poniedziałek, 23 lipca 2018.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. Stadion z 4 trybunami za 180 mln zł

Piłka nożna. Stadion z 4 trybunami za 180 mln zł

Piłka nożna. Stadion z 4 trybunami za 180 mln zł
Data publikacji: 2016-04-07 08:04
Ostatnia aktualizacja: 2016-04-07 21:38
Wywietleń: 2320 127205

Rozmowa z Januszem Pachowskim - projektantem stadionu w Szczecinie

Janusz Pachowski z pracowni projektowej w Izabelinie twierdzi, że jest możliwa ingerencja w dotychczasowy projekt modernizacji stadionu w Szczecinie bez konieczności wydłużenia procesu projektowego i inwestycyjnego. Twierdzi, że nie ma konieczności tworzenia nowej koncepcji dobudowania czwartej trybuny. Można to uczynić w ramach dotychczasowego projektu.

- Czy to prawda, że spotkał się pan z prezydentem Krzystkiem i prezesem Mroczkiem w sprawie korekty projektu ?

- Byłem w Szczecinie w niedzielę i w poniedziałek – powiedział nam Janusz Pachowski. - Prezydent był mocno zajęty, w Szczecinie przebywała akurat premier Beata Szydło, ale spotkałem się z prezesem Mroczkiem i rozmawialiśmy o czwartej trybunie. Powiedziałem to samo co panu, że jest możliwość zrobienia korekty projektu w ten sposób, żeby bez opóźnienia czasowego przystąpić i w terminie zakończyć realizację inwestycji. Jeżeli prezydent Krzystek w porozumieniu z prezesem Mroczkiem tak zadecydują, to ja bez żadnego kłopotu mogę to uczynić. Jest to możliwe dzięki temu, że wypłaszczona została trybuna za bramką i dzięki temu boisko zostało przesunięte.

- Czy czwarta trybuna mogłaby być wyposażona w pomieszczenia, które następnie byłyby wykorzystane na cele komercyjne ?

- O tym też rozmawialiśmy, tej przestrzeni nie byłoby zbyt wiele, bo mnóstwo miejsca zajęłyby pomieszczenia techniczne, kasy, itp.

- Czy korekcie projektu poddana też może być główna trybuna ? Prezesowi Mroczkowi zależy, by było więcej lóż biznesowych.

- Ten temat również poruszaliśmy, ale konkretnych ustaleń nie poczyniliśmy, bo trzeba ciągle pamiętać, że inwestorem jest miasto i to prezydent Krzystek po wcześniejszym porozumieniu z prezesem Mroczkiem zadecyduje, czy projekt może się zmienić. Spowoduje to oczywiście wzrost kosztów, bo każda korekta z tym się wiąże.

- O ile wzrośnie koszt całego przedsięwzięcia, jeżeli miasto zdecyduje się na budowę obiektu z czterema trybunami ?

- Dziś trudno jednoznacznie ocenić, jaki byłby ostateczny koszt. Trzeba zrobić dokładne obliczenia, ale myślę, że nie byłoby to więcej, jak 25 mln zł. Nowy stadion o pojemności powyżej 20 tysięcy miejsc wraz z zagospodarowaniem terenu i bez likwidacji boisk treningowych nie kosztowałby więcej, jak 180 mln zł.

- Czy boisko treningowe nr 2 pozostałoby na swoim miejscu ?

- Tak, nie ma konieczności jego wyburzenia.

- W związku z ewentualną korektą projektu na kiedy można planować zakończenie inwestycji ?

- Nic w tym względzie się nie zmienia. Zakończenie inwestycji przewiduje się na rok 2019.

- Dziękuję za rozmowę. ©℗ Wojciech Parada

Fot. R. Pakieser

Komentarze

do rob
tylko ze w tych Twoich instytucjach kultury (za grube miliony) frekwencja jest mniejsza w ciagu calego roku niz na obecnym starym stadionie, wiec daruj sobie.
2016-04-07 21:01:21
kibic
Rob-widzę że pajaców nie brakuję ,nie pasuję to wyjazd gdzie ci będzie lepiej.Jak chcesz zauważyć ,na Pogoń w tej chwili chodzi najwięcej ludzi jako rozrywka i też chcą oglądać w normalnych warunkach,a nie na łeb pada! Po drugie,Pogoń to marka która najbardziej medialnie reklamuję miasto Szczecin
2016-04-07 18:24:28
anty rob
ej,ty misiu z pgr-u,co ty, w ogole piszesz???ty nie musisz tam chodzić ani nawet w okolice tego stadionu ,a twoje teorie są po prostu z.......e;;przez takich jak ty ,wlasnie taki mamy bajzel,wejdz sobie na inne forum i nie truj p...y, łbie'''
2016-04-07 14:37:38
Rob
Zaraz zaraz Pogon jest firma prywatna i niech wlasciel ktory kocha pilke czyli Pan Mroczek swoja kase wyda na budowe stadionu tym bardziej ze deklaruje ze pilke kocha nad zycie. Do demolki kibolskiej nowego nie potrzeba , starczy stary. Mnie osobiscie stadion do szczescia i zycia nie jest potrzebny nigdy w jego okolicach nie bylem i nie bede. Insttyutcje kultury sluza wszystkim natomiast stadion malej garstce kiboli.Wiec jako obywatel tego miasta wnioskuje o R E F E R E N D U M w sprawie budowy i kosztow
2016-04-07 14:11:49
Bez referendum
Wszystkich trzeba traktować jednakowo. Nie było referendum w sprawie budowy Filharmonii , hali sportowej , przebudowy ulicy dla kilkudziesięciu mieszkanców w dzielnicy willowej itd. Więc zwracam się z prośbą do przeciwników budowy stadionu o poszanowanie prawa ( konstytucji).
2016-04-07 13:33:14
Marian
W Niecieczy za własne pieniądze biznesmen wybudował stadion za ok 3,5 mln zl. Jak w grę wchodzą publiczne pieniądze to od razu koszta rosną do olbrzymich rozmiarów. Wiem, że tam stadion mieści ok 4600 ale na Szczecin wystarczyłby 15 tys.bo więcej ludzi nie przyjdzie. Tak więc za prywatne pieniądze pewnie wybudowano by go za ok 30 mln a nie 180 !!!!
2016-04-07 11:52:49
mieszkaniec
Jesteśmy ostatnim miastem w Polsce z którego klub gra i to z powodzeniem w Ekstraklasie, a nie mającym nowoczesnego stadionu. Ten skansen trzeba wreszcie zakończyć. To, że ta niby kolejna zabawka po basenach, filharmonii, operze, podziemnym muzeum, hali itp. może znowu kosztować miasto duże pieniądze, wynika z tego, że Szczecin ma ogromne zapóźnienia w inwestycjach publicznych na tle średniej krajowej. Stąd wydaje się, że w krótkim czasie wydajemy pieniądze na takie budowy, zamiast pod tereny inwestycyjne. Polityka miasta musi być ta prowadzona, aby jednocześnie zarówno powstawały placówki kulturalne oraz sportowo-rekreacyjne i wyznaczano oraz uzbrajano tereny mające przyciągać biznes.
2016-04-07 10:56:13
głosrozsadku
czy rosnącemu budżetowi na budowę stadionu towarzyszy jakiś biznes plan? Czy wiemy ile będzie kosztowała miasto kolejna zabawka po basenach, filharmonii, operze,podziemnym muzeum, hali itp.? Może lepiej wydać prawie 200 mln na tereny pod inwestycje, które zaczną generować przychody dla miasta, bo na razie pompujemy balon konsumpcyjny, na który będą się składali wszyscy mieszkańcy. Już powstała sytuacja, w której obiekty konkurują ze sobą o możliwość organizacji imprez aby pokryć zaledwie część kosztów funkcjonowania. Zbudujmy jeszcze dach nad Teatrem Letnim za 70 mln dla 2-3 imprez rocznie, a potem już będzie super...
2016-04-07 10:00:23
Spotkanie
Premier była w poniedziałek, więc niedziela była wolna.
2016-04-07 09:23:56
rob
Cena ciagle rosnie.Uwazam ze powinno byc referendum w sprawie tej inwestycji.To jest fanaberia,a w miescie brod, drzewa umieraja stojac, dziurawe jesdnie, krzywe i polamane chodniki, bridne wiaty przystankowe, brak zlobkow i przedszkoli a oni sobie zabawke za taka kase funduja.R E F E R E N D U M!!!!!!!!!!!!!!!!! zadam
2016-04-07 09:02:08
250mln
No to wszystko jasne. Krzystek ma w 2018 wybory i zależy mu na rozpoczęciu budowy tego na co ma projekt, czyli na sedes, a reszta to zwykła ściema, żeby rada miasta nie blokowała sukcesu wyborczego!
2016-04-07 08:37:23
ewa35
to już cos lepszego
2016-04-07 08:24:04

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Potańcówka w szczecińskiej Różance
Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy