Poniedziałek, 06 maja 2024 r.

Piłka nożna. Wygrana blisko i daleko

Data publikacji: 05 lipca 2020 r. 17:28
Ostatnia aktualizacja: 06 lipca 2020 r. 13:04

Pogoń Szczecin - Jagiellonia Białystok 2:2 (2:0) 1:0 Drygas (3), 2:0 Frączczak (35, karny), 2:1 Prikryl (82), 2:2 Puljic (90, karny).

Żółte kartki: Matynia, Stec, Nunes (Pogoń), oraz Bida, Wdowik, Runje (Jagiellonia).

Czerwona kartka: Matynia (Pogoń, 17).

Sędziował Szymon Marciniak (Płock).

Pogoń: Stipica - Stec, Zech, Triantafyllopoulos, Matynia - Hostikka (23, Nunes), Dąbrowski, Drygas (73, Podstawski), Żurawski (46, Bartkowski), Kowalczyk - Frączczak.

Jagiellonia: Węglarz - Kadlec (57, Wdowik), Runje, Țiru (21, Szymonowicz), Wójcicki - Prikryl, Pospisil, Romanczuk, Imaz (62, Camara), Bida - Puljic.

Pogoń wciąż bez wygranej w grupie mistrzowskiej. W niedzielnym meczu z Jagiellonią mimo niesprzyjających okoliczności, czerwonej kartki pokazanej Matyni już po kwadransie gry, szczecinianie byli bardzo blisko wygranej i jednocześnie awansu o jedną pozycję w tabeli. To byłby jakiś impuls, promyczek nadziei, satysfakcji w trakcie koszmarnie rozgrywanej rundy wiosennej.

Pogoń strzeliła w meczu z Jagiellonią dwa gole co w tym roku zdarzyło jej się dopiero po raz drugi i po raz pierwszy na szczecińskim stadionie. Zespół Kosty Runjaica przez prawie 50 minut prowadził 2:0. Wydawało się, że kontroluje mecz, w defensywie grał ofiarnie, czasem nawet heroicznie, ale rozpaczliwa obrona korzystnego wyniku nie powiodła się.

Rywal w ostatnich dziesięciu minutach zdobył dwa gole i tak naprawdę to zasłużył nie tylko na jeden punkt, ale nawet na wygraną. Już w doliczonym czasie gry, przy stanie 2:2 goście mieli wyborną okazję, piłkę meczową i zmarnowali ją.

Porażka była blisko, z jednego punktu należy się cieszyć, bo przeciwnik pod względem kultury gry, jakości, budowania akcji ofensywnych przewyższał portowców zdecydowanie. Był o klasę lepszy. Po stronie portowców była tylko ambicja. tej na pewno nie zabrakło, ale było to za mało.

Cudu nad Odrą nie było, choć wygrana wydawała się przez długi czas bardzo blisko. W zespole było jednak zbyt dużo słabych punktów, a gra na utrzymanie wyniku nastawiona wyłącznie na defensywę bardzo często kończy się niepowodzeniem.

Mecz dla Pogoni rozpoczął się doskonale. Drygas kapitalnie wykorzystał dobre podanie z rzutu rożnego Matyni i wyprowadził zespół na prowadzenie. Asystent gola w pierwszym kwadransie zobaczył dwie żółte kartki, obie w sytuacjach niegroźnych i słusznie został odesłany do szatni. Nasz lewy obrońca osłabił zespół i choć zespół prowadził 1:0, to stanął przed bardzo trudnym zadaniem.

Jagiellonia przy stanie 0:1 zepchnęła gospodarzy do głębokiej, rozpaczliwej defensywy. Bardzo źle wyglądała nasza prawa strona. Stec z przesuniętym na prawe skrzydło Żurawskim nie radzili sobie z atakami gości. Słabo w defensywie wyglądał Nunes, który zastąpił na boisku po 20 minutach Hostikkę. 34-latek dawał się ogrywać rywalom z łatwością, to nie był dla niego dobry mecz.

Przed przerwą to jednak Pogoń zdobyła kolejnego gola. Frączczak wymusił faul i sędzia niespodziewanie podyktował rzut karny. Dla naszego kapitana to był 50 gol w ekstraklasie. 33-latek wyraźnie rozochocił się tą bramką, bo w drugiej połowie rwał się do gry, był aktywny, ale ewidentnie zabrakło mu sił. Sił zabrakło całej drużynie, która nie wytrzymała meczu kondycyjnie.

Pogoń po przerwie nie zagrażała bramce rywala w ogóle. W całym meczu poza dwoma zdobytymi golami nie stworzyła żadnej okazji bramkowej. Przeciwnik wręcz przeciwnie, tych sytuacji miał mnóstwo. Świetnie w bramce spisywał się Stipica, który musiał przez cały mecz mocno trzymać koncentrację. Pod jego bramką dochodziło do dużych spięć i pod koniec meczu nie wszyscy stanęli na wysokości zadania.

Pierwszy gol dla Jagiellonii, to wina Bartkowskiego, który nie upilnował strzelca bramki, a drugi to nieodpowiedzialność Nunesa, który w polu karnym sfaulował Wójcickiego. Rzut karny był problematyczny, podobnie jak w pierwszej połowie w sytuacji z Frączczakiem. Nasz międzynarodowy arbiter Szymon Marciniak tradycyjnie chciał być na boisku najważniejszy i tak się stało w istocie. ©℗ Wojciech Parada