niedziela, 15 lipca 2018.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. Pogoń trzecią siłą w kraju

Piłka nożna. Pogoń trzecią siłą w kraju

Piłka nożna. Pogoń trzecią siłą w kraju
Data publikacji: 2015-12-30 08:43
Ostatnia aktualizacja: 2016-01-05 18:31
Wywietleń: 1560 78431

Wizytówką każdego klubu piłkarskiego jest pierwszy zespół. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Klub bez solidnych podstaw, znaczących dublerów w zespole rezerw, solidnego szkolenia nie może być jednak traktowany poważnie.

Pogoń zakończyła rundę jesienną na wysokim czwartym miejscu, ale biorąc pod uwagę rolę, jaką w ogólnopolskich rozgrywkach odgrywają nasze zespoły rezerw i juniorów starszych, to nie możemy mówić o żadnym przypadku. Pogoń, jako klub prezentuje się solidnie i wiarygodnie. Biorąc pod uwagę lokaty na koniec roku pierwszej drużyny, zespołu rezerw i juniorów, to wychodzi, że portowcy są obecnie trzecią siłą w kraju.

1. Legia Warszawa           8 (2,4,2)

2. Lech Poznań               12 (6,5,1)

3. POGOŃ Szczecin         13 (4,7,2)

4. Cracovia                      18 (3,9,6)

5. Jagiellonia Białystok   18 (8,9,1)

6. Zagłębie Lubin            20 (7,10,3)

7. Lechia Gdańsk             22 (10,6,6)

8. Ruch Chorzów             24 (5,12,7)

9. Śląsk Wrocław            28 (14,6,8)

10. Wisła Kraków            30 (13,10,7)

11. Górnik Zabrze           30 (15,5,10)

12. Korona Kielce           31 (12,14,5)

Liczby w nawiasach oznaczają miejsce w tabeli w ekstraklasie, III lidze i CLJ.

Mało tego, porównując dokładnie takie same dokonania Pogoni z rundą jesienną ubiegłego roku, to widać ewidentnie, że postęp został zanotowany na każdym z trzech analizowanych szczebli. I to znaczny. Mówimy tu o postępie punktowym, który nie zawsze jest miarodajny szczególnie w kwestii oceny postępów w zespole rezerw, czy juniorów. To jest jednak najbardziej miarodajna próba analizy klubowych dokonań w polskiej piłkarskiej rzeczywistości.

Piast bez drużyny juniorów w CLJ

Na 16 klubów w polskiej ekstraklasie tylko 12 ma jednocześnie swoje zespoły rezerw na poziomie trzeciej ligi i w Centralnej Lidze Juniorów. Piast i Podbeskidzie nie mają swoich zespołów w lidze juniorów, a dodatkowo Termalica i Górnika Ł. w lidze juniorów i III lidze seniorów. Tych ekip zatem w naszym podsumowaniu nie bierzemy pod uwagę.

Pierwsze dwie lokaty zajmują kluby w naszym kraju najbogatsze, szczycące się największymi nakładami na piłkarskie szkolenie, mające najwięcej reprezentantów. Na trzecim miejscu plasuje się już Pogoń.

JESIEŃ 2014

Seniorzy   19 meczów   27 pkt.   26-27   7-6-6   śr. 1,4   9 miejsce

JESIEŃ 2015

Seniorzy   21 meczów   36 pkt.   26-20   9-9-3   śr. 1,7   4 miejsce

Nie powinien dziwić fakt, że cztery ostatnie miejsca zajmują: Śląsk, Wisła, Górnik Z. i Korona. To kluby borykające się w naszej ekstraklasie z największymi problemami finansowymi, zaniedbujące proces szkolenia, posiłkujące się piłkarzami spoza własnej Akademii.

Na przykładzie drużyn rezerwowych widać, jak trudno młodym i perspektywicznym zespołom zdominować dorosłe rozgrywki nawet na taki niskim szczeblu (trzecia liga, to dopiero czwarty szczebel rozgrywek). Spośród klubów ekstraklasy najwyższą lokatę zajmują rezerwy Legii, które w swojej grupie plasują się na czwartym miejscu.

Reorganizacja III ligi

W przyszłym roku nastąpi reorganizacja rozgrywek i wszystkie drużyny z dolnej połowy tabeli grać będą o szczebel niżej. Klubów ekstraklasy z zespołami w trzeciej lidze będzie zatem jeszcze mniej, niż obecnie, bo trudno sobie wyobrazić, by w obecnym sezonie w górnej połowie tabel uplasowały się wszystkie.

