Sobota, 18 maja 2024 r. 
REKLAMA

Piłka nożna. Problemy z II-ligową licencją Świtu

Data publikacji: 11 kwietnia 2024 r. 18:16
Ostatnia aktualizacja: 15 kwietnia 2024 r. 15:11
Piłka nożna. Problemy z II-ligową licencją Świtu
Piłkarze Świtu (w popielatych strojach w derbowym meczu wygranym z Flotą Świnoujście 4:0) spisują się nieźle, ale ich stadion nie wygląda okazale... Fot. Ryszard PAKIESER  

Na 10 kolejek przed końcem rozgrywek piłkarze III-ligowego Świtu Skolwin prowadzą w tabeli, mając 13 punktów przewagi nad wiceliderującą Elaną Toruń i 16 oczek więcej od trzeciej Vinety Wolin. Sportowo są już więc jedną nogą w wymarzonej od kilku lat II lidze, ale jeśli chodzi o infrastrukturę stadionową to są pewne problemy z otrzymaniem II-ligowej licencji...

Wymagania licencyjne na II ligę, to trybuny, na których jest co najmniej 900 ponumerowanych miejsc siedzących, w tym 250 zadaszonych z trybuną honorową i prasową, a ponadto wydzielony sektor dla gości o pojemności co najmniej 5% łącznej liczby miejsc na stadionie.

W środę na stadionie na Skolwinie byli przedstawiciele Komisji Licencyjnej PZPN i oczywiście stwierdzili, że obecnie obiekt nie spełnia II-ligowych wymagań. Planowana jest co prawda generalna przebudowa stadionu i doraźny remont, by przed pierwszym meczem II-ligowym wymagania licencyjne były spełnione. Zakres prac budowlanych nie jest zbyt duży i prawdopodobnie uda się je zrealizować. Problem jednak w tym, że Komisja Licencyjna PZPN zgodnie ze swoimi przepisami, chce mieć gotowy obiekt już 15 maja, a jeśli nie, to musi być do tego terminu wskazany stadion rezerwowy, spełniający II-ligowe wymagania.

Takim obiektem jest przykładowo stadion przy ul. Karłowicza, ale nim zarządza obecnie Pogoń Szczecin, więc ekstraklasowy klub musiałby na to udzielić zgody. W ostateczności w grę mogłyby jeszcze wchodzić stadiony Błękitnych Stargard i Kotwicy Kołobrzeg. Działacze Świtu przekonują, że nie chcieliby grać na stadionie rezerwowym, tylko na własnym odremontowanym, ale przyznanie tego rezerwowego jest według nich niezbędne, by kontynuować proces licencyjny...

- Sprawa ze stadionem rezerwowym dla Świtu jest świeża, bo wynikła po środowej wizycie w naszym mieście przedstawicieli Polskiego Związku Piłki Nożnej, ale podejmujemy działania by rozwiązać problem, prowadzimy intensywne rozmowy i wierzę, iż znajdziemy rozwiązane, a piłkarze ze Skolwina będą mogli przystąpić do II-ligowych rozgrywek - powiedział nam Krzysztof Kupis, dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta Szczecina.

Jeśli problemu nie uda się rozwiązać, w II lidze wystąpi wicelider trzeciego frontu, a może nim być... inny zachodniopomorski klub, czyli Vineta Wolin. Sporą szansę na II miejsce mają także Elana Toruń i Zawisza Bydgoszcz. W rywalizacji o fotel wicelidera nie można pominąć też byłego II-ligowca Błękitnych Stargard oraz rezerw szczecińskiej Pogoni... ©℗ (mij)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

marina
2024-04-15 14:37:16
Przecież świt inwestując w drużynę miał pełną świadomość braku drugoligowej licencji na grę na skolwinie, miasto nawet gdyby miało pieniądze na remont stadionu i tak nie wykona tego od ręki, dokumentacja, pozwolenia, przetargi, terminy wykonania etc.. tak że du*** blada, bezmyślna gra prezesa PA.
Nick
2024-04-14 08:41:40
Grajcie w. Policach, stadion ładny a drużyny nie ma.
Simca
2024-04-12 19:49:20
Czy murawa na bocznym stadionie przy Karłowicza też kosztuje "miliony", o których mówi Tomek i Patrycja? Ciekawe czy są społecznymi rzecznikami spółki Pogoń, czy występują w innym charakterze. Rozumiem dlaczego Skolwin nie chce grać u obcych, bo szczecińska Pogoń - w niektórych komentarzach właśnie tak wygląda. 👍Świt!
starszy
2024-04-12 14:22:51
a potem placz ze oprocz pogoni niema nikogo na zapleczu ekstraklasy i mlodzi pilkarze nie maja sie gdzie ogrywac a co do stadionu tak wladze robily ze modernizowaly je druzynom ledwo dajacym sobie rade w lidze okregowej
yyyyyyy
2024-04-12 00:47:35
niech grają na bocznym od Karłowicza, aż Tusk z Nitrasem wybudują na Skolwinie :D:D:D:D:D
T
2024-04-12 00:15:20
Koszt wymiany murawy na stadionie w Szczecinie - ponad milion złoty plus kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie na renowacje. Wymienia się ja minimalnie dwa razy na sezon. To kilkanaście razy więcej niż jest warty cały klub Światu, Ciekawe skąd klub miałby znaleźć pieniądze na zapłacenie biegania po heh tym "trawniku"?
Tomek
2024-04-12 00:05:50
A jakiś ignorant tutaj nazywał murawę na stadionie "trawnikiem". Boże, ile tutaj ignorancji i nieznajomości tematu wychodzi z takiej osoby. Sama taka murawa i koszt jej wymiany, to milion złotych, w całości pokrywanych przez klub :) A sama renowacja i pielęgnacja, to dziesiątki tysięcy złotych miesięcznie :) Sorry, ale jakby nie Pogoń, to miasto musiałoby łożyć te kilkanaście milionów złotych na stadion.
Tomek
2024-04-12 00:00:27
Pogoń jest operatorem stadionu, czyli zarządzającym. Wydaje ponad 17 mln złotych rocznie na utrzymywanie Stadionu :) Swego czasu dość głośno było o tym w mediach :) Pogoń jest jedynym operatorem stadionu w lidze w pełnym znaczeniu tego słowa :) Płaci za utrzymywanie wszystkich boisk, budynków, za remonty, wymianę muraw, za prąd i wszelkiego rodzaju mediach związane z obiektami stadionu. Inne stadiony dzielą koszty na współkę ze swoimi miastami.
@ Patrycja
2024-04-11 23:39:44
Pomijając twoje niekoniecznie precyzyjne wyliczenia o "grubych milionach na murawę", przemawia przez ciebie lekceważenie, a może nawet pogarda dla ambitnego klubu z "gorszej" części Szczecina. Zadepczą trawkę naszym "mistrzom" z Twardowskiego. Mistrzom którymi póki co nigdy nie byli. Ja urodziłem się w Szczecinie i mam szacunek dla każdego klubu z mojego miasta, nie tylko tego z EkstraKASY.
@ Patrycja
2024-04-11 23:24:39
No a ile Pogoń płaci miastu za wyłączność na korzystanie ze stadionu? Podaj konkretne liczby i porównaj z innymi stadionami tej wielkości w Polsce. Płaci za wszystko z biletów, miasto ich nie dotuje, doprawdy? Kto w to uwierzy?
Patrycja
2024-04-11 22:53:54
@Simca operatorem stadionu jest Pogoń i płaci grube miliony rocznie za jego utrzymywanie, dzięki czemu miasto nie musi tego robić. Już sama murawa i jej zużycie kosztuje więcej niż Świt w całości jest warty. Więc jak sobie wyobrażasz korzystanie ze stadionu? i murawy? Która zużywa się w jakimś stopniu po każdym spotkaniu? Świt stać płacić setki tysięcy złotych na renowację murawy? Bo Pogoń sama płaci za renowację i kupowanie nowej murawy, gdy stara zbyt mocno się zużyje.
Simca
2024-04-11 22:51:54
Najbardziej "spodobał mi się" pomysł, żeby mecze Świtu rozgrywać w Kołobrzegu. Na pewno miasto zafunduje kibicom darmowe przejazdy nad morze, a tak kocha Skolwin, że nawet zapłaci za wejściówki na stadion w obcym mieście. Nie ma co się przejmować, wszak są jeszcze do rozważenia stadiony w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku, a może by tak po sąsiedzku w Niemczech? Może się udać, bo tam nie musi wyrazić zgody Pogoń...
Simca
2024-04-11 22:23:16
Może pan minister sportu coś poradzi i znajdzie środki na wsparcie modernizacji tego - póki co - osiedlowego boiska (nazywanie go stadionem to gruba przesada). Na "zaskoczone" sprawą miasto - jak widać - raczej nie można liczyć.
biedny ten świt
2024-04-11 22:10:54
jak to możliwe że pogoń ma się zgodzić , która najmuje stadion od miasta , krzystek mówi że stadion świtu to nowy problem.wg krzystka świt stworzył problem mając szanse na 2 ligę .Krzystku świt puka do 2 ligi od 5 lat , ale by to zobaczyć trzeba się wychylić
Simca
2024-04-11 20:59:06
Na stadion przy Karłowicza "zgodę musi wyrazić Pogoń". Czegoś tu nie rozumiem. Miasto wydało kilkaset mln. zł. na budowę obiektu sportowego i nie ma nic do powiedzenia w kwestii jego użytkowania? To już jest własność Pogoni, a nie stadion miejski?
Brawo miasto
2024-04-11 20:43:24
PO co nam Świt w II lidze, skoro możemy tam mieć Elanę albo Zawiszę... Dzielni piłkarze ze Skolwina, "zmieńcie miasto, weźcie kredyt" i wyjeżdżajcie ze Szczecina, póki jeszcze chce się wam grać.
Już po wyborach
2024-04-11 20:36:51
Bardzo "optymistyczne" zakończenie artykułu. Jak się nie uda spełnić wymogów licencyjnych to awansują rywale z Torunia albo z Wolina. No Brawo! Co na to wspaniałomyślne władze miasta, Prezydent, który tuż przed wyborami był na meczu w Skolwinie (dziw bierze że tu trafił, wszak to nie Warszewo, oj nie). Zdaję się, że nawet coś obiecał. No a stwierdzenie, że sprawa ze stadionem jest świeża to jest dopiero bezczelna kpina. Oczywiście wcześniej "nikt nie wiedział", że to boisko nie spełnia wymogów.
spokojnie
2024-04-11 20:00:52
Tusk wybuduje, ma władzę od rady osiedla po laskę marszałkowską. także wszystko w rękach PO :D:D:D
po wyborach
2024-04-11 19:49:13
krzysztek i PO ni nie muszą robić. wyborcy w szczecinie dali im duże poparcie że nic nie muszą robić tylko straszyć pisem
Kibic
2024-04-11 19:44:58
Co na to Pinokio Krzystek i radna Łażewska!? Szkoda że przed wyborami nie było tej decyzji.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA