poniedziałek, 21 maja 2018.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. W Pogoni czas na zmiany

Piłka nożna. W Pogoni czas na zmiany

Piłka nożna. W Pogoni czas na zmiany
Data publikacji: 2017-08-08 20:09
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-09 19:18
Wywietleń: 1556 287615

Pogoń po czterech kolejkach nowego sezonu znajduje się na przedostatnim miejscu w tabeli. Jako jedyna w czterech meczach przegrała aż trzy razy, więcej goli stracił tylko jeden zespół – zamykający tabelę Piast Gliwice.

Prezes Jarosław Mroczek przedstawiając nowego trenera Macieja Skorżę ogłosił, że z tym szkoleniowcem klub wejdzie na wyższy poziom sportowy. Początek sezonu nie potwierdza tych zapowiedzi.

Pogoń od kilku sezonów deklaruje, że chce uchodzić za klub mocno stawiający na piłkarzy młodych, wychowanków, a następnie zarabiać na ich sprzedaży. Na deklaracjach się jednak kończy. W tegorocznym turnieju młodzieżowych mistrzostw Europy nie było ani jednego piłkarza Pogoni Szczecin.

Popyt na młodzieżowców

Z tamtej drużyny kontrakty z zagranicznymi klubami podpisało w obecnym okienku transferowym lub wkrótce podpisze aż siedmiu piłkarzy z ligi polskiej. Jan Bednarek, Tomasz Kędziora, Dawid Kownacki, Paweł Jaroszyński, Przemysław Szymiński, Radosław Murawski, Jarosław Jach (wkrótce ma podpisać kontrakt) kosztowali zagraniczne kluby łącznie niespełna 16 mln euro.

Okazało się zatem, że efekt młodzieżowych mistrzostw Europy zadziałał, młodzi piłkarze znajdujący się w szerokiej kadrze swojej reprezentacji dostali ciekawe propozycje. Skorzystali zawodnicy, skorzystał klub.

Pogoń ma obecnie w składzie aż siedmiu piłkarzy z rocznika 1995, a więc najlepszego, by się dobrze wypromować i nie zanosi się, by jeszcze w tym roku zgłosił się choćby po jednego z nich jakiś zagraniczny klub.

Kort daje jakość

Spośród piłkarzy z rocznika 1995 najlepsze wrażenie sprawia Dawid Kort, ale w dwóch na cztery mecze zaczynał grę od ławki rezerwowych. Działo się to w meczach, w których Pogoń do przerwy przegrywała, szybko straciła dwa gole, zdecydowanie rywalowi ustępowała i praktycznie nie podjęła walki w środkowej strefie boiska.

Było tak w meczu z Wisłą i powtórzyło się w spotkaniu z Zagłębiem. W tym pierwszym meczu rywal prowadził 2:0 po 20 minutach, w tym drugim wygrywał 2:0 po półgodzinie. Równie źle było w jednym i w drugim meczu.

W obu tych meczach trener Skorża wystawił do gry w środkowej strefie boiska tych samych trzech piłkarzy: Tomasza Hołotę, Rafała Murawskiego i Kamila Drygasa. Żaden z nich nie ma ofensywnych atutów, a dodatkowo okazało się, że przynajmniej dwóch z nich fatalnie spisuje się też w defensywie, choć uchodzą za piłkarzy stricte defensywnych.

Skuteczni wychowankowie

Pogoń z czterech obecnych meczów najlepiej wyglądała wtedy, gdy Kort był na boisku i zdecydowanie źle, gdy go na nim nie było. To niejedyny wychowanek, który dość opornie przekonuje do siebie utytułowanego szkoleniowca, choć kilku innych dało wiele sygnałów, że powinni być traktowani zdecydowanie bardziej poważnie.

W meczach sparingowych wychowankowie zdobyli osiem z dziewięciu goli, natomiast jedyną wygraną w obecnym sezonie też zapewnili wychowankowie. Dawid Kort zaliczył asystę przy pierwszym golu, a Sebastian Rudol zdobył zwycięską bramkę. Ten ostatni przeplata mecze dobre z bardzo złymi, ale tak samo jak piłkarze doświadczeni, którzy są w Pogoni po to, by trzymać odpowiedni poziom całej drużyny.

Jarosław Fojut, Rafał Murawski i Adam Frączczak już wiosną zawodzili, z nimi w składzie zespół nie wygrywał meczów. Swoje najlepsze i zwycięskie mecze zagrał bez Murawskiego w składzie, który akurat był kontuzjowany i tylko dzięki temu szansę otrzymali Kort z Listkowskim, którzy w najważniejszych meczach wiosny pociągnęli zespół do trzech zwycięstw zapewniających grupę mistrzowską.

Powtórka z poprzedniego sezonu

W obecnym sezonie to się powtarza. Wiekowi piłkarze, których poziom sportowy systematycznie się obniża ponownie mieli być piłkarzami, na których miała się opierać gra drużyny. Dla trenera Skorży byli to do tej pory piłkarze absolutnie pierwszego wyboru. Tylko raz się zdarzyło, by Murawski rozpoczął mecz na ławce rezerwowych i Pogoń wtedy mecz wygrała.

Murawski, Hołota i Drygas, a więc piłkarze, którzy do tej pory są dla trenera Skorży pierwszym wyborem, wykonali dotąd po jednym celnym podaniu w pole karne przeciwnika, podczas gdy jeden Kort takich podań miał sześć. Fojut sprezentował wygraną Jagiellonii, a Frączczak nie oddał dotąd celnego strzału na bramkę przeciwnika.

W przypadku tego ostatniego sytuacja się powtarza. Wiosną w pierwszych dziewięciu meczach celnie strzelał tylko dwa razy. To był w ubiegłym sezonie nasz najlepszy strzelec, ale o wielu piłkarskich ograniczeniach i jeżeli Pogoń myśli o tym, by wejść na wyższy poziom, to z piłkarzami, z którymi nie udało się to w poprzednim sezonie, również w obecnym będzie to trudne do zrealizowania. Trzeba szukać innych rozwiązań.

Przykład Piotrowskiego

45 minut w wykonaniu Jakuba Piotrowskiego w Lubinie pokazało, że trzymanie tego piłkarza na ławce rezerwowych przez trzy i pół meczu, to nie był dobry pomysł. 19-letni pomocnik w ciągu 45 minut zagrał na tyle efektownie i skutecznie, że program InStat wyliczył, że był to najlepszy piłkarz w drużynie Pogoni. Murawski i Hołota byli natomiast według InStat graczami najgorszymi.

Piotrowski miał ponad 90-procentową skuteczność podań, a Murawski z Hołotą poniżej 70 procent. Piotrowski wygrał 9 pojedynków, a Murawski ani jednego. Piotrowski miał 8 odzyskanych piłek, Hołota – 5, a Murawski – 2. Młody pomocnik miał ich zatem więcej, niż dwaj doświadczeni gracze razem wzięci.

Liczby i porównania dla piłkarzy bardziej rozreklamowanych, ale sportowo niepotwierdzających swoich walorów, są porażające i przygniatające na korzyść młodzieżowego reprezentanta Polski.

Trzech młodzieżowców

W czterech dotychczasowych meczach zagrało trzech młodzieżowców: Listkowski, Piotrowski i Kowalczyk, których występy łącznie stanowiły niespełna 5 procent całego zespołu. To są gotowi piłkarze do rywalizacji i na pewno nie gorsi, nie mniej utalentowani od trójki młodzieżowców występujących w Górniku (Wieteska, Ambrosiewicz, Żurkowski).

Ambrosiewicz i Żurkowski są debiutantami w ekstraklasie, grają w każdym meczu w wyjściowym składzie, są środkowymi pomocnikami, tak jak Kort, Piotrowski czy Kowalczyk. Pogoń musi być klubem zdecydowanie bardziej odważnym, śmielej stawiającym na swoich najbardziej zdolnych graczy. Tylko wtedy może liczyć w przyszłości na zarobek i rozwój sportowy.

Wszyscy trenerzy do znudzenia powtarzają, że o składzie powinna decydować dyspozycja na treningu, forma, zaangażowanie. Skoro tak, to piłkarzem zdecydowanie wyróżniającym się jest już od dłuższego czasu Kowalczyk, któremu niesprawiedliwie wypomina się wiek, słabe warunki fizyczne, a decydować powinna forma, umiejętności, a te w przypadku 19-letniego wychowanka są na wysokim poziomie.

Pogoń w meczach sparingowych zdobyła 9 goli, z których aż 8 zdobyli wychowankowie, piłkarze w przedziale wiekowym 19-24 lat. W sparingu z Energetykiem przy czterech z pięciu goli uczestniczyli wychowankowie – przy pierwszym Kowalczyk i Matynia, przy drugim Listkowski i Matynia, przy trzecim Zwoliński, a przy piątym Kort.

Mimo wielu sygnałów podczas gier kontrolnych, treningów, wciąż wyższe notowania mają gracze, którzy zarówno w sparingach, jak i w meczach mistrzowskich zawodzą. Doprowadzili do tego, że Pogoń po czterech kolejkach znajduje się w strefie spadkowej. Czas na zmiany, i to radykalne. ©℗ Wojciech PARADA

Fot. R. Pakieser

Komentarze

Ciag dalszy wiosny.
Ten zespół zbudowali poprzedni trenerzy i dyrektor sportowy. Widać gołym okiem , że z tego nic nie będzie . Trzeba wymienić połowę zespołu. Wymienić czyli kupić i sprzedać . Prezes Mroczek nie będzie stratny. Trener Skorża nie odpowiada za ten stan rzeczy. Jego należy zacząć rozliczać od pażdziernika.
2017-08-09 17:55:38
Kibic od wieków
Trener jest w głębokim szoku i panice.Widać,że On kompletnie nie ma rozeznania kto w jakiej jest dyspozycji i jakie posiada umiejętności.Nerwowe ruchy,nietrafione roszady w składzie-w efekcie przedostatnie miejsce i brak nadziei na to,że idzie ku dobremu.Fakt że to dopiero początek-4 kolejka ale widać co Oni na boisku sobą prezentują.Zdecydowanie coś w tym zespole złego się dzieje,nie funkcjonuje to tak jak powinno w profi klubie.Te pseudo transfery czyli zbieranie bezrobotnych bez pracy z wolną kartą zawodników z wyjątkiem bramkarza Załuska-to jeden wielki niewypał i kompromitacja.
2017-08-09 15:10:21
Dynia
Gratuluje b.dobrego artykułu. Droga jaką Psn proponuje jest jedyną rozsądną przy takim budżecie jaki ma Pogoń
2017-08-09 10:49:33
HogoFogo
... a prezes do obsługi saturatora.
2017-08-08 23:12:28
papcio
brawo znakomity artykuł !!!
2017-08-08 23:05:57
Quszcz
Tak
2017-08-08 20:42:34
janek
Hamuulcowy Frączczak na ławke,Muraś na ławke,Rudol do Chemika Police,Fojut na ławke.
2017-08-08 20:38:00

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”