wtorek, 17 lipca 2018.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. Ranking talentów w Pogoni

Piłka nożna. Ranking talentów w Pogoni

Piłka nożna. Ranking talentów w Pogoni
Data publikacji: 2017-12-11 19:56
Ostatnia aktualizacja: 2017-12-11 22:40
Wywietleń: 2211 304795

Juniorzy Pogoni Szczecin są wiceliderem tabeli w grupie zachodniej Centralnej Ligi Juniorów, juniorzy młodsi zajęli drugie i trzecie miejsce w Makroregionalnej Lidze Juniorów, kilkunastu młodych portowców regularnie otrzymuje powołania do reprezentacji Polski, kilku z nich jest podstawowymi graczami w tej reprezentacji.

Po zakończeniu sezonu przez grupy młodzieżowe postanowiliśmy dokonać tradycyjnego rankingu najbardziej utalentowanych piłkarzy szczecińskiego klubu. Wzięliśmy pod uwagę piłkarzy urodzonych w roku 1999 i młodszych, na każdej pozycji umieściliśmy po trzech najbardziej zdolnych naszym zdaniem młodych piłkarzy, którzy mają największe szanse na grę w przyszłości w pierwszej drużynie.

Jeszcze żaden z nich w ekstraklasie nie zagrał, kilku z nich regularnie występuje w III-ligowych rezerwach. Uwzględniliśmy 33 piłkarzy z sześciu roczników. Średnio zatem z jednego rocznika powinno być po pięciu, lub sześciu piłkarzy, ale wiadomo, że z tych starszych roczników jest więcej graczy, są bliżej pierwszej drużyny.

Dobre rokowania i perspektywa

Są to gracze już zweryfikowani w meczach Centralnej Ligi Juniorów, kilku z nich ma na koncie srebrne medale mistrzostw Polski juniorów, podczas gdy ci młodsi jeszcze nawet nie zdążyli w CLJ zadebiutować, ale wśród swoich rówieśników wybijają się, świetnie rokują i stanowią znakomitą perspektywę.

Najwięcej piłkarzy jest z rocznika 2000. To najbardziej utalentowany rocznik w Pogoni od wielu lat, wśród nich jest aż pięciu reprezentantów Polski. Najmniej piłkarzy jest z roczników 2003 i 2004. Uwzględniliśmy na razie tych najbardziej wyróżniających się, reprezentantów Polski.

W bramce pozycję numer 1 okupuje najstarszy, bo już 18-letni Daniel Kusztan, srebrny medalista mistrzostw Polski juniorów, mający w obecnym sezonie na koncie sześć występów w III lidze, dziewięć puszczonych goli i dwa razy zachowane czyste konta.

Za nim w klasyfikacji uwzględniliśmy młodszych o dwa i trzy lata: Jędrzeja Grobelnego, grającego już mecze w Centralnej Lidze Juniorów z zawodnikami o dwa lata starszymi i reprezentacyjnego debiutanta z rocznika 2002 Huberta Idasiaka.

15-latek na prawej obronie

Prawy obrońca, to pozycja obsadzona teoretycznie najgorzej, dlatego na pierwszym miejscu uwzględniliśmy zaledwie 15-letniego reprezentanta Polski Jakuba Iskrę, grającego na co dzień w starszej drużynie w rozgrywkach juniorów młodszych.

Na środku defensywy mamy wysyp utalentowanych graczy. Najbardziej rozpoznawalną postacią w tym gronie jest Sebastian Walukiewicz, który spośród wszystkich piłkarzy młodego pokolenia w Pogoni jest najbliższy debiutu w ekstraklasie. Jako jedyny znajdował się już w kadrze meczowej, ale na swój debiut wciąż oczekuje.

Bardzo duży postęp zrobił kapitan drużyny juniorów, wychowanek Pogoni od dziecka Hubert Sadowski, natomiast z młodszych graczy trzeba koniecznie zwrócić uwagę na zaledwie 14-letniego Filipa Balcewicza, który od dawna gra z o rok starszymi w lidze, gdzie rywalizują o dwa lata starsi od niego młodzi piłkarze. Balcewicz jest podstawowym graczem w reprezentacji Polski i jej kapitanem. Jest przedstawicielem bardzo dużej grupy bardzo zdolnych piłkarzy z rocznika 2003.

Wśród lewych obrońców najwięcej obiecujemy sobie po Marcelu Stefaniaku, który już od 1,5 roku grywa w miarę regularnie w zespole rezerw. Wśród defensywnych pomocników niepodważalnym liderem jest Maciej Żurawski, który jesienią miał odważniej zaatakować pozycję w III-ligowych rezerwach, ale z gry wyłączyła go kontuzja. To jest piłkarz, który już zimą powinien regularnie uczestniczyć w przygotowaniach z pierwszą drużyną i być może już wiosną zadebiutuje w ekstraklasie.

Weteran Pawłowski

Na pierwszym miejscu wśród środkowych pomocników umieściliśmy Damiana Pawłowskiego, który od kilku lat utrzymuje opinię najbardziej zdolnego gracza Pogoni z rocznika 1999. To już jeden z ostatnich dzwonków, by 18-latek odważniej zaatakował pozycje w pierwszej drużynie, z którą uczestniczył już w przygotowaniach do rundy jesiennej.

Tuż za nim umiejscowiliśmy zaledwie 14-letniego Kacpra Kozłowskiego, absolutnego lidera starszej drużyny, w której na co dzień występuje i reprezentacji Polski z rocznika 2003. To ogromny talent, zawodnik z potencjałem zarówno ofensywnym, defensywnym, praktycznie bez słabych punktów.

Wśród ofensywnych pomocników najwyżej oceniamy talent Krystiana Rybickiego, który bryluje w swojej drużynie, grającej w lidze przeciwko piłkarzom o rok starszym. To podstawowy gracz reprezentacji Polski, niezwykle dynamiczny o bardzo dużym ofensywnym potencjale.

Wśród skrzydłowych wyróżniliśmy dwóch graczy z rocznika 2000: Oskara Fursta i Bartosza Bonieckiego. Ten pierwszy imponuje solidnością, odpowiedzialnością, w grze tego drugiego jest zdecydowanie więcej szaleństwa i nieprzewidywalności.

Za najbardziej perspektywicznego napastnika uznaliśmy Adriana Benedyczaka, który w kolejnym roku powinien wzmocnić się fizycznie, nabrać regularności, a wtedy w połączeniu z ogromnym potencjałem, warunkami fizycznymi, techniką może już wkrótce stać się poważnym kandydatem do rywalizacji o miejsce w pierwszej drużynie. ©℗

Wojciech PARADA

Bramkarze: 1. Kusztan (99), 2. Grobelny (01), 3. Idasiak (02).

Prawi obrońcy: 1. Iskra (02), 2. Rotengruber (00), 3. Ładny (01).

Prawi stoperzy: 1. Walukiewicz (00), 2. Sadowski (00), 3. Martuszewski (04).

Lewi stoperzy: 1. Jopek (99), 2. Balcewicz (03), 3. Telicki (02).

Lewi obrońcy: Stefaniak (00), 2. Radziński (01), 3. Freilich (04).

Defensywni pomocnicy: 1. Żurawski (00), 2. Wawrzynowicz (99), 3. Jachno (01).

Środkowi pomocnicy: 1. Pawłowski (99), 2. Kozłowski (03), 3. Szcześniak (01)

Prawoskrzydłowi: 1. Furst (00), 2. Rościszewski (01), 3. Michalak (02).

Ofensywni pomocnicy: 1. Rybicki (02), 2. Sacharuk (00), 3. Smoliński (01).

Lewoskrzydłowi: 1. Boniecki (00), 2. Paprzycki (99), 3. Wędrychowski (02).

Napastnicy: 1. Benedyczak (00), 2. Stasiak (99), 3. Krzysztofek (02)

Fot. R. Pakieser

Komentarze

kibic
czyżby artykul sponsorowany prze p.Mroczka i jego przyd... byłych piłkarzyków Pogoni??? ... widać te talenty np.Kort(go go) Zwoliński(ten co udaje,że jest napastnikiem buhahaha) czy Matynia(czy on jeszcze jest na liście płac Pogoni?) p.Wardecki rób porządek,bo widzisz to co my zwykli kibice.różnica taka,że Pan może wpłynąć na Mroczka,bo na nas ma wyj....
2017-12-11 22:39:49

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy