Niedziela, 24 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Piłka nożna. Umowa na stadion podpisana

Data publikacji: 08 marca 2019 r. 13:18
Ostatnia aktualizacja: 09 marca 2019 r. 12:02
Piłka nożna. Umowa na stadion podpisana
 

Niemal 10 lat temu powstał na szczecińskim stadionie wielofunkcyjny budynek klubowy, bez którego nie można było zorganizować meczu piłkarskiego na poziomie reprezentacyjnym. Dzięki inwestycji wartej 5 mln złotych doszło do pożegnalnego na szczecińskim stadionie pojedynku polskiej reprezentacji, która przegrała z Kamerunem 0:3.

W piątek 8 marca 2019 roku na pierwszym piętrze tego samego budynku podpisano historyczną umowę na budowę stadionu piłkarskiego wraz z Centrum Szkoleniowym. Inwestycja jest potężna, jej koszty zdecydowanie odbiegają od wcześniejszych założeń, a mogą i prawdopodobnie ulegną jeszcze zmianie, to znaczy zostaną podwyższone.

W uroczystości podpisania umowy na budowę długo wyczekiwanego stadionu wzięli udział: prezydent Szczecina Piotr Krzystek, prezes Pogoni Szczecin Jarosław Mroczek, prezes firmy wykonawczej DORACO Karol Zduńczyk, oraz pełnomocnik zarządu PBG Jerzy Ciechanowski.

Umów i deklaracji było na przestrzeni ostatnich kilku lat już wiele. Ta jednak ma dać gwarancję jakości, ceny i tempa przeprowadzonej inwestycji. To ma być już ostatni akord zdecydowanie zbyt mocno wydłużającej się sagi stadionowej, dzięki której Szczecin zyskał mało chlubną sławę na cały kraj.

- To będzie obiekt nieporównywalny z żadnym innym w Polsce – powiedział Piotr Krzystek. - Centrum miasta, stadion, centrum szkolenia. Tego nie ma nikt w kraju.

Unikatowy obiekt

To jest prawda. Pod tym względem obiekt będzie unikatowy w skali kraju. Miasto zapewni kibicom komfortowy obiekt, a klubowi Centrum Szkolenia na najwyższym europejskim poziomie. Podobnej klasy centra treningowe budowane są przez inne polskie kluby: Legię Warszawa i Cracovię, ale poza miastem.

Dużo wątpliwości budzi termin jego budowy. Trzy lata, to czas bardzo intensywny, ale przedstawiciel wykonawcy zapewniał, że nie powinno być kłopotów z dotrzymaniem terminów.

- Moglibyśmy zrobić to nawet szybciej – ocenił Karol Zduńczyk. - Co dwa tygodnie trzeba będzie jednak przerywać prace w związku z meczami. Nie mogliśmy tego zabrać kibicom Pogoni Szczecin.

Z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia przy okazji budowy dachu nad sektorami 4 i 5 w roku 2002. Budowa nieporównywalna z obecnym przedsięwzięciem bardzo mocno przeciągała się w czasie właśnie z tego powodu, że drużyna cały czas rozgrywała mecze na obiekcie, co bardzo utrudniało zachowanie odpowiedniego tempa robót.

Prace wielokrotnie przerywano, następnie wznawiano je na krótki okres i nie była to sytuacja komfortowa. Obecnie zagrożenie co do tempa realizacji inwestycji jest z tego powodu jeszcze większe i bardzo uzasadnione.

Stadion na ponad 20 tys. kibiców

Nowy stadion będzie mógł pomieścić 20,5 tys. kibiców. Prezes Pogoni Jarosław Mroczek wierzy, że jest to optymalna pojemność. Suche liczby wskazują, że stadion będzie zbyt duży. Średnia widzów na jednym meczu w ekstraklasie wynosi obecnie 8,5 tys kibiców, natomiast na meczach Pogoni 6,7 tys widzów. Tendencja w ostatnich dwóch latach jest spadkowa, obecnie tylko dwa stadiony zapełniają się przynajmniej w połowie (Warszawa, Legnica).

Trudno o zapełnienie obiektów przynajmniej w połowie. Im większy stadion, tym mocniej rosną koszty jego utrzymania, o czym nie mówi się jak dotąd wcale. Stadion, Centrum Szkolenia, boiska treningowe obejmować będą teren 14 ha. Łącznie będzie na nim sześć boisk piłkarskich, prawie 800 miejsc parkingowych. Trzy boiska będą podgrzewane z murawą hybrydową, dwa z murawą naturalną, jedno ze sztuczną murawą, które na okres zimowy będzie zadaszone.

Pierwszy etap prac budowlanych ma objąć budowę właśnie boisk treningowych i prace rozbiórkowe przy dwóch trybunach stadionu. Prezes Jarosław Mroczek w liście skierowanym do kibiców Pogoni wyraził nadzieję, że inwestycja dotycząca Centrum Szkoleniowego zakończona będzie jeszcze w tym roku, natomiast dwie trybuny oddane zostaną do użytku jesienią przyszłego roku.

W budżecie 388 mln złotych

To bardzo odważne deklaracje zważywszy na fakt, że w roku 2019 na inwestycję dotyczącą stadionu i Centrum Szkolenia przeznaczono zaledwie 37 mln złotych. Łącznie gmina Szczecin zaplanowała wydatki na ten cel w kwocie 388 mln złotych.

W przyszłym roku będzie to prawie 104 mln złotych, w roku 2021 nieco ponad 163 mln złotych, a w roku 2022 ma być wykorzystana kwota 84 mln złotych. Wynika z tego, że w latach 2019-20 przewidziano wydatki na poziomie zaledwie 36 procent całej inwestycji. Oznacza to, że zdecydowana większość kosztów pochłonie budowa trybuny VIP, pod którą umiejscowione będą liczne pomieszczenia, szatnie, sale konferencyjne, parkingi dla gości i szereg innych udogodnień.

Podpisanie umowy na budowę nowego stadionu piłkarskiego wraz z Centrum Szkoleniowym nastąpiło niemal równo trzy lata po tym, jak prezydent Piotr Krzystek uparcie bronił koncepcji budowy stadionu z trzema trybunami za kwotę około 150 mln złotych, kiedy nie było jeszcze planów stworzenia centrum Szkolenia.

W październiku 2013 roku ogłoszono wyniki konkursu na budowę jednej trybuny za kwotę 48 mln złotych. Następnie kwota wzrosła do 100 mln złotych po tym, jak w projekcie wprowadzono poprawki na temat modernizacji pozostałych trybun. Później w wyniku wypłaszczenia trybuny za bramką cena za obiekt wzrosła do 150 mln złotych.

Jeszcze rok temu mówiliśmy o kwocie 250 mln złotych za stadion z czterema trybunami i Centrum Szkolenia. Jarosław Mroczek podczas konferencji prasowej w Urzędzie Miasta podczas podpisywania dokumentów w kwietniu 2018 roku stwierdził, że w wyniku wielu poprawek cena za obiekt może być nieco niższa. Okazało się, że jest zdecydowanie wyższa.

Inwestycja od samego początku prowadzona była bez wykrystalizowanej koncepcji, ostateczny projekt zbudowany został w wyniku wielu kompromisów, które mogą dać obiekt klasowy, ale jednak mocno przepłacony. ©℗ Wojciech Parada

Fot. R. Pakieser

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

xxx
2019-03-09 11:10:11
Budowanie stadionu na 21 tys to kpina. Jak zacznie przychodzić więcej osób na nowy obiekt to nie będzie wolnych miejsc. Stadion będzie tego typu jak hala przy Szafera czyli taki większy kurnik.
Obserwator
2019-03-08 21:16:08
A swoją drogą ciekawe jaka firma prowska pracuje dla Wykonawców stadionu. Bo jakoś tak mam wraźenie, źe juz rozpoczęła swoją pracę. Taka wiedza , tyle danych taka dzielna obrona projektu !
Kibic kosztorysant
2019-03-08 16:02:48
Cd. dla nie wtajemniczonych, PW to projekt wykonawczy, są w nim konkretne ilości konkretnych materiałów, np. ilości stali potrzebnej do stworzenia konstrukcji, ilości rur wodnych, długości kabli itd. PFU to program funkcjonalno/ użytkowy który w sposób raczej ogólny opisuje to co ma powstać. Jest raczej oczywiste, że każda firma budowlana jeżeli coś zakłada / szacuje to robi to "z górka". Ta górka jest winą miasta które najpierw wybrało projektanta dyletanta bez doświadczenia a potem go nie dopilnowało. Zwłoka w czasie też ma duży wpływ na cenę. Przykładowo, dobry hydraulik czy elektryk na samozatrudnieniu w Szczecinie może liczyć na 40-50 zł na godzinę, 3_4 lata temu ok. 30 zł, takie są realia.
Kibic kosztorysant budowlany
2019-03-08 15:48:03
Panie redaktorze nie jest pan specjalistą od kalkulacji kosztów robót budowlanych a wyraża Pan opinię typu przepłacony, za drogi itp. Ja jestem od tego specjalistą i twierdzę że cena jest rynkowa. Kuriozum całej sagi z stadionem jest kwestia projektu a tak naprawdę jego braku. Biuro z Izabelina miało 3 czy 4 lata na stworzenie PW ale to co oni stworzyli to półprodukt w postaci PB z błędami. Potencjalni wykonawcy wyceniali na podstawie PFU zrobionego przez szczecińskie Dedeco, PB biura z Izabelina było tylko materiałem pomocniczym.
Miejski włóczykij
2019-03-08 15:39:57
Z każdym miesiącem,rokiem wszystkie koszty by rosły i rosnąć będą,bo taka jest koniunktura rynku.Drogowcy czy deweloperzy budynków renegocjują wcześniejsze umowy,bo na rynku rosną ceny gruntów,ceny materiałów,płac itd itd.Tak więc nie czepiajmy się kosztów i tego że taki kompleks kosztuje.Przez kilka lat z kieszeni podatnika organizowano rocznice smoleńskie i inne wydatki odszkodowawcze a także fanaberie pseudo komisji smoleńskiej.Tu mowa jest o kompleksie sportowym służącym wszystkim mieszkańcom.Nie należy też zapominać,że taki obiekt na wypadek kataklizmów czy innych "działań" zmienia przeznaczenie i służy służbom ratowniczym,wojsku itd.Takiego kompleksu nie można postrzegać tylko i wyłącznie przez pryzmat obiektu sportowego,bo jego funkcja będzie także inna na wypadek "W" o czym wielu wielu z was zapomina lub zwyczajnie nie wie.
bysio
2019-03-08 15:25:41
Pożyjemy, zobaczymy ile toto będzie ostatecznie kosztować?!
xenio vel dlugi
2019-03-08 15:18:11
500 milionow dla prywatnego klubu? A basenow, sal gimnastycznych nie ma, wiele kamienic bez kanalizacji, ale stadion dla koboli być musi !!!
Jazon
2019-03-08 14:41:11
Lody kręcone...
o_o
2019-03-08 14:32:31
czyli czeka nas mieszkańców 10 lat biedy w mieście, brudu i smrodu w tram i bus, krzywych chodników, walących się kamienic, zarośniętych trawników.
xenio
2019-03-08 13:46:27
Tyle innych potrzeb w miescie, nie ma sal gimnastycznych, basenow, zdemolowane parki a miasto buduje prywatnej firmie stadion za 500 milionow. Zeby syn Balbiny tzw. Długi mogl na mecze chodzic
?
2019-03-08 13:31:54
Tylko, żeby ta firma nie okazała się "Amber Stadion"

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA