czwartek, 19 lipca 2018.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. Statystyki gorsze od wyników

Piłka nożna. Statystyki gorsze od wyników

Piłka nożna. Statystyki gorsze od wyników
Data publikacji: 2016-10-25 11:16
Ostatnia aktualizacja: 2016-10-25 11:17
Wywietleń: 871 165520

Piłkarze Pogoni Szczecin pokonali w miniony piątek Arkę Gdynia 3:0 i była to najwyższa wyjazdowa wygrana w ekstraklasie od 10 lat. Wtedy Portowcy pokonali Górnika Zabrze 3:0 i też było to wydarzenie bez precedensu, bo oznaczało pierwszą w historii wygraną szczecińskiej drużyny na boisku w Zabrzu.

Wygrana a Arką była drugim z rzędu zwycięstwem w ekstraklasie i drugim, w którym Portowcy zdobyli trzy gole. Szczecinianie nie przegrali czterech ostatnich meczów w ekstraklasie, a wliczając spotkanie w pucharze Polski z Jagiellonią, tych meczów uzbierało się już pięć.

To są fakty, z których trudno nie być zadowolonym, jednak uwzględniając statystyki, to ostatnie - szczególnie wyjazdowe - spotkania nie mogą nastrajać optymistycznie. Okoliczności wygranej z Arką były kuriozalne. Pogoń spośród wszystkich meczów w obecnym sezonie zanotowała w piątkowy wieczór najgorsze statystyki. Oddała najmniej strzałów i nie wykonała ani jednego otwierającego podania.

Trzy gole i ani jednego otwierającego podania

To rzeczywiście nieprawdopodobne, że zespół strzela przeciwnikowi trzy gole i w całym meczu nie wykonuje ani jednego podania, po którym tworzy się stuprocentowa okazja. Taka sytuacja się jednak zdarzyła w Gdyni.

Strzały celne i niecelne (najmniej)

6 - Arka - Pogoń 0:3
     Jagiellonia - Pogoń 0:0
9 - Pogoń - Legia 3:2

Oczywiście, że statystyki nie mogą być jedynym i najpoważniejszym źródłem do oceny drużyny, ale na pewno są w tym celu bardzo pomocne. Jeżeli zespół nie stwarza sytuacji, a strzela mimo wszystko gole, to świadczy to o tym, że miał jednak sporo szczęścia, którego w następnych meczach może zabraknąć. Potrzeba więcej piłkarskich argumentów.

Strzały celne i niecelne (najwięcej)

19 - Zagłębie - Pogoń 1:1
18 - Pogoń - Jagiellonia 4:1
17 - Pogoń - Śląsk 0:2

Co ciekawe, Pogoń w drugim kolejnym wyjazdowym meczu nie straciła gola. Wcześniej zachowała czyste konto po stronie strat w meczu z czołową drużyną ekstraklasy Jagiellonią Białystok. Teoretycznie można zatem być z takiego bilansu zadowolonym. Remis z Jagiellonią i wygrana z Arką bez straty gola, to znakomite wyniki.

Najmniej strzałów z Arką i Jagiellonią

W meczu z Jagiellonią Portowcy zanotowali jednak niemal równie kiepskie statystyki, jak w spotkaniu z Arką. Strzałów oddali tyle samo, czyli najmniej w całym sezonie, a otwierających podań zanotowali trzy. Tylko w dwóch innych meczach było ich mniej.

Otwierające podania (najmniej)

0 - Arka - Pogoń 0:3
2 - Wisła P. - Pogoń 2:0
3 - Jagiellonia - Pogoń 0:0

Mimo to stworzyli trzy dobre okazje, których nie wykorzystali, natomiast w meczu z Arką ani jednej, a mimo to wygrali 3:0. W meczu z Arką poza zdobytymi golami mieli jeszcze jedną szansę, ale po indywidualnej szarży Gyurcso, a nie zespołowej akcji całego zespołu.

We wspomnianych meczach z Arką i Jagiellonią, Pogoń wykonała najmniej celnych podań w pole karne przeciwnika i miała najmniej kontaktów z piłką w polu karnym rywala. W Gdyni zagrażała przeciwnikowi głównie dlatego, bo ten sam prokurował sytuacje we własnym polu karnym.

Otwierające podania (najwięcej)

10 - Piast - Pogoń 0:2
9 - Pogoń - Jagiellonia 4:1
8 - Zagłębie - Pogoń 1:1

Porównania w tym względzie z meczami rozgrywanymi przed dwoma miesiącami wyglądają bardzo mizernie. Powstaje pytanie, czy Pogoń celowo zmieniła styl grania i preferuje obecnie futbol bardziej wyrachowany, czy wynika to z sytuacji, jaka wytwarza się na boisku. Jeżeli to drugie, to świadczy o tym, że zespół ma duży problem z przejęciem kontroli na boisku. Stąd kłopoty ze stwarzaniem sytuacji i mała aktywność w polu karnym rywala.

Zamazany obraz

Pogoń w wyjazdowych meczach ma po prostu problem z przebiciem się w strefę obronną przeciwnika, a uzyskiwane wyniki nieco zamazują rzeczywisty obraz. Pogoń stwarzała mało sytuacji nie tylko w Gdyni i Białymstoku, ale też w Płocku i tamten mecz przegrała.

Celne podania w pole karne (najmniej)

3 - Jagiellonia - Pogoń 0:0
4 - Arka - Pogoń 0:3
5 - Pogoń - Górnik 1:1

W Płocku Portowcy wykonali tylko dwa otwierające podania. Zatem w trzech ostatnich wyjazdowych meczach Portowcy wykreowali zaledwie pięć sytuacji bramkowych. Dla porównania, w sierpniowych dwóch wyjazdowych potyczkach z Zagłębiem i Piastem, Pogoń wykonała aż 18 otwierających podań, czyli o ponad trzy razy więcej, niż w trzech ostatnich wyjazdowych meczach.

Celne podania w pole karne (najwięcej)

17 - Zagłębie - Pogoń 1:1
13 - Pogoń - Śląsk 0:2
11 - Pogoń - Korona 1:1

Najlepsze statystyki Pogoń notowała w spotkaniach sierpniowych. Wtedy też notowała najlepsze wyniki, ale też nie zawsze. Wtedy w meczach z Zagłębiem, czy Piastem potrafiła całkowicie zdominować rywala i statystyki to potwierdzają. Później takich meczów w wykonaniu Portowców już nie oglądaliśmy.

Wyniki podobne, statystyki różne

Wyniki meczów z Zagłębiem i Piastem były zbliżone do spotkań Pogoni z Arką i Jagiellonią, ale sposób grania, szybkość, umiejętność utrzymania się przy piłce, kreowanie ataku były już na zupełnie innym poziomie.

Kontakty z piłką w polu karnym (najmniej)

4 - Jagiellonia - Pogoń 0:0
7 - Arka - Pogoń 0:3
     Pogoń - Górnik 1:1

Najlepsze statystyki Pogoń notowała w zremisowanym spotkaniu z Zagłębiem. Nie wygrała tylko dlatego, bo nie wykorzystywała sytuacji, a w końcówce fatalny błąd popełnił Kudła.

Kontakty z piłką w polu karnym (najwięcej)

23 - Zagłębie - Pogoń 1:1
19 - Pogoń - Śląsk 0:2
16 - Piast - Pogoń 0:2


Co ciekawe, dobre statystyki zespół zanotował też w spotkaniu ze Śląskiem. Wynik był wtedy fatalny. Pogoń przegrała 0:2, ale nawet trener zwycięskiej drużyny Mariusz Rumak powiedział wtedy, że Pogoń zaprezentowała bardzo dobry futbol, a wynik nie odzwierciedla wydarzeń na boisku.

Efektownie i zwycięsko

Tamten mecz był wtedy przegrany, ale poprzedzał kolejne, które w wykonaniu Portowców były nie tylko efektowne, ale też zwycięskie, lub remisowe: z Zagłębiem, Termaliką i Piastem.

Dziś Pogoń postrzegana jest, jako drużyna notująca dobre wyniki i na ich podstawie oceniania jest wysoko. Drużyna jednak musi powrócić do gry, jaką trener Moskal zapowiadał i jaką zespół prezentował w sierpniowych spotkaniach.

W dłuższej perspektywie zawsze wyniki odzwierciedlać będą to, co zespół wypracował i co widoczne jest w strzałach, otwierających podaniach i innych piłkarskich elementach. Tylko w pojedynczych meczach statystyki i wyniki są na przeciwległych biegunach.

- Nic się nie zmieniło w naszych założeniach - zapewniał Kazimierz Moskal. - Wciąż chcemy na boisku dominować i kreować grę. Sytuacja jednak różnie się układa i trzeba się umieć do niej dostosować. ©℗ Wojciech Parada

 

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy