wtorek, 22 września 2020.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. Reprezentacyjna dominacja Pogoni

Piłka nożna. Reprezentacyjna dominacja Pogoni

Piłka nożna. Reprezentacyjna dominacja Pogoni
Data publikacji: 2019-03-15 16:20
Ostatnia aktualizacja: 2019-03-15 17:32
Wywietleń: 1207 380621

Trenerzy młodzieżowych reprezentacji Polski rozesłali powołania dla wyróżniających się młodych piłkarzy i podobnie jak to miało miejsce w kilku ostatnich przypadkach, mnóstwo tych powołań trafiło do Pogoni Szczecin.

To w tej chwili jeden z dwóch polskich klubów dających do młodzieżowych reprezentacji najwięcej piłkarzy. Zdecydowanym liderem jest Lech Poznań, natomiast Pogoń ma tych reprezentantów 16 począwszy od rocznika 2003, a kończąc na roczniku 1996. Lech dostarczył do ośmiu młodzieżowych reprezentacji aż 22 piłkarzy.

16 piłkarzy z ośmiu reprezentacji w przypadku Pogoni oznacza, że średnio tych kadrowiczów jest równo dwóch na każdą reprezentację. Trzeba też dodać, że w gronie powołanych jest aż pięciu byłych piłkarzy Pogoni, z których czterech wyjechało w dość wczesnym wieku do klubów zagranicznych (Piotrowski, Maćkowiak, Iskra, Idasiak), jeden z nich – Kacper Michalski trafił do Górnika Zabrze.

Łącznie zatem mamy aż 21 młodych piłkarzy w przedziale wiekowym 16-22 lata, którzy szkolili się lub wciąż poddawani są procesowi szkolenia w szczecińskiej akademii. Na razie nie widzimy zbyt dużego przełożenia zdolnych młodzieżowców na pierwszy zespół. Wciąż tym najzdolniejszym trudno jest się przebić, choć to się cały czas dzieje.

Do reprezentacji młodzieżowych powołanych zostało dwóch podstawowych graczy pierwszego zespołu (Walukiewicz, Buksa) i trzech dublerów (Bursztyn, Kowalczyk, Benedyczak), którzy w każdej chwili gotowi są do wejścia na boisko, w obecnym sezonie dostawali już swoje szanse i to nawet w wyjściowych składach.

W każdej z młodzieżowych reprezentacji jest przynajmniej jeden piłkarz Pogoni, są też dwaj piłkarze, którzy obecnie nie grają dla Pogoni, ale są wypożyczeni do innych klubów w I lidze: Marcin Listkowski i Damian Pawłowski.

Powoduje to, że nowa reprezentacja młodzieżowa stworzona z piłkarzy urodzonych w roku 1998, lub młodszych, która od jesieni toczyć będzie rywalizacje w kolejnej edycji młodzieżowych mistrzostw Europy, składa się w największej części z piłkarzy Pogoni (Bursztyn, Kowalczyk, Listkowski, Pawłowski).

Najstarszym kadrowiczem jest Adam Buksa, który pod nieobecność Dawida Kownackiego otrzymał powołanie do reprezentacji młodzieżowej Czesława Michniewicza i wobec groźnej kontuzji napastnika Fortuny Duesseldorf stoi przed ogromną szansą nie tylko zakwalifikowania się do szerokiej kadry na turniej finałowy młodzieżowych mistrzostw Europy, ale również na grę w wyjściowym składzie.

Buksa był już powołany na turniej młodzieżowych mistrzostw Europy dwa lata temu, ale wtedy przegrał rywalizację z takimi piłkarzami jak Piątek czy Kownacki, nie zagrał w turnieju nawet minuty. Tym razem może być inaczej.

W kadrze młodzieżowej do lat 20 są Sebastian Walukiewicz i Adrian Benedyczak. To jedni z najmłodszych piłkarzy w drużynie przygotowujących się do turnieju mistrzostw świata do lat 20, zaledwie jedni z siedmiu z klubów ekstraklasy, jedni z pięciu grających w meczach ekstraklasy, a w przypadku Walukiewicza mówimy o jednym z trzech mających pewne miejsce w pierwszej drużynie klubu z ekstraklasy.

O awans do finałowego turnieju mistrzostw Europy juniorów powalczy rówieśnik Walukiewicza i Benedyczaka – Maciej Żurawski, który dwa sezony temu w podobnym turnieju już uczestniczył, ale do lat 17.

O awans do turnieju finałowego juniorów młodszych walczyć będą natomiast aż czwórka młodych portowców: Marcel Wędrychowski, Kacper Kozłowski, Hubert Turski i dodatkowo powołany Krystian Rybicki.

Obecni i byli piłkarze Pogoni w reprezentacjach młodzieżowych (rocznik 1996-03):

Rocznik 1996 – Adam Buksa

Rocznik 1997 – Jakub Piotrowski (obecnie Genk)

Rocznik 1998 – Jakub Bursztyn, Sebastian Kowalczyk, Marcin Listkowski (Raków, wypożyczenie)

Rocznik 1999 – Damian Pawłowski (Wigry, wypożyczenie)

Rocznik 2000 – Sebastian Walukiewicz, Adrian Benedyczak, Maciej Żurawski, Kacper Michalski (Górnik)

Rocznik 2001 – Kacper Smoliński, Mateusz Maćkowiak (RB Lipsk)

Rocznik 2002 – Marcel Wędrychowski, Krystian Rybicki, Hubert Idasiak (Napoli), Jakub Iskra (SPAL Ferrara)

Rocznik 2003 – Kacper Kozłowski, Hubert Turski, Mateusz Łęgowski, Olaf Korczakowski, Filip Balcewicz. ©℗ (par)

Fot. pogonszczecin.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Festiwal Świateł - Berlin 2020

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie