Duński Nordsjealand jest zainteresowany sprowadzeniem z Pogoni Szczecin reprezentacyjnego juniora Marcina Listkowskiego. Byłby gotowy zapłacić 150 tys euro, kolejne 100 tys euro w ratach i ewentualne bonusy przy kolejnym transferze zagranicznym. Pogoń uważa, że utalentowany piłkarz, grający jesienią w trzech ligowych meczach, łącznie przez 86 minut jest wart zdecydowanie więcej.
Szefem skautów w duńskim Nordsjealand jest 47-letni Steen Nedergaard. To znakomity niegdyś duński obrońca, młodzieżowy reprezentant Danii, który rywalizował w eliminacjach olimpijskich między innymi z Dariuszem Adamczukiem, obecnym szefem piłkarskiej Akademii w Pogoni Szczecin.
Najdroższe transfery z Nordsjealand ostatnich 4 lat
1. Emre Mor 18 lat Borussia Dortmund 9 750 000 euro
2. Jores Okore 20 lat Aston Villa 4 700 000 euro
3. Bruninho 26 lat GZ RAF (Chiny) 3 750 000 euro
Od trzech lat jest szefem skautów w Nordsjealand i w tym czasie sprzedał swoich trzech najdroższych graczy za łączną kwotę ponad 15 mln euro. Duński klub w trzech ostatnich latach sprzedawał swoich piłkarzy do takich klubów, jak: Borussia Dortmund, GZ RAF (Chiny), Hannover 96, Chievo Werona, Austria Wiedeń, IFK Norkoping, Rosenborg, Utrecht, czy Bursaspor, a więc w bardzo różne rejony świata. Łącznie w ostatnich trzech sezonach Nordsjealand sprzedał aż dziesięciu piłkarzy za łączną kwotę ponad 18 mln euro. Średnio zatem z tytułu transferów wzbogaca się rocznie o 6 mln euro.
Jeden z trzech najdroższych transferów
Jeżeli jest prawdą fakt, że Nordsjealand chce zapłacić za Listkowskiego 150 tys euro plus 100 tys euro w ratach, to oznaczałoby, że Polak miałby być dla Duńczyków jednym z trzech najdroższych transferów w ciągu trzech ostatnich lat, kiedy szefem skautów jest Steen Nedergaard.
Tylko dwóch innych piłkarzy kosztowało w trzech ostatnich sezonach więcej – odpowiednio 500 i 600 tys, euro. Kosztowali tyle odpowiednio: David Karlsson (skrzydłowy) i Karlo Bartolec (prawy obrońca). Ten pierwszy został już sprzedany, natomiast Bartolec jest w klubie zaledwie od pół roku i ma ważny kontrakt do czerwca 2018 roku.
Najdroższe transfery do Nordsjealand ostatnich 4 lat
1. Karlo Bartolec 21 lat Lokomotiva Zagreb 600 000 euro
2. Joshua John 24 lata Twente Enschede 550 000 euro
3. David Karlsson 20 lat Sunderland 500 000 euro
Skoro Duńczycy, którzy raczej nie wydają więcej, jak 100 tys euro za piłkarzy, chcą jednak wyłamać się ze swojej zasady i zapłacić jak na ich możliwości dość sporo za polskiego nastolatka, to znaczy, że dostrzegają w Listkowskim talent, możliwości na wysokim poziomie.
Świetny turniej w La Mandze
Steen Nedergaard po raz pierwszy obserwował Listkowskiego podczas towarzyskiego turnieju reprezentacji Polski juniorów młodszych w La Mandze. Powołania na ten turniej otrzymało wówczas aż trzech młodych portowców: Marcin Listkowski, Sebastian Kowalczyk i Kamil Wojtkowski. Każdy z nich wypadł wtedy znakomicie, każdy zdobył po jednej bramce, ale skautowi z Norsjealand najbardziej przypadł do gustu Marcin Listkowski.
To był wtedy jeszcze piłkarz, który dopiero aspirował do pierwszej drużyny Pogoni, ale jeszcze wiosną tego roku zdołał zadebiutować w ekstraklasie, a jesienią wywalczył miejsce w podstawowym składzie. Minął rok, a ten sam piłkarz w swoim klubie w całej rundzie jesiennej zagrał na swojej nominalnej pozycji środkowego napastnika w zaledwie dwóch meczach. W pozostałych spotkaniach występował na skrzydle, lub na pozycji ofensywnego pomocnika.
Najdroższe transfery z Pogoni ostatnich 4 lat
1. Takafumi Akahoshi 28 lat Ufa 600 000 euro
2. Jakub Czerwiński 25 lat Legia Warszawa 500 000 euro
3. Marcin Robak 32 lata Lech Poznań 100 000 euro
Dziś Pogoń stoi na stanowisku, że Listkowski jest zdecydowanie więcej wart od kwoty, jaką proponuje Nordsealand. Według zapewnień klubu rówieśnik Listkowskiego, Kamil Wojtkowski został sprzedany do RB Lipsk za kwotę 300 tys euro, jednak z raportu Granta Thorntona wynika, że Pogoń latem 2015 roku zarobiła na trzech transferach 275 tys euro, z czego 100 tys euro kosztował transfer Marcina Robaka, a 75 tys euro transfer Macieja Dąbrowskiego.
Dwóch powyżej 100 tys. euro
Nie licząc Wojtkowskiego, co do którego są poważne rozbieżności, to Pogoń w ostatniej dekadzie sprzedała tylko dwóch piłkarzy za kwotę powyżej 100 tys euro: Takafumi Akahoshiego do rosyjskiego Ufa i Jakuba Czerwińskiego do Legii Warszawa.
Pogoń zatem w ostatnich 10 latach miała duży problem ze sprzedażą dojrzałych piłkarzy za kwotę, którą oferują obecnie Duńczycy. Kupiła natomiast za kwotę przynajmniej 100 tys euro tylko czterech graczy, w tym pozyskanego podczas obecnego okienka transferowego Mate Tsintsadze.
Najdroższe transfery do Pogoni ostatnich 4 lat
1. Marcin Robak 30 lat Piast Gliwice 150 000 euro
2. Patryk Małecki 25 lat Wisła Kraków 150 000 euro
3. Mate Tsintsadze 21 lat Dynamo Tbilisi 100 000 euro
Sytuacja jest taka, że Pogoń na pewno chciałaby, żeby jej najbardziej utalentowany gracz szybciej i pewniej wkraczał do dorosłej drużyny, stawał się w niej piłkarzem lepszym, dojrzalszym, skuteczniejszym i bardziej łakomym kąskiem dla ewentualnych nabywców, ale może się okazać, że uzna kwotę oferowaną przez kontrahenta na tyle atrakcyjną, że nie będzie chciała ryzykować i skupi się na promocji innych zdolnych napastników, których w Pogoni nie brakuje (Kitano, Jaroch).
1,5 roku temu Pogoń otrzymała kuszącą ofertę z tureckiego Bursaspor, który proponował 700 tys euro za Łukasza Zwolińskiego, ale klub uznał, że to zbyt mało, a 22-letni napastnik jest wart zdecydowanie więcej. Dziś ten sam piłkarz jest starszy, już mniej atrakcyjny dla ewentualnych kontrahentów, miał bardzo nieudany poprzedni rok (zdobył zaledwie trzy gole), a jego sportowym celem jest odzyskanie miejsca w podstawowym składzie Pogoni, które stracił w minionej rundzie jesiennej. ©℗ Wojciech PARADA
Fot. R. Pakieser