Piłka nożna. Porażka z Wisłą na inaugurację

Data publikacji: 14 lipca 2017 r. 22:50
Ostatnia aktualizacja: 17 lipca 2017 r. 19:23

Pogoń Szczecin - Wisla Kraków 1:2 (1:2) 0:1 Lopez (16), 0:2 Brlek (19), 1:2 Gyurcsó (33, karny)

Pogoń: Załuska - Rudol, Râpă, Fojut, Nunes - Listkowski (45, Kort), Murawski, Hołota, Drygas (75, Kowalczyk), Gyurcsó - Zwoliński.

Wisła: Cuesta - Cywka, Głowacki, González, Sadlok - Boguski (79, Bartosz), Vélez (85, Arsenić), Brlek, Lopez (74, Wojtkowski), Małecki - Ondrášek.

Żółte kartki: Listkowski(Pogoń) - González, Vélez (Wisła).

Sędziował: Paweł Raczkowski (Warszawa).

Widzów: 8289.

Pogoń przegrała inauguracyjny mecz nowego sezonu z Wisłą Kraków i trzeba przyznać, że rywal był lepszy i na wygrana zasłużył. Pogoń źle rozpoczęła mecz, była mniej agresywna, oddała inicjatywę i już po 20 minutach przegrywała 0:2.

Scenariusz był identyczny, jak w towarzyskiej potyczce przed tygodniem z Chojniczanką z tą różnicą, że rywal był tym razem zdecydowanie bardziej wymagający, ale równie skuteczny. Wtedy też Pogoń przegrywała po 20 minutach 0:2 i nawet jedną z bramek straciła w bardzo podobny sposób - po rajdzie skrzydłem i odegraniem piłki do tyłu w pole karne.

Trener Skorża na przedmeczowej konferencji prasowej zapowiadał, że jego zespół ma zagrać odważnie, ambitnie, zaatakuje przeciwnika już na jego połowie, ale niczego takiego nie widzieliśmy. To Wisła była takim zespołem, lepiej prezentowała się pod względem fizycznym, stłamsiła portowców w środkowej strefie boiska, szybko odbierała piłkę, była bardzo dobrze zorganizowana i miała w swoich szeregach kilka indywidualności.

Lopez rozerwał portowców

Jedną z nich okazał się Lopez. Trener Skorża przestrzegał przed tym piłkarzem, zwrócił na niego uwagę już w grach towarzyskich. Okazało się po raz kolejny, że Hiszpan z niższych klas rozgrywkowych swojego kraju góruje pod względem piłkarskiej jakości w polskiej ekstraklasie.

Lopez najpierw świetnie wykonał rzut wolny, a 5 minut później wypracował bramkę Brlekowi. Po przerwie również nękał defensywę portowców, Fojut musiał ratować się faulem taktycznym nawet w okolicach własnego pola karnego, został ograny bardzo łatwo.

Po 20 minutach wydawało się, że Wisła ma mecz pod kontrolą, szczecinianie dostali dwa mocne ciosy i sprawiali wrażenie oszołomionych. W zespole Pogoni dobry dzień miał Nunes. Odważnie włączał się do akcji ofensywnych i świetnie egzekwował stałe fragmenty gry. Po jednym z nich obrońca Wisły został trafiony piłką w rękę i sędzia podyktował rzut karny. Pewnym egzekutorem okazał się Gyurcso.

Brutalny Głowacki

Pogoń niespodziewanie znów była w grze, gdyby nie przypadkowa sytuacja w polu karnym, mogła mieć duży kłopot ze stworzeniem sytuacji bramkowych. Wcześniej Wisła nie dopuszczała do żadnych zagrożeń. Głowacki albo zażegnywał niebezpieczeństwo, albo brutalnie faulował, co ma w zwyczaju czynić niemal zawsze z charakterystycznym dla siebie urokiem.

Kontaktowy gol podziałał na portowców kojąco. Przed przerwą mieli jeszcze dwie dobre okazje, ale nie wykorzystali ich: Fojut (strzelił głową niecelnie) i Kort (jego uderzenie obronił bramkarz).

Po przerwie Pogoń usilnie dążyła do zmiany wyniku, przejęła inicjatywę, długimi okresami mogła się nawet podobać, ale nie miała szczęścia w polu karnym, brakowało wykończenia i dobrej formy naszego atakującego Zwolińskiego.

Ten sam piłkarz dwa i trzy sezony temu toczył bardzo często zwycięskie pojedynki z Głowackim, a dziś ten sam Głowacki ma już 38 lat, a Zwolińskiemu nie pozwolił praktycznie na nic.

W pierwszym meczu nie widzieliśmy jeszcze Pogoni agresywnie atakującej rywala już na jego połowie. W dalszej części sezonu przekonamy się, czy to kwestia czasu, dobrze wykonanej pracy na treningach, czy może nie wszyscy piłkarze zdolni są do gry na dużej intensywności.

W szczecińskim zespole wystąpiło aż pięciu wychowanków, medalistów mistrzostw Polski juniorów. Na pewno Rudol i Zwoliński zagrali poniżej oczekiwań, ale już Kort, Kowalczyk i momentami Listkowski wypadli całkiem przyzwoicie, a w sporych fragmentach nawet bardzo dobrze. ©℗ Wojciech Parada