Wtorek, 23 kwietnia 2024 r.

Piłka nożna. Porażka Pogoni w Warszawie

Data publikacji: 03 kwietnia 2021 r. 20:09
Ostatnia aktualizacja: 05 kwietnia 2021 r. 11:45

To był mecz, na który czekali kibice i jednej, i drugiej drużyny. Bezpośrednie starcie lidera z wiceliderem PKO BP Ekstraklasy zawsze budzi ogromne emocje. W sobotnie popołudnie legioniści szybko jednak pozbawili portowców jakichkolwiek złudzeń.

Legia Warszawa – Pogoń Szczecin 4:2 (4:1); Filip Mladenović (4’), Tomas Pekhart (10’, 14’), Mateusz Wieteska (29’) – Adam Frączczak (45+1’), Kamil Drygas (83’)

Pogoń Szczecin: 1. Dante Stipica - 2. Jakub Bartkowski, 13. Konstantinos Triantafyllopoulos (33. Mariusz Malec 63’), 23. Benedikt Zech, 97. Luis Mata (64. Kacper Kozłowski 23’)  - 18. Michał Kucharczyk, 8. Damian Dąbrowski (14. Kamil Drygas 63’), 61. Kacper Smoliński (19. Adrian Benedyczak 63’), 27. Sebastian Kowalczyk, 20. Alexander Gorgon - 9. Adam Frączczak (17. Mariusz Fornalczyk 73’)

Legia Warszawa: 1. Artur Boruc - 2. Josip Juranović, 55. Artur Jędrzejczyk, 4. Mateusz Wieteska, 13. Artem Shabanov, 25. Filip Mladenović - 67. Bartosz Kapustka (8. Valerian Gvilia 73’), 24. Andre Martins, 99. Bartosz Slisz, 82. Luquinhas (21. Rafael Lopes 79’) - 9. Tomas Pekhart (30. Kacper Kostorz 86’)

Żółte kartki: Mateusz Wieteska, Andre Martins – Konstantinos Triantafyllopoulos, Damian Dąbrowski, Kacper Kozłowski, Kamil Drygas

Mecz odbywał się bez udziału publiczności.

Przed pierwszym gwizdkiem czuć było, że to mecz sezonu – zwłaszcza dla szczecinian. Zajmująca drugie miejsce w tabeli Pogoń traciła do Legii siedem punktów. W przypadku zwycięstwa strata zmalałaby do zaledwie czterech. Porażka oznaczała z kolei zwiększenie dystansu do aż dziesięciu oczek i wypisanie się z walki o mistrzostwo. Choć to raczej w Legii eksperci upatrywali faworyta do zwycięstwa, to za Pogonią też stało kilka poważnych argumentów. Przede wszystkim bardzo dobra seria w konfrontacjach z wojskowymi. Dwa ostatnie mecze w Warszawie to dwa zwycięstwa portowców.

Optymizm u fanów Dumy Pomorza został wystawiony na poważną próbę już w czwartej minucie. Wtedy do siatki trafił Filip Mladenović. Serb wykorzystał dobre podanie Josipa Juronovicia i posłał silny strzał w stronę dalszego słupka. Niewiele w tej sytuacji mógł zrobić Dante Stipica. Znacznie lepiej powinni za to spisać się Jakub Bartkowski i Konstantinos Triantafyllopoulos. Obaj przegrali walkę o pozycję. Podobnie stało się przy drugim golu – tym razem autorstwa Tomasa Pekharta. Czech podwyższył na 2:0 w 10. minucie, wygrywając pojedynek powietrzny z greckim defensorem Pogoni.

Chwilę później – bo już w 14. minucie – było 3:0. Odpowiedzialność za tę bramkę ponosi Luis Mata, który zagrał piłkę ręką w polu karnym. Prowadzący zawody Szymon Marciniak nie miał wątpliwości i podyktował rzut karny. Pewnie wykorzystał go Tomas Pekhart. Z kronikarskiego obowiązku odnotujmy, że to najszybciej strzelone trzy gole w meczu Ekstraklasy od niemal pięciu lat. Poprzedni raz to spotkanie Legii ze Śląskiem Wrocław w sezonie 2015/2016. Wtedy stadionowy zegar wynik 3:0 wskazywał już po siedmiu minutach.

To nie był jednak koniec kanonady warszawskiej drużyny. W 29. minucie na 4:0 podwyższył obrońca Legii, Mateusz Wieteska. Portowcy zdołali odpowiedzieć dopiero w doliczonym czasie gry pierwszej połowy. Dość chaotyczną akcję w polu karnym gospodarzy zakończył uderzeniem głową z małej odległości Adam Frączczak. Tym samym kołobrzeżanin zanotował 10. rok kalendarzowy z rzędu z co najmniej jednym golem na poziomie Ekstraklasy.

Po zmianie stron Legia spuściła wyraźnie z tonu. Podopieczni Czesława Michniewicza oddali pole portowcom. Tym brakowało jednak pomysłu na sforsowanie defensywy gospodarzy. Nieco ożywienia w szeregi szczecińskiego zespołu wniósł młody Mariusz Fornalczyk. Na trafienie Pogoni trzeba było jednak czekać aż do 83. minuty. Wtedy sędzia Marciniak podyktował rzut karny za faul Artema Shabanova na Jakubie Bartkowskim. Sprawiedliwość wymierzył Kamil Drygas, który silnym strzałem pokonał Artura Boruca.

W końcówce spotkania szczecinianie próbowali jeszcze zagrozić Legii. Rzut wolny wykonywał Michał Kucharczyk, a z bliskiej odległości uderzał Sebastian Kowalczyk. Ani jedna próba nie zakończyła się jednak po myśli portowców. Ostatecznie legioniści wygrali 4:2 i wykonali olbrzymi krok w stronę obrony tytułu mistrzowskiego. Portowcy szansę na rehabilitację będą mieli za tydzień w sobotę. Wtedy podejmą Wisłę Płock.