W drużynach tych przeważnie występowali młodzi piłkarze, którzy ukończyli już wiek juniora, a jeszcze nie zdołali przebić się do pierwszej drużyny. Czasem silniejsza drużyna rezerw jest większą wartością od dobrego wyniku w lidze juniorów, często kluby rezygnują z osiągnięć w lidze juniorów, dostarczając najbardziej utalentowanych juniorów do zespołu rezerw.

JESIEŃ 2014

Rezerwy   15 meczów   15 pkt.   20-27   4-3-8   śr. 1,0    12 miejsce

JESIEŃ 2015

Rezerwy   16 meczów   23 pkt.   25-26   7-2-7   śr. 1,4   7 miejsce

Był taki okres w rundzie, kiedy Pogoń plasowała się na pierwszym miejscu w trzeciej lidze, lidze juniorów, a w ekstraklasie była wiceliderem. Drużyna juniorów była liderem aż do ostatniej kolejki. Gdyby wygrała swój ostatni mecz, to utrzymałaby prowadzenie, a w ogólnej klasyfikacja plasowałaby się przed Lechem.

Trzecia lokata jest jednak i tak znakomita świadcząca o tym, że trzy wiodące w klubie drużyny plasują się albo w ścisłej czołówce, albo na jej bezpośrednim zapleczu. Nie ma sytuacji, że jedna z drużyn jest zaniedbana, brakuje wartościowych piłkarzy. Rozwój na wszystkich trzech frontach kształtuje się na równym, dobrym poziomie, w miarę możliwości finansowych i organizacyjnych klubu.

Szkolenie i nauka

Ważne, by drużyny: rezerw i juniorów nastawione były na grę ofensywną, mozolne budowanie ataku pozycyjnego. Przez takie działanie wyniki mogą nieco odbiegać od oczekiwanych. Wciąż jednak ważniejsze od taktyki powinno być szkolenie i nauka umiejętności typowo piłkarskich, jak gra pod presją.

Obecny sezon jest pod tym względem nieco inny. Juniorzy mają ogromną szansę na zakwalifikowanie się do strefy medalowej, natomiast rezerwy muszą usilnie zabiegać o utrzymanie się wśród III ligowców. Wiosną możemy zatem spodziewać się, że często wynik będzie brał górę nad długofalowym planem szkoleniowym. Tak czasem się dzieje.

JESIEŃ 2014

Juniorzy   17 meczów   32 pkt.   40-29   9-5-3   śr. 1,9   5 miejsce 

JESIEŃ 2015

Juniorzy   18 meczów   42 pkt.   43-14   13-3-2   śr. 2,3   2 miejsce

Wciąż najważniejsze jednak jest, żeby młodzi gracze wciąż poddawani byli wyzwaniom, uczyli się, każdy z nich stał się lepszym piłkarzem, a trzon obu drużyn opierał się praktycznie na piłkarzach z regionu.

Warto zauważyć, że wśród sześciu topowych klubów, wszystkie zakończyły rundę jesienną w górnej połowie tabeli ekstraklasy. Zatem najsilniejsze polskie kluby równolegle dbają o pracę z młodzieżą. Wyjątkiem jest Piast Gliwice, a z drugiej strony Lechia Gdańsk, która ma dobre wyniki zespołu rezerw i juniorów, ale znacznie gorsze w ekstraklasie.

Postęp na trzech szczeblach

Dobra pozycja Pogoni jest szczególnie godna docenienia, jeżeli weźmiemy pod uwagę postęp, jaki się dokonał w porównaniu z rundą jesienną roku poprzedniego. Pogoń zanotowała progres na każdym z trzech szczebli i to bardzo wyraźny.

JESIEŃ 2014

Razem   51 meczów   74 pkt.   86-84   20-14-17   śr. 1,5  

JESIEŃ 2015

Razem   55 meczów   101 pkt.   94-60   29-14-12   śr. 1,8  

Jesienią obecnego roku spośród trzech analizowanych drużyn najniższą lokatę wywalczyły trzecioligowe rezerwy, ale jeżeli wziąć pod uwagę suche liczby, czyli średnią zdobytych punktów, to właśnie rezerwy zanotowały największy, bo aż 40 procentowy postęp. Niemal identyczny postęp poczyniły: pierwszy zespół i zespół juniorów - ponad 20 procentowy.

Pogoń w każdym elemencie zanotowała w obecnym roku lepszy wynik. Zdobyła w sumie więcej punktów, strzeliła więcej goli, mniej straciła, odniosła więcej zwycięstw i poniosła mniej porażek. ©℗ Wojciech Parada

Komentarze

KIBIC
PANIE WOJEWODO JANIA PROŚIMY O STADION NA HANGAROWEJ
2015-12-30 09:54:10

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy