poniedziałek, 23 lipca 2018.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. Ranking piłkarskich talentów

Piłka nożna. Ranking piłkarskich talentów

Piłka nożna. Ranking piłkarskich talentów
Data publikacji: 2017-03-16 15:06
Ostatnia aktualizacja: 2017-03-16 22:25
Wywietleń: 868 224133

Piłkarska wiosna zapowiada się szczególnie interesująco dla miłośników futbolu młodzieżowego w Szczecinie. Już w najbliższy weekend swoje pierwsze mecze na szczecińskich obiektach rozegrają zespoły Pogoni Szczecin, w których aż roi się od utalentowanych i znakomicie rokujących piłkarzy.

Najbardziej zdolną piłkarską młodzież z naszego klubu będziemy mogli obserwować na szczeblu centralnym w aż czterech drużynach. Zespół rezerw Pogoni to na dziś ekipa tylko niewiele starsza i bardziej doświadczona od drużyny juniorów.

W inauguracyjnym spotkaniu z rezerwami Lecha Poznań średnia wieku wyjściowej jedenastki wynosiła 19 lat, a połowę składu stanowili juniorzy. Juniorzy rywalizujący w Centralnej Lidze Juniorów mają niejako obowiązek awansu do strefy medalowej i dopiero na etapie półfinałów przekonamy się o prawdziwej jakości zespołu.

W rywalizacji juniorów młodszych zaprezentują się aż dwa zespoły Pogoni. Ten starszy ma podjąć walkę z Lechem Poznań o wygranie grupy makroregionalnej. Jeżeli tak się stanie, to w finałowym turnieju z udziałem czterech najlepszych zespołów w kraju o jeden z medali, a nawet mistrzowski tytuł powinno być łatwiej, jak o wygranie makroregionalnej rywalizacji z poznańskim klubem. W rozgrywkach makroregionalnych wystartuje też młodszy zespół juniorów młodszych.

Wiosenny rarytas

Wiosna dla pilnych obserwatorów piłkarskich talentów może się zatem okazać prawdziwym rarytasem. Przeprowadziliśmy ranking najbardziej utalentowanych i najlepiej rokujących piłkarzy Pogoni na poszczególnych pozycjach uwzględniając najstarszych piłkarzy urodzonych w roku 1995.

Kilku z nich już dziś występuje w pierwszej drużynie i raczej nie spotkamy ich na boiskach III ligi, CLJ i CLJ młodszych. To jest raczej ranking piłkarzy, którzy powiedzmy w roku 2022 mogliby stanowić o sile Pogoni grającej w ekstraklasie.

Na pozycji bramkarza najlepiej rokującym piłkarzem jest mający już za sobą debiut w ekstraklasie Adrian Henger. Ma dopiero 21 lat, a patrząc na wiek bramkarzy z klubów ekstraklasy (prawie połowa golkiperów ma powyżej 35 roku życia, a 12 na 16 drużyn powyżej 30) to nie należy się spodziewać szybkiego awansu do wyjściowej jedenastki pierwszej drużyny. Mikołaj Brylewski i Daniel Kusztan, to jeszcze juniorzy. Częściej w drużynie juniorów gra ten pierwszy, ale to Kusztan brał udział w zimowych przygotowaniach z pierwszą drużyną.

Na prawej obronie najstarszym piłkarzem z tych najbardziej perspektywicznych jest David Niepsuj. Ma już za sobą debiut w ekstraklasie, ale o regularną grę będzie mu trudno. To nowa postać w klubie, która nie przeszła przez proces szkolenia w Akademii, ale o dużym potencjale i możliwościach rozwoju.

Wypożyczony Chouwer

Rok młodszy od Niepsuja jest Błażej Chouwer, który gra obecnie na wypożyczeniu w II-ligowej Kotwicy Kołobrzeg. Od przyszłego sezonu nie będzie już młodzieżowcem i wtedy okaże się, czy zdoła przeskoczyć próg pomiędzy graczem utalentowanym, a już gotowym na duże ekstraklasowe wyzwania.

Z młodszych piłkarzy wyróżniliśmy na tej pozycji 16-letniego Jowina Radzińskiego, którego pewnie spotkamy w rozgrywkach juniorów młodszych. To jest nominalny lewy obrońca, ale w reprezentacji był też próbowany na prawej obronie. Na lewej stronie w Pogoni jest wyjątkowo silna konkurencja piłkarzy urodzonych już w XXI wieku.

Wśród stoperów najbardziej doświadczonym graczem jest Sebastian Rudol, który zbliża się do granicy 100 występów w ekstraklasie. To nasza obecnie największa nadzieja na regularną grę w ekstraklasie na pozycji środkowego obrońcy.

W nieco dalszej perspektywie duże nadzieje wiązać powinniśmy z innymi. Patryk Adamczuk, to kapitan wicemistrzów Polski juniorów z poprzedniego roku, który już jest blisko pierwszej drużyny, a z wyjazdu na zgrupowanie na Cypr z pierwszą drużyną wyeliminowały go problemy zdrowotne.

Jopek i Sadowski

Piłkarzem ocierającym się o reprezentację juniorów jest Szymon Jopek, ma dopiero 18 lat, ale już w poprzedniej rundzie debiutował na boiskach III ligi. O rok młodszy Hubert Sadowski powinien wiosną coraz częściej występował w drużynie juniorów starszych, choć jest jeszcze juniorem młodszym. Potrzebuje nowych wyzwań i rywalizacji z silniejszymi fizycznie rywalami.

Reprezentantem Polski do lat 16 jest Damian Ładny, ale piłkarzem zdecydowanie najlepiej rokującym jest zaledwie 14-letni Filip Balcewicz. Wiosną być może jeszcze go nie zobaczymy w drużynie juniorów młodszych. Na dziś to podstawowy zawodnik w drużynie o rok starszej (z rocznika 2002).

Mało tego, w reprezentacji województwa też grywa w starszym roczniku i jest nawet kapitanem tej drużyny. To sytuacja w tej kategorii wiekowej niespotykana, świadcząca o talencie, możliwościach i charyzmie tego bardzo młodego jeszcze chłopca.

Wśród lewych obrońców wciąż duże nadzieje pokładamy w Hubercie Matyni, którego karierę mocno zahamowały liczne kontuzje. Na klasowych lewych obrońców wyrastają jednak zdecydowanie młodsi od Matyni: Marcel Stefaniak i Mateusz Maćkowiak.

To etatowi reprezentanci w swoich kategoriach wiekowych. Ten pierwszy jesienią grywał już głównie w drużynie III-ligowych rezerw, a ten drugi w ostatnim meczu juniorów starszych był w kadrze meczowej, choć jest o trzy lata młodszy.

Nadzieja w Piotrowskim

Wśród defensywnych pomocników mocno liczymy na Jakuba Piotrowskiego, grającego obecnie na wypożyczeniu w I-ligowym Stomilu Olsztyn. W treningach pierwszej drużyny zaczął uczestniczyć 18-letni Stanisław Wawrzynowicz, a Paweł Jachno jest etatowym reprezentantem do lat 16.

Wśród środkowych pomocników o miejsce w pierwszej drużynie powinni walczyć w niedalekiej przyszłości: Sebastian Kowalczyk i Damian Pawłowski. W nieco dalszej perspektywie może ich jednak zdystansować Maciej Żurawski, który wyrasta na drugiego Krychowiaka i wcale nie odbiega od niego talentem i potencjałem. To jest opinia wielu osób mających z nim bliższy kontakt.

Wśród ofensywnych pomocników na dziś piłkarzem najbliżej dużej kariery wydaje się być Dawid Kort, a zdecydowanie młodsi od niego: Błażej Starzycki i Krystian Rybicki, to reprezentanci Polski w swoich kategoriach wiekowych. Tego pierwszego powinniśmy wiosną oglądać w meczach o dwa lata starszych juniorów, a tego drugiego w zespole juniorów młodszych.

Dobre skrzydła

Na skrzydłach najstarsi i już z doświadczeniem na III-ligowych boiskach, to: Mateusz Bochnak i Rafał Maćkowski, ale już wiosną powinni mocno na nich naciskać o dwa lata młodsi: Bartosz Boniecki i Michał Sacharuk. Ten ostatni częściej grywa, jako napastnik, lub ofensywny pomocnik. Najmłodsi w tym gronie to: Mateusz Rościszewski i Marcel Wędrychowski.

W ataku piłkarzem, który już trzeci sezon trenuje z pierwszą drużyną jest Marcin Listkowski. Świetnie rozwija się też kariera jego rówieśnika – Gracjana Jarocha, ale obu w przyszłości może pogodzić Adrian Benedyczak.

Na dziś ranking najbardziej zdolnych graczy z rocznika 1995 i młodszych przedstawia się imponująco, ale dopiero proces przechodzenia z wieku juniora do seniora pokaże, czy nadzieje i aspiracje związane z najbardziej uzdolnioną młodzieżą były uzasadnione. ©℗

Wojciech PARADA

  Henger (96)  
  Brylewski (98)  
  Kusztan (99)  
       
Niepsuj (95) Rudol (95) Adamczuk (97) Matynia (95)
Chouwer (96) Jopek (99) Sadowski (00) Stefaniak (00)
Radziński (01) Ładny (01) Balcewicz (03) Maćkowiak (01)
   
Piotrowski (97) Kowalczyk (98)
Wawrzynowicz (99) Pawłowski (99)
 Jachno (01) Żurawski (00)
     
 Bochnak (98) Kort (95)  Maćkowski (98)
 Boniecki (00)  Starzycki (00)   Sacharuk (00)
 Wędrychowski (02)  Rybicki (02)    Rościszewski (01)
     
   Listkowski (98)   
   Jaroch (98)   
   Benedyczak (00)   

Komentarze

????
Bredzisz,oni beda grac ale w zespolach III lub II ligowych tak jak do tej pory
2017-03-16 21:59:29
Ze Co ?
My mamy zdolna mlodziez ?? hahahahahahahah upadlem ze smiechu
2017-03-16 21:57:12
Jasnowidz
Za rok, no może dwa wszystkie te nazwiska zobaczymy w składach wielu drużyn ligowych.Tylko nie w Pogoni.Tu będą grać "asiory"jak np. Ciftci.
2017-03-16 15:19:11

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Potańcówka w szczecińskiej Różance
Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy