czwartek, 21 czerwca 2018.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. Walka o Listkowskiego

Piłka nożna. Walka o Listkowskiego

Piłka nożna. Walka o Listkowskiego
Data publikacji: 2017-01-19 16:15
Ostatnia aktualizacja: 2017-01-20 09:53
Wywietleń: 244 204449

Duński Nordsjealand jest zainteresowany sprowadzeniem z Pogoni Szczecin reprezentacyjnego juniora Marcina Listkowskiego. Byłby gotowy zapłacić 150 tys euro, kolejne 100 tys euro w ratach i ewentualne bonusy przy kolejnym transferze zagranicznym. Pogoń uważa, że utalentowany piłkarz, grający jesienią w trzech ligowych meczach, łącznie przez 86 minut jest wart zdecydowanie więcej.

Szefem skautów w duńskim Nordsjealand jest 47-letni Steen Nedergaard. To znakomity niegdyś duński obrońca, młodzieżowy reprezentant Danii, który rywalizował w eliminacjach olimpijskich między innymi z Dariuszem Adamczukiem, obecnym szefem piłkarskiej Akademii w Pogoni Szczecin.

Najdroższe transfery z Nordsjealand ostatnich 4 lat

1. Emre Mor 18 lat Borussia Dortmund    9 750 000 euro

2. Jores Okore 20 lat Aston Villa             4 700 000 euro

3. Bruninho 26 lat GZ RAF (Chiny)           3 750 000 euro

Od trzech lat jest szefem skautów w Nordsjealand i w tym czasie sprzedał swoich trzech najdroższych graczy za łączną kwotę ponad 15 mln euro. Duński klub w trzech ostatnich latach sprzedawał swoich piłkarzy do takich klubów, jak: Borussia Dortmund, GZ RAF (Chiny), Hannover 96, Chievo Werona, Austria Wiedeń, IFK Norkoping, Rosenborg, Utrecht, czy Bursaspor, a więc w bardzo różne rejony świata. Łącznie w ostatnich trzech sezonach Nordsjealand sprzedał aż dziesięciu piłkarzy za łączną kwotę ponad 18 mln euro. Średnio zatem z tytułu transferów wzbogaca się rocznie o 6 mln euro.

Jeden z trzech najdroższych transferów

Jeżeli jest prawdą fakt, że Nordsjealand chce zapłacić za Listkowskiego 150 tys euro plus 100 tys euro w ratach, to oznaczałoby, że Polak miałby być dla Duńczyków jednym z trzech najdroższych transferów w ciągu trzech ostatnich lat, kiedy szefem skautów jest Steen Nedergaard.

Tylko dwóch innych piłkarzy kosztowało w trzech ostatnich sezonach więcej – odpowiednio 500 i 600 tys, euro. Kosztowali tyle odpowiednio: David Karlsson (skrzydłowy) i Karlo Bartolec (prawy obrońca). Ten pierwszy został już sprzedany, natomiast Bartolec jest w klubie zaledwie od pół roku i ma ważny kontrakt do czerwca 2018 roku.

Najdroższe transfery do Nordsjealand ostatnich 4 lat

1. Karlo Bartolec     21 lat      Lokomotiva Zagreb    600 000 euro

2. Joshua John        24 lata    Twente Enschede       550 000 euro

3. David Karlsson    20 lat      Sunderland                500 000 euro

Skoro Duńczycy, którzy raczej nie wydają więcej, jak 100 tys euro za piłkarzy, chcą jednak wyłamać się ze swojej zasady i zapłacić jak na ich możliwości dość sporo za polskiego nastolatka, to znaczy, że dostrzegają w Listkowskim talent, możliwości na wysokim poziomie.

Świetny turniej w La Mandze

Steen Nedergaard po raz pierwszy obserwował Listkowskiego podczas towarzyskiego turnieju reprezentacji Polski juniorów młodszych w La Mandze. Powołania na ten turniej otrzymało wówczas aż trzech młodych portowców: Marcin Listkowski, Sebastian Kowalczyk i Kamil Wojtkowski. Każdy z nich wypadł wtedy znakomicie, każdy zdobył po jednej bramce, ale skautowi z Norsjealand najbardziej przypadł do gustu Marcin Listkowski.

To był wtedy jeszcze piłkarz, który dopiero aspirował do pierwszej drużyny Pogoni, ale jeszcze wiosną tego roku zdołał zadebiutować w ekstraklasie, a jesienią wywalczył miejsce w podstawowym składzie. Minął rok, a ten sam piłkarz w swoim klubie w całej rundzie jesiennej zagrał na swojej nominalnej pozycji środkowego napastnika w zaledwie dwóch meczach. W pozostałych spotkaniach występował na skrzydle, lub na pozycji ofensywnego pomocnika.

Najdroższe transfery z Pogoni ostatnich 4 lat

1. Takafumi Akahoshi    28 lat    Ufa                      600 000 euro

2. Jakub Czerwiński      25 lat     Legia Warszawa    500 000 euro

3. Marcin Robak           32 lata    Lech Poznań         100 000 euro

Dziś Pogoń stoi na stanowisku, że Listkowski jest zdecydowanie więcej wart od kwoty, jaką proponuje Nordsealand. Według zapewnień klubu rówieśnik Listkowskiego, Kamil Wojtkowski został sprzedany do RB Lipsk za kwotę 300 tys euro, jednak z raportu Granta Thorntona wynika, że Pogoń latem 2015 roku zarobiła na trzech transferach 275 tys euro, z czego 100 tys euro kosztował transfer Marcina Robaka, a 75 tys euro transfer Macieja Dąbrowskiego.

Dwóch powyżej 100 tys. euro

Nie licząc Wojtkowskiego, co do którego są poważne rozbieżności, to Pogoń w ostatniej dekadzie sprzedała tylko dwóch piłkarzy za kwotę powyżej 100 tys euro: Takafumi Akahoshiego do rosyjskiego Ufa i Jakuba Czerwińskiego do Legii Warszawa.

Pogoń zatem w ostatnich 10 latach miała duży problem ze sprzedażą dojrzałych piłkarzy za kwotę, którą oferują obecnie Duńczycy. Kupiła natomiast za kwotę przynajmniej 100 tys euro tylko czterech graczy, w tym pozyskanego podczas obecnego okienka transferowego Mate Tsintsadze.

Najdroższe transfery do Pogoni ostatnich 4 lat

1. Marcin Robak       30 lat   Piast Gliwice       150 000 euro

2. Patryk Małecki      25 lat   Wisła Kraków     150 000 euro

3. Mate Tsintsadze    21 lat    Dynamo Tbilisi    100 000 euro

Sytuacja jest taka, że Pogoń na pewno chciałaby, żeby jej najbardziej utalentowany gracz szybciej i pewniej wkraczał do dorosłej drużyny, stawał się w niej piłkarzem lepszym, dojrzalszym, skuteczniejszym i bardziej łakomym kąskiem dla ewentualnych nabywców, ale może się okazać, że uzna kwotę oferowaną przez kontrahenta na tyle atrakcyjną, że nie będzie chciała ryzykować i skupi się na promocji innych zdolnych napastników, których w Pogoni nie brakuje (Kitano, Jaroch).

1,5 roku temu Pogoń otrzymała kuszącą ofertę z tureckiego Bursaspor, który proponował 700 tys euro za Łukasza Zwolińskiego, ale klub uznał, że to zbyt mało, a 22-letni napastnik jest wart zdecydowanie więcej. Dziś ten sam piłkarz jest starszy, już mniej atrakcyjny dla ewentualnych kontrahentów, miał bardzo nieudany poprzedni rok (zdobył zaledwie trzy gole), a jego sportowym celem jest odzyskanie miejsca w podstawowym składzie Pogoni, które stracił w minionej rundzie jesiennej. ©℗  Wojciech PARADA

Fot. R. Pakieser

Komentarze

Okiem obserwatora
Jest tak dobry,jest tak utalentowany,echy wzdechy a Moskal i sztab twierdzą że im nie pasuje do koncepcji hahaha Normalnie Cyrk na kółkach co Oni wyprawiają z tą naszą uzdolnioną młodzieżą.Tak wygląda w Polsce rozwój młodych talentów.
2017-01-20 09:26:31
mroczny stolarz
Pogon oszukuje jak zwykle
2017-01-19 18:29:45

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy