wtorek, 22 maja 2018.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. Siła wychowanków

Piłka nożna. Siła wychowanków

Piłka nożna. Siła wychowanków
Data publikacji: 2017-01-20 17:14
Ostatnia aktualizacja: 2017-01-22 11:42
Wywietleń: 647 204588

29 listopada 1981 roku, na dwa tygodnie przed ogłoszeniem stanu wojennego rozegrano ostatnią kolejkę w piłkarskiej ekstraklasie. Rewelacją rundy był beniaminek ekstraklasy, drużyna Pogoni Szczecin, która na jedną kolejkę przed zakończeniem rundy zapewniła sobie tytuł mistrza jesieni. Szczecinianie zadziwiali swoją pełną ekspresji grą.

– Na ostatni mecz rundy jechaliśmy do Warszawy – wspomina Jerzy Kopa. – To była ostatnia niedziela listopada – bardzo mroźnego. Mecz na żywo transmitowała telewizja, co nie było wtedy na porządku dziennym. Powiedziałem piłkarzom, że nie mogą się wystraszyć, nie mogą grać na utrzymanie bezbramkowego wyniku, że muszą przede wszystkim pokazać się z dobrej strony.

Dobra odprawa

To była bardzo dobra odprawa trenera. Dziś rzeczywiście wiele osób wspomina tamto spotkanie z ochotą. Pogoń co prawda przegrała aż 2:5, ale zagrały futbol otwarty, ofensywny i pełen polotu.

– Już w pierwszej połowie przegrywaliśmy 0:2, ale jeszcze przed przerwą bramki zdobyli: Janusz Turowski i Zbigniew Stelmasiak i wyrównaliśmy – wspomina Kopa. – Już wtedy pokazaliśmy charakter i temperament.

Po przerwie na boisku Legia już dominowała. Strzeliła trzy gole, a Pogoń gdyby zagrała bardziej rozważnie, to mogła porażki uniknąć. Uniknęłaby jednak też wielu pochlebstw po tym spotkaniu.

Tamten mecz i tamta runda, to były wyjątkowe zdarzenia też z innych powodów. Trenerem był Jerzy Kopa, od dziecka szczecinianin, absolwent liceum numer 6, wielki szkoleniowy talent, a w składzie na mecz z Legią praktycznie tylko i wyłącznie piłkarze wywodzący się ze Szczecina.

Asystentem Jerzego Kopy był inny wychowanek, wieloletni bramkarz szczecińskiej drużyny Wojciech Frączczak, natomiast kierownikiem drużyny też wychowanek, który później zadebiutował w ekstraklasie Andrzej Rynkiewicz.

Sześciu wychowanków

W wyjściowej jedenastce znalazło się aż sześciu wychowanków. Dziś do takich zalicza się również tych, którzy trafiali do klubu, ale przed ukończeniem 16 roku życia. Zenon Kasztelan, Zbigniew Kozłowski, Zbigniew Czepan, Marek Włoch, Dariusz Krupa i Kazimierz Sokołowski, to byli jednak klasyczni wychowankowie, którzy byli przypisani do Pogoni od lat dziecięcych i stanowili ważną część zespołu, gdy ten uchodził za jeden z najlepszych w Polsce.

Ponadto w wyjściowej jedenastce byli: Jarosław Biernat i Jerzy Stańczak. Ten pierwszy był wychowankiem Pioniera Szczecin, a do Pogoni trafił bardzo wcześnie, jeszcze jako dziecko i praktycznie też był jej wychowankiem, natomiast Stańczak był wychowankiem Osadnika Myślibórz, a do Pogoni trafił z innego szczecińskiego klubu – Arkonii.

Dwaj kolejni piłkarze: Marek Szczech i Janusz Turowski trafili do Pogoni jeszcze jako juniorzy i gdyby nastąpiło to w dzisiejszych czasach to też mogliby na siłę uchodzić za wychowanków.

Tylko jeden najemnik

Jedynym piłkarzem z wyjściowej jedenastki na wspomniany mecz z Legią, którego absolutnie nie można było traktować jako wychowanka był Zbigniew Stelmasiak. Trafił do Pogoni z Lecha Poznań na trzy lata, jako gracz dojrzały.

Spośród szóstki wychowanków, nie wszyscy wywodzili się z tego samego pokolenia. Najstarszym wychowankiem był Zenon Kasztelan, wtedy już 35-letni piłkarz, który wywodził się z utalentowanej grupy wychowanków z połowy lat 60.

Drużyna juniorów pod wodzą Zbigniewa Ryziewicza wywalczyła tytuł wicemistrzów Polski, a Kasztelan nie zdążył jeszcze nawet dograć turnieju do końca, bo został awaryjnie ściągnięty na mecz w II lidze z Górnikiem Wałbrzych i w swoim debiucie zdobył trzy gole.

Cała rzesza wychowanków

Czepan i Kozłowski, to byli wychowankowie już z innego pokolenia. Do pierwszego zespołu wprowadził ich Edmund Zientara w pierwszej połowie lat 70, obaj byli z tego pokolenia wychowanków, którzy na wiele lat zadomowili się w pierwszej drużynie. Prócz nich również Leszek Wolski i Andrzej Woronko, którzy we wspomnianym sezonie 1981/82 też byli ważnymi graczami w drużynie, ale mecz z Legią rozpoczęli na ławce rezerwowych.

Nieco młodszy był Marek Włoch, który też wywodził się z bardzo utalentowanego rocznika 1958. Prócz niego z tego rocznika duże kariery zrobili później też: Krzysztof Urbanowicz (we wspomnianym sezonie pełnił służbę wojskową i był piłkarzem Zawiszy Bydgoszcz), Jerzy Kruszczyński (karierę zrobił poza Szczecinem, grał w europejskich pucharach przeciwko takim drużynom, jak Juventus, czy Barcelona, ale na tamten czas był piłkarzem zaledwie III-ligowej Arkonii), a w ekstraklasie grał też Marek Anioła.

Z zupełnie innego pokolenia wychowanków pochodzili natomiast: Dariusz Krupa i Kazimierz Sokołowski. To byli już wychowankowie urodzeni na początku lat 60.

Ponadto Jarosław Biernat, Janusz Turowski i Dariusz Krupa, to byli wtedy ćwierćfinaliści młodzieżowych mistrzostw Europy, etatowi reprezentanci, natomiast Kazimierz Sokołowski we wspomnianym 1981 roku wywalczył tytuł wicemistrza Europy juniorów.

W kadrze zespołu znajdował się też rówieśnik Turowskiego i Krupy, też wtedy 20-letni Marek Siwa, który podobnie jak Turowski nie był wychowankiem, ale trafił do Pogoni jako junior i podobnie, jak Sokołowski też był wicemistrzem Europy juniorów, ale z roku 1980. ©℗ 

Wojciech PARADA

Komentarze

sadek61 dp ciekawego
Moim zdaniem to jest Zenon Kasztelan. Górny rząd od lewej: trener Kopa,Marek Szczech, tu nie jestem pewny, ale to chyba Stańczak,Zbigniew Kozłowski, Zbigniew Czepan, Kaziu Sokołowski, Zbigniew Stelmasiak. Dolny rząd: Marek Włoch, Janusz Turowski, Jarosław Biernat,Darek Krupa, Zenon Kasztelan.
2017-01-22 11:24:36
Ciekawy
A ja bym się chętnie dowiedział, kto jest na tym zdjęciu. Wydaje mi się, że pierwszy z prawej w dolnym rzędzie to Mirosław Spiżak - to by zaś znaczyło, że jest to drużyna juniorów pokolenia Kazimierza Sokołowskiego.
2017-01-21 19:20:38
Milo wspominac..
Te pokolenia Pogoni budowane przez Szefa Kosobuckiego mialy byc kopia Pogoni Lwow i to mu sie udalo.Inni probowali w Gdansku ,Wroclawiu ,Bytomiu ale im to nie wychodzilo.mimo ze ludzie z Kresow tam wyladowali tez masowo..zwlaszcza w Bytomiu.To pierwsze bylo jednak tylko sciagane z Polski moze za wyjatkiem Kielca z pod Szczecina..Starzy kibice opowiadali historie niesamowite o tym co robili w Bajce.Pozniej juz to drugie pokolenie z lat 60-tych bylo tylko czesciowo z Polski np Gacka,Fialkowski,Maslanka ,Trywianski i juz strannie dobierane przez Szefa razem z Lajpoldem Od trenera Ryziewicza wyszli wtedy Kasztelan i jeszcze przedtem ikona pozniej Wojtek Fraczczak.Mysle ze najlepszym pokoleniem bylo to z trenerem Zientara i w roli glownej z Kasztelanem.Do milych moich wspomnien nalezalo tez lokowanie moich mlodszych kolegow z Pogonii w Skandynavii.Ta droga trafili tutaj,Stanczak, Zambrzycki, Kozlowski,Sokolowski. Trakotowalem to jako cos szczegolnego no jako swoich , innych odstawiajac na bok.Przy okazji wszystkiego najlepszego zwlaszcza dla nich na nowy 2017 rok.
2017-01-21 10:28:01
Mirek
Według mnie wygląda na to, że Pogoń dalej będzie tkwiła w przeciętniactwie, chociaż bardzo bym chciał się mylić.
2017-01-21 00:36:57
Mirek
O Helmutach warto wspominać, robili bowiem rzeczy znane nie tylko w Niemczech. Taka jest historia naszego miasta i inna nie będzie. Co do Pogoni, to ciągle brakuje mi tytułu mistrza Polski dla tej drużyny a czekam już wiele lat.
2017-01-21 00:11:07
Zeszczecina
Fajny tekst. Super zdjęcie. Warto o takich rzeczach pamiętać. One tworrzą wspólnotę i tożsamość naszego miasta, a nie wspomnienia gdzie jakiś helmut robił piwo albo garnki, a potem poszedł na wojnę i służył nie gdzie indziej jak w "polskim obozie". Redaktorze Wojciechu, niech redaktor dalej idzie tą drogą. Pogoń była wtedy wielka i grali tam ludzie z naszego miasta.
2017-01-20 23:23:34

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”