piątek, 22 czerwca 2018.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. Skuteczność transferowa

Piłka nożna. Skuteczność transferowa

Piłka nożna. Skuteczność transferowa
Data publikacji: 2016-10-12 13:30
Ostatnia aktualizacja: 2016-10-12 13:42
Wywietleń: 1086 159713

Kluby w polskiej ekstraklasie dokonały w przerwie letniej 136 transferów. Nie bierzemy pod uwagę piłkarzy, którzy przechodzili do pierwszej drużyny z zespołu rezerw lub juniorów. Z tych 136 transferów jest jak dotąd zaledwie 39, o których można powiedzieć, że dzięki nim drużyna ma po 11 kolejkach określoną korzyść.

Założyliśmy, że transfer można na chwilę obecną uznać za udany, jeżeli zawodnik wystąpił przynajmniej w połowie rozegranych meczów i zaliczył połowę z możliwych rozegranych minut w spotkaniach ekstraklasy. Oczywiście inną sprawą pozostaje poziom reprezentowany przez nowego zawodnika. Skoro jednak brany jest pod uwagę przez trenera przy wystawianiu do składu, to znaczy, że poziom graczy znajdujących się w rezerwie jest dużo niższy.

39 piłkarzy na 136 to zaledwie niecałe 29 procent. Wychodzi zatem na to, że jak dotąd tylko co trzeci transfer jest w miarę udany, natomiast pozostałe albo jeszcze nie odpaliły, albo okazały się na dziś pomyłką.

Aklimatyzacja przeszkodą

Bardzo często dzieje się tak, że piłkarz pokazuje pełnię umiejętności, ale dopiero w kolejnej rundzie. Musi poznać kolegów, otoczenie, nowe miasto, specyficzną ligę, przyzwyczaić się do niej. To się wszystko zgadza, ale jednak są piłkarze, którzy momentalnie stają się ważnymi ogniwami w nowych zespołach, a są tacy, którzy stanowią tylko uzupełnienie szerokiej kadry zespołu.

Przeprowadzone transfery

1. Górnik Łęczna             13
2. Cracovia                      12
3. Termalica Nieciecza    11
    Ruch Chorzów             11
5. Śląsk Wrocław            10
    Wisła Płock                 10
    Arka Gdynia                10
    Legia Warszawa         10
9. Korona Kielce               9
    Jagiellonia Białystok    9
11. Lechia Gdańsk            8
12. Lech Poznań               6
      Piast Gliwice               6
14. POGOŃ Szczecin        4
Zagłębie Lubin                 4
16. Wisła Kraków             3

Jeżeli w polskich klubach ekstraklasy udaje się jeden transfer na trzy przeprowadzone, to może to również świadczyć o dość sporej niegospodarności. Nowi zawodnicy muszą zarabiać, gdzieś mieszkać, a klub nie ma z nich korzyści sportowych. Ważne zatem, żeby transfery dokonywane były roztropnie, pozbawione dużej dozy ryzyka.

Połowa polskich klubów ekstraklasy dokonała dziesięciu, lub więcej transferów. Pogoń w tej klasyfikacji plasuje się zupełnie na przeciwległym biegunie. Zrobiła tylko cztery transfery. Czy to oznacza, że szczeciński klub był mniej aktywny na rynku transferowym? Absolutnie nie.

Efektywność działań

Liczy się głównie efektywność transferowych starań, a te w Pogoni są na dobrym poziomie. Z czterech dokonanych latem transferów połowa, to gracze, którzy dziś mają na koncie powyżej 50 procent rozegranych spotkań i minut. Są to: Spas Delev i Kamil Drygas. To absolutnie kluczowi zawodnicy w talii trenera Kazimierza Moskala.

Skuteczne transfery

1. Śląsk Wrocław             5
    Wisła Płock                  5
3. Arka Gdynia                 4
    Korona Kielce               4
    Lech Poznań                 4
6. Termalica Nieciecza     3
7. POGOŃ Szczecin           2
    Jagiellonia Białystok    2
    Górnik Łęczna              2
    Piast Gliwice                2
    Wisła Kraków               2
12. Cracovia                     1
      Lechia Gdańsk            1
      Legia Warszawa         1
      Ruch Chorzów            1
16. Zagłębie Lubin           0

O pozostałych dwóch, którzy nie zaliczają się jeszcze do grona tych, którzy wydatnie wpłynęli na zmianę oblicza drużyny, też nie można powiedzieć, że stali się rozczarowaniem. Cornel Rapa trafił do Pogoni dość późno i nie zdążył jeszcze rozegrać wystarczającej liczby spotkań, natomiast David Niepsuj leczy kontuzję i nie zdążył jeszcze zadebiutować. Gdyby nie kontuzja, to prawdopodobnie nie byłoby w Pogoni Rapy.

Biorąc pod uwagę przyjęte założenie, że trzeba mieć rozegranych przynajmniej 50 procent, to Pogoń jak dotąd może pochwalić się 50-procentową skutecznością. W polskiej ekstraklasie prócz Pogoni są jeszcze tylko cztery kluby, które mają próg 50-procentowej skuteczności, ale zaledwie dwa, który ten próg mają wyższy: Lech Poznań i Wisła Kraków.

W Pogoni mało transferów

Lech, Wisła i Pogoń to kluby, które wykonały stosunkowo mało transferów. Wisła i Pogoń najmniej. Skupiając się na na konkretnych działaniach łatwiej zatem o ich większą skuteczność.

Na drugim biegunie są takie kluby, jak: Cracovia, Ruch czy Legia. Kluby te w sumie dokonały aż 33 transferów, z których zaledwie trzy dotąd się sprawdziły. Transfery w tamtych klubach dokonywane są na ilość i nie zawsze potem mają odzwierciedlenie na boisku.

Procentowa skuteczność

1. Lech Poznań                   66,7 %
    Wisła Kraków                 66,7 %
3. POGOŃ Szczecin             50 %
    Śląsk Wrocław                50 %
    Wisła Płock                     50 %
6. Korona Kielce                 44,4 %
7. Arka Gdynia                    40 %
8. Piast Gliwice                   33,3 %
9. Termalica Nieciecza       27,3 %
10. Jagiellonia Białystok    22,2 %
11. Górnik Łęczna              15,4 %
12. Lechia Gdańsk              12,5 %
13. Legia Warszawa           10 %
14. Ruch Chorzów                9,1 %
15. Cracovia                         8,3 %
16. Zagłębie                         0 %

Wystarczy spojrzeć na tabelę. Kluby te legitymują się najmniejszym procentem udanych transferów i zajmują miejsca zdecydowanie poniżej własnych aspiracji – w dolnej strefie tabeli, podczas gdy wiosną były to kluby grające w górnej ósemce o najwyższe cele.

Ilościowo najwięcej udanych transferów dokonały do tej pory: Śląsk Wrocław i Wisła Płock. Aż pięciu nowych piłkarzy ma dotąd na koncie powyżej 50 procent rozegranych spotkań i minut. To prawie połowa jedenastki, czyli bardzo dużo.

50 procent skuteczności

To jest jednak tylko 50 procent skuteczności. Pozostałych pięciu graczy ciągle nie potwierdziło aspiracji, czekają na szansę, ale cały czas stanowią finansowe obciążenie dla klubów, które nie należą do najbogatszych i mają swoje problemy.

Spośród klubów polskiej ekstraklasy jest zatem tylko pięć klubów, które dotąd zanotowały przynajmniej 50-procentową skuteczność w działaniach transferowych i taki wynik należałoby przyjąć, jako absolutne minimum przy wewnętrznych ocenach skuteczności tych działań.

Jeżeli klub notuje skuteczność poniżej 20 procent, a takich klubów w polskiej ekstraklasie mamy aż sześć, to nie świadczy to dobrze o zorganizowanej polityce transferowej i umiejętnym wprowadzaniu nowych graczy do zespołu. ©℗ Wojciech Parada

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy