wtorek, 18 czerwca 2019.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. Stadion coraz bliżej

Piłka nożna. Stadion coraz bliżej

Piłka nożna. Stadion coraz bliżej
Data publikacji: 2019-01-11 12:45
Ostatnia aktualizacja: 2019-01-12 14:08
Wywietleń: 1442 370991

Komisja ds. Inicjatyw Społecznych, Sportu i Młodzieży jednogłośnie poparła wniosek o zwiększenie budżetu na budowę stadionu piłkarskiego wraz z Centrum Treningowym. Rada Miasta na posiedzeniu 22 stycznia zadecyduje, czy podwyższyć i tak już bardzo wygórowaną kwotę przeznaczoną na budowę obiektu jeszcze o 80 mln złotych.

Wydaje się to być formalnością. Można zakładać, że budowa stadionu w obecnie przygotowanej formule ruszy na pewno. Nie wiadomo jednak, czy jeszcze w tym roku. W pracach nad stadionem działo się w ostatnich latach wiele i prawie nigdy zamierzenia nie sprawdzały się z rzeczywistością.

Przykładowo jeszcze rok temu koszt budowy stadionu wraz z Centrum Piłkarskim wyceniono na 240 mln złotych, czyli o 120 mln złotych mniej, niż obecnie. Dwa lata temu planowano natomiast jeszcze budowę obiektu z trzema trybunami za kwotę 150 mln złotych i też projekt nie ruszył z realizacją. Wychodzi zatem na to, że im dłużej Szczecin zwleka, tym mocniej cena rośnie. Doszła już do rozmiarów wcześniej absolutnie niedopuszczalnych.

Łączny koszt przedsięwzięcia wynosi obecnie 364 mln złotych i może ulec jeszcze zmianie. Raczej nie ma szans, by w najbliższych latach spadły ceny materiałów budowlanych, więc determinacja i realizacji właśnie takiej inwestycji i w tym czasie jest ze strony magistratu i Pogoni Szczecin bardzo duża.

Szczecin jest ostatni

Trudno się temu dziwić. Szczecin jest jednym z ostatnich dużych miast w Polsce, które nie ma nowoczesnego stadionu piłkarskiego. Budowa będzie rozłożona w czasie na kilka lat. Co najmniej na cztery. Na pewno bardzo mocno skomplikuje wiele spraw związanych z bieżącą działalnością klubu.

Byłoby inaczej, gdyby obiekt powstał w innym miejscu, a drużyna mogła kontynuować sportową rywalizację na obecnym stadionie, ale kilka lat temu postanowiono inaczej, choć w pierwotnej wersji jeszcze 12 lat temu budowa stadionu miała odbywać się na terenie Dąbia. Wtedy koszt 400 mln złotych uznano za absolutnie nie do przyjęcia, obecnie 364 mln złotych oznacza cenę realną.

Michał Przepiera – odpowiedzialny za budowę kompleksu piłkarskiego ze strony magistratu starał się na spotkaniu Komisji przekonać, że w ciągu najbliższych trzech lat nie ma szans, by ceny spadły diametralnie na tyle, by budowa okazała się zdecydowanie bardziej opłacalna, niż w chwili obecnej.

Miasto po pierwszym przetargu nie przyjęło żadnej z ofert. Najtańsza wynosiła 388 mln złotych i też uznana została za zdecydowanie za wysoka. W wyniku drugiego przetargu okazało się, że ta sama firma Doraco PBG po uwzględnieniu wielu dokonanych zmian przez magistrat zaproponowała cenę 364 mln złotych, czyli o zaledwie 6 procent mniej.

Przy pierwszym przetargu kwota była zatem nie do przyjęcia, a po drugim, gdy niewiele się zmieniła uznano, że taniej już nie będzie i trzeba budować za tyle, ile proponuje jedyny oferent.

Mecze będą w Szczecinie

Prezes Pogoni Jarosław Mroczek zapewnił, że nie ma zagrożenia, że drużyna rozgrywać będzie domowe mecze poza Szczecinem. Mogą pojawić się problemy z przyjęciem kibiców drużyny gości, pracą dla dziennikarzy, innych służb, ale w umowie jest zapis mówiący o konieczności rozgrywania spotkań w Szczecinie.

Umowa na budowę stadionu musi być podpisana do 17 marca. Później wykonawca będzie miał 12 miesięcy czasu na analizę, ewentualne poprawki i przygotowanie końcowej dokumentacji. Może się zatem okazać, że budowa stadionu ruszy jeszcze w tym roku, raczej pod koniec.

Wykonawca z niektórymi pracami może wystartować wcześniej. Może jednak być tak, że jeszcze całą rundę jesienną przyszłego sezonu drużyna Pogoni grać będzie na dotychczasowym obiekcie. Ta opcja wydaje się być najbardziej prawdopodobna.

Czas realizacji inwestycji, to 36 miesięcy od momentu podpisania umowy. Oznacza to, że stadion będzie gotowy najwcześniej za cztery lata. Ma to być nowoczesny obiekt, na miarę oczekiwań i aspiracji, unikatowy w skali kraju. Nie ma w Polsce stadionu położonego w centrum miasta wraz z przyległą infrastruktura treningową na wysokim, europejskim poziomie. Tak ma być w Szczecinie, a korzystać z Centrum Treningowego będzie Pogoń.

Na stadionie zaplanowano wybudowanie 19 lóż biznesowych. Dla porównania na obiekcie o podobnej wielkości w Białymstoku tych lóż jest 14, natomiast na stadionie w Gdyni tylko 4, ale ten ostatni kosztował niecałe 85 mln złotych. W Szczecinie ma być drożej, ale bardziej po europejsku. ©℗ Wojciech Parada

Komentarze

Przekręt
Po co komu taki stadion jak na mecz przychodzi parę tysięcy kibiców pod warunkiem że Pogoń jest w gazie a jeszcze budowa w Centrum w dni meczów nadal będzie paraliż całej dzilnicy
2019-01-12 13:18:09
Kosa
Kant na oczach społeczeństwa. Należy zatrzymać to szaleństwo.
2019-01-11 19:15:05
Adam
budowa jest rozłożona na 4 lata czyli rocznie jedna strona stadionu będzie kosztować ok 100 mln zł
2019-01-11 18:45:36
Prywaciarz
Najbardziej mnie irytuje wypowiedź Prezesa Pogoni w trakcie komisji ..cytuję : Cena za stadion jest zaskakująco niska ... Ciekawe jakby Prezes budował za swoje pieniądze tez by twierdził że cena jest zaskakująco niska? Dziwi i niepokoi bezkrytyczna postawa radnych? Co tam dodatkowe 80 mln . Zapomnieli ze reprezentują wszystkich mieszkańców a nie tylko kibiców ?.Projekt koszt stadionu finansowe akrobacje i udowadnianie ze jest tanio. Wielu nie kupuje tej pokrętnej argumentacji i cyfr. A co będzie jak koszt w trakcie budowy podskoczy o kolejne kilkadziesiąt milionów ? Wciąż zaskakująco tanio ..! Takie przepychanie na siłę ..najwyżej się zrezygnuje z innych inwestycji . Jakich ? Których ? Dlaczego ? Pytań jest wiele .niepokoju jeszcze więcej. Ale cóż tam jest przecież zaskakująco tanio !
2019-01-11 18:33:23
Bartek
Stadion powinien powstać u góry tam gdzie planują boiska treningowe, które zaś można wybudować dalej i nie muszą się wcale ze stadionem laczyc, stary stadion można przerobić na 3 kondygnacyjny parking, byłoby taniej i lepiej dla zespołu. Ale prezydent Krzystek jest średnio rozgarnięty za to cwaniaczek Mroczek dostanie co chce...
2019-01-11 16:35:47
Dynia
Panie redaktorze stadion w Gdyni powstał w 2010r, nie ma infrastruktury dookoła, ma 15 tys. pojemności. Więc jak można go porównywać z naszym nowym stadionem. Po co takie porównania. US BANK Stadium w Mineapolis powstał w 2016 r i kosztował ok. 4,4 mld złotych, co prawda 66 tys. pojemności ale porównując koszty na krzesełko to my budujemy prawie 4x taniej i będziemy mieli centrum treningowe.
2019-01-11 13:34:54
Krótko
"Byłoby inaczej, gdyby obiekt powstał w innym miejscu, a drużyna mogła kontynuować sportową rywalizację na obecnym stadionie, ale kilka lat temu postanowiono inaczej, choć w pierwotnej wersji jeszcze 12 lat temu budowa stadionu miała odbywać się na terenie Dąbia" Mało kto wie z tego co czytam w komentarzach, ale wtedy zakładano sprzedaż gruntów obecnego stadionu i pokrycie za te pieniądze budowy nowego. Niestety później wzięto pod hipotekę stadionu Pogoni kredyt na budowę teraz już nie pamiętam albo oczyszczalni ścieków albo spalarni. Tak więc stad też ta kosmiczna cena, bo nie idzie z tym terenem nic zrobić i dlatego jest przebudowa.
2019-01-11 13:24:21

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Widoki z wielkiego koła

Nekrologi

Sonda

Czy w Szczecinie powinien powstać pomnik Piotra Zaremby – pierwszego prezydenta Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie