Sobota, 01 kwietnia 2023 r. 
5 szczecin
REKLAMA

Piłka nożna. Skandaliczna decyzja PZPN! Świt ukarany, punkty podarowane Olimpii

Data publikacji: 17 marca 2023 r. 21:07
Ostatnia aktualizacja: 19 marca 2023 r. 21:20
Piłka nożna. Skandaliczna decyzja PZPN! Świt ukarany, punkty podarowane Olimpii
Na zdjęciu: Tak wyglądało boisko na Skolwinie przed meczem. Fot. archiwum  

Departament Rozgrywek Krajowych Polskiego Związku Piłki Nożnej poinformował, że Komisja do spraw Rozgrywek i Piłkarstwa Profesjonalnego PZPN podjęła decyzję o zweryfikowanie wyniku meczu III ligi pomiędzy Świtem Szczecin i Olimpią Grudziądz jako przegrany 0:3 na niekorzyść Świtu, a decyzja wraz z uzasadnieniem ma być przesłana do klubu ze Skolwina w terminie późniejszym. Przypomnijmy, że w sobotę 11 marca mecz się nie odbył po decyzji sędziego, bo zasypane śniegiem boisko nie nadawało się do gry.

Odwołane mecze zdarzają się dość często, ale zwykle odbywają się w późniejszym terminie. Choćby na inaugurację PKO BP Ekstraklasy szczeciński sędzia Marek Arys, debiutujący akurat w najwyższej klasie rozgrywkowej, z powodu ataku zimy podjął decyzję o odwołaniu spotkania Wisły Płock z Wartą Poznań, ale później niemal wzorowo poprowadził ten pojedynek w innym terminie. W drugi weekend marca Zachodniopomorski Związek Piłki Nożnej odwołał niemal wszystkie mecze w województwie, bo warunki atmosferyczne nie pozwalały na przygotowanie obiektów i grę (na boiskach, ale ze sztuczną trawą, odbył się tylko jeden mecz IV ligi i jedno spotkanie kobiecej Orlen Ekstraligi). W III lidze nie odbyło się w tym terminie wiele spotkań (m.in. Pogoni II Szczecin) i zostaną one rozegrane później. Świt nieoczekiwanie ukarano jednak walkowerem, a podobnie potraktowano jeszcze tylko jeden klub - Jarotę Jarocin. Dlaczego podjęto tak skandaliczne decyzje przyznając punkty przy tzw. zielonym stoliku? Zapytaliśmy o to Konrada Kowalskiego, przewodniczącego Komisji do spraw Rozgrywek i Piłkarstwa Profesjonalnego PZPN, który powiedział:

- Ukaraliśmy Świt walkowerem, bo klub nie przygotował boiska do gry. Do przełożenia spotkań dochodziło tylko w tych przypadkach, gdy oba kluby porozumiały się w tej sprawie, a tak pomiędzy Świtem i Olimpią nie było. Może nasza decyzja byłaby inna, gdyby opady śniegu nastąpiły tuż przed meczem. Nie znam kulis ekstraklasowego przełożonego meczu Wisły z Wartą, bo my nie zajmujemy się tym szczeblem rozgrywkowym. Przed 19. kolejką III ligi nie orzekaliśmy walkowerów, ale dodam, że rozgrywki tego szczebla prowadzimy od niedawna, bo wcześniej zajmowały się tym wojewódzkie związki rotacyjnie w ramach makroregionu.

Ciekawostką jest fakt, że 19 listopada z powodu złego stanu boiska odwołany został mecz właśnie Olimpii Grudziądz (z Gedanią Gdańsk), który został przełożony i rozegrany 25 lutego. Z powodu nieprzygotowanego boiska kary walkowera nie zastosowano...

Świt korzysta ze stadionu MOSRiR-u, więc o to, dlaczego boisko nie zostało odpowiednio przygotowane, zapytaliśmy odpowiedzialnego za te sprawy zastępcę dyrektora miejskiego ośrodka Karola Rezlera, który wyjaśnił:

- To co się dało, między innymi okolice linii, odśnieżyliśmy ręcznie łopatami, ale żeby oczyścić całe boisko musiałby wjechać ciężki sprzęt, a teren jest podmokły o gliniastym podłożu, więc uprzątnięcie śniegu wiązałoby się ze zniszczeniem płyty, bo powstałyby koleiny, a degradacja murawy spowodowałaby koszty rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Informowaliśmy o tym władze Świtu i PZPN też o tym wiedział.

Z meczem Świtu z Olimpią związane jest jakieś fatum. Już tydzień wcześniej klub ze Skolwina zwrócił się do PZPN o przełożenie pojedynku, przesyłając zaświadczenia lekarskie chorych aż 14 zawodników na Covid 19 (zdziesiątkowany chorobami Świt przegrał na inaugurację z Polonią Środa Wielkopolska aż 0:5). W tak ekstremalnej sytuacji PZPN nie przełożył meczu, powołując się na regulamin, który stanowi, że wniosek o przełożenie trzeba złożyć co najmniej 2 tygodnie przed zawodami. Całkiem zignorowano więc fakt, że epidemia koronawirusa to zdarzenie losowe, które trudno przewidzieć z półmiesięcznym wyprzedzeniem...

- Wygląda na to, że PZPN-owi nie zależy na grze w piłkę i sportowej rywalizacji, a można podejrzewać sprzyjanie jakiemuś klubowi... - powiedział dyrektor sportowy Świtu Szymon Kufel. - Czujemy się pokrzywdzeni i obiecujemy, że tej sprawy tak nie zostawimy i wykorzystamy wszelkie możliwe ścieżki odwoławcze! ©℗ (mij)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Do fin
2023-03-19 20:44:38
Nie zarządza nim MOSRiR. Operatorem SM jest Pogoń Szczecin SA i to ta Spółka zarządza tym obiektem
fin
2023-03-19 11:35:38
Skoro jest takie oburzenie........to dlaczego nie rozegrano mecz na Stadion Miejski im.F.Krygiera..........................Od lat 50. do 1989 r. stadion był własnością klubu MKS Pogoń Szczecin. Obecnie należy do gminy Miasto Szczecin, a zarządza nim Miejski Ośrodek Sportu, Rekreacji i Rehabilitacji (MOSRiR).
Świtowiec
2023-03-18 19:13:56
To skandal. Lata lecą, a PZPN nadal jest zlepkiem układów i pracuje na to, żeby więcej ludzi ich nienawidziło
Kibic
2023-03-18 16:07:59
Przewodniczący z Warszawy kłamie. W sobotę do godziny 11 solidnie padał śnieg, a sędzia meczu bez wyjścia na boisko twierdzi, że jak odśnieżą to można grać
Kibic
2023-03-18 15:10:59
W tym PZPN nic się nie zmienia ,cały czas układy się liczą tam jeszcze długo nie będzie normalnie,a dziwią się że FIFA sprzyja Rosji!!
Dawid
2023-03-18 15:00:31
Organizatorzy ze Skolwina nie mogli przenieść meczu na inne boisko, bo przecież są w Szczecinie boiska które są odśnieżane przez całą zimę
starszy
2023-03-18 11:07:41
jak u barei nuc sie nie zmienia trzeba wczesnej przewidywac epidemie bo takie przepisy a pomijajac w pzpn-e nic sie nie zmienia fryzjer wiecznie zywy
OLIMPIA AWANS
2023-03-18 07:55:20
PZPN tak postanowił , ciekawe czy Pogoń II da radę zawalczyć o awans z olimpią i pzpn.
Warsze(W)ianin
2023-03-18 07:44:49
no przeciez kto prowadzi Olipmie hehe Bogus Baniak.Bogus usun z tel liste polaczen.
brawo MOSiR
2023-03-18 07:26:14
Klub może mieć pretensje do MOSiR za brak przygotowania boiska.Są prognozy pogody i można było przewidzieć opady i sie do tego przygotować.widać jak miasto podchodzi do swoich obowiązków
poinformowany
2023-03-17 22:55:42
w srode 15 marca odbyl sie mecz kp starogard - jarota, ktory mial byc grany 19 listopada ale boisko nie nadawalo sie do gry, walkowera nie bylo... ale na tym meczu w starogardzie byli przedstawiciele olimpii grudziadz i juz wtedy mowili ze maja 3 punkty za walkower ze switem. prorocy jacys czy co...????
Piła
2023-03-17 22:10:25
Jak tam niedawna afera korupcyjna w PZPN, wyjaśniło się coś?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA