoikan Szczecin, karate)

04. Michał Diakonów (Arkonia Szczecin, piłka wodna)

05. Patryk Dobek (MKL Szczecin, lekkoatletyka)

06. Wojciech Fadecki (Błękitni Stargard, piłka nożna)

07. Małgorzata Hołub-Kowalik (Bałtyk Koszalin, lekkoatletyka)

08. Paweł Kikowski (King Szczecin, koszykówka)

09. Sebastian Kowalczyk (Pogoń Szczecin, piłka nożna)

10. Paweł Krupa (Sandra Szczecin, piłka ręczna)

11. Piotr Lisek (OSOT Szczecin, lekkoatletyka)

12. Katarzyna Mądrowska (Feniks Pesta Stargard, zapasy)

13. Natalia Mędrzyk (Chemik Police, siatkówka)

14. Piotr Pamuła (Spójnia Stargard, koszykówka)

15. Natalia Partyka (Start Szczecin, tenis stołowy)

16. Marta Pihan-Kulesza (Kusy Szczecin, gimnastyka sportowa)

17. Łukasz Posyłajka (AZS Szczecin, wioślarstwo)

18. Roksana Ratajczyk (Olimpia Szczecin, piłka nożna)

19. Kamil Serafin (Dobra Szczecińska, sporty samochodowe)

20. Agnieszka Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin, żeglarstwo)

21. Elżbieta Wójcik (Klub Bokserski Karlino, boks)

22. Filip Zaborowski (MKP Szczecin, pływanie)

23. Marcin Zieliński (H20 Szczecin, sporty motorowodne)

TRENERZY

1. Mindaugas Budzinauskas (King, koszykówka)

2. Marcin Szczepański (OSOT, lekkoatletyka)

3. Adam Gołubowski (Olimpia, piłka nożna)

4. Kosta Runjaic (Pogoń, piłka nożna)

5. Rafał Biały (Sandra, piłka ręczna)

* * *

Czytelnicy dokonują wyboru najlepszych sportowców i trenerów. Tytuły w dodatkowych kategoriach: drużyna roku, mecenas sportu, impreza roku, obcokrajowiec roku, czempion sportu, sportowiec niepełnosprawny i sportowa promocja regionu przyznane zostaną po głosowaniu wewnątrz kapituły plebiscytu.