czwartek, 12 grudnia 2019.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. W ciągu roku odeszło 18 piłkarzy

Piłka nożna. W ciągu roku odeszło 18 piłkarzy

Piłka nożna. W ciągu roku odeszło 18 piłkarzy
Data publikacji: 2016-01-20 08:35
Ostatnia aktualizacja: 2016-05-28 22:39
Wywietleń: 2628 105783

Rozmowa z Maciejem Stolarczykiem - dyrektorem sportowym Pogoni Szczecin

Wokół Pogoni zrobiło się ostatnio cicho. Szczeciński klub wykonał kilka ruchów transferowych i wszystko wskazuje na to, że kadra zespołu jest już zamknięta. Kibice domagają się kolejnych transferów, a nastroje tonuje dyrektor sportowy Maciej Stolarczyk.

- Cisza może oznaczać z jednej strony, że czas transferów się skończył, albo, że szykowany jest kolejny. Jak jest w przypadku Pogoni ?

- Zdecydowanie ta pierwsza opcja. Nie zgadzam się z opiniami, że dokonaliśmy tylko jednego poważnego transferu Adama Gyurcso. Było ich zdecydowanie więcej. Poszerzyliśmy sztab szkoleniowy, wrócił z wypożyczenia Kort, zakontraktowaliśmy perspektywicznego Japończyka, który właśnie rozpoczął przygotowania do nowego sezonu z zespołem rezerw, kilku zawodników przedłużyło kontrakty, a dwóch jest jeszcze testowanych. Podczas zimowego okienka transferowego dokonaliśmy blisko dziesięciu ruchów personalnych. Wszystkie w stronę Pogoni. Nie osłabiliśmy się nikim. Pogoń na wiosnę na pewno będzie silniejsza.

- No właśnie, trochę to podejrzane, że na żadnego z czołowych graczy nie ma oferty. A może jest, tylko klub na ten temat milczy ?

- Nie ma żadnej oferty, nie zanosi się na nią, ale w każdej chwili może coś się wydarzyć. Jesteśmy na to przygotowani.

- Kibice twierdzą, że Pogoń dokonała tak naprawdę tylko jednego transferu. Mają rację ?

- Nie mają. Proszę porównać Pogoń, która rozpoczynała sezon 2014/15. Wymieniliśmy aż 18 piłkarzy. W zdecydowanej większości były to zmiany na lepsze, o czym świadczą wyniki drużyny. Dziś wyjściową jedenastkę tworzą niemal wyłącznie piłkarze zakontraktowani przez Pogoń w ciągu ostatnich 18 miesięcy. Z wyjątkiem Murawskiego i Frączczaka. Nie przyjmuję zatem argumentu, że Pogoń nie jest aktywna na rynku transferowym. Pogoń się zmienia i to bardzo. W ciągu tych kilkunastu miesięcy, czyli od lipca 2014 roku wypromowaliśmy takich piłkarzy, jak: Zwoliński, Matynia, Listkowski, Wojtkowski. To u nas dopiero rozpoznawalni stali się: Czerwiński, czy Matras, a z graczy o głośnych nazwiskach są: Fojut, Dwalisztwili i Gyurcso. To są odpowiednie proporcje i będziemy ich pilnować.

- Od dwóch lat wiadomo, że od sezonu 2015/16 obowiązywać będzie limit zawodników spoza Unii Europejskiej. Pogoń w tym czasie podpisała kontrakty z dwoma Japończykami, Gruzinem i testuje obecnie Iworyjczyka. Klub nie zwraca na to uwagi ?

- Oczywiście, że o tym wiemy. Na razie piłkarzy spoza Unii mamy dwóch: Akahoshiego i Dwaliszwiliego. Młody Kitano dopiero aspiruje do pierwszej drużyny. Nie wiadomo, jak będzie wyglądała nasza kadra za pół roku, nie wiadomo też, czy zdecydujemy się na Traore. To są tylko przymiarki. Nie będzie na pewno w klubie takiej sytuacji, że w kadrze zespołu będzie trzech, lub więcej piłkarzy spoza Unii Europejskiej w bardzo wysokiej formie, a grać nie będzie jeden z nich tylko dlatego, że nie pozwalają na to przepisy.

- Pogoń jest w trakcie obozu przygotowawczego w Pogorzelicy, a w przyszłym tygodniu wybiera się do Turcji. Jakie czekają tam na piłkarzy warunki ?

- Znakomite. Będziemy zakwaterowani w luksusowym hotelu, a co najważniejsze w pobliżu są boiska treningowe. W przeszłości na treningi, lub sparringi musieliśmy dojeżdżać do innych miejscowości. Nie był to jakiś wielki problem, ale obecnie komfort przygotowań będzie jeszcze wyższy. Wszystkie mecze rozegramy na boiskach przy hotelu.

- Różnie wyglądały te zgrupowania w Turcji. Bywało, że wiele rzeczy nie było dopiętych, zmieniali się sparringpartnerzy, szukano boisk treningowych. Jak będzie tym razem ?

- Nie przewidujemy żadnych przykrych niespodzianek. Zgrupowanie zostało zaplanowane z dużą starannością, zagramy w turnieju z trzema mocnymi rywalami, czołowymi zespołami z lig: słowackiej, czeskiej i rumuńskiej. To już jest przesądzone i nic się w tym względzie nie powinno zmienić.

- Czy na zgrupowaniu w Turcji przebywać będzie już zamknięta kadra 25 piłkarzy, którą wiosną mieć będzie do dyspozycji trener Michniewicz ?

- Różne rzeczy mogą się wydarzyć, ale rzeczywiście takie są plany, by do Turcji wyjechali już ci piłkarze, którzy wiosną zgłoszeni będą do gry. Do tego czasu wyjaśni się zatem sprawa z testowanymi graczami: Adamem Nagórskim i Ismailem Traore.

- Dziękuję za rozmowę. ©℗ Wojciech Parada

 

Piłkarze, którzy odeszli z Pogoni w ciągu trzech ostatnich okienek transferowych: Janukiewicz, Dąbrowski, Golla, Hernani, Koj, Lisowski, Bąk, Loureiro, Kun, Małecki, Murayama, Okuno, Rogalski, Wojtkowski, Kozłowski, Robak, Janota, Kamess.

Nowe kontrakty w Pogoni w ciągu ostatnich dwóch okienek transferowych: Nunes, Akahoshi, R. Murawski, Kudła, Zwoliński.

Piłkarze, którzy przyszli do Pogoni w ciągu dwóch ostatnich okienek transferowych: Słowik, Czerwińśki, Fojut, Lewandowski, Przybecki, Dwaliszwili, Gyurcso, Kort.

Młodzieżowcy i juniorzy, któzy zadebiutowali w Pogoni od początku sezonu 2014/15: Matynia, Wojtkowski, S. Murawski, Obst, Listkowski, Okuszko, Piotrowski.

Fot. R. Stachnik

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie