wtorek, 19 czerwca 2018.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. Pogoń szóstą siłą w kraju

Piłka nożna. Pogoń szóstą siłą w kraju

Piłka nożna. Pogoń szóstą siłą w kraju
Data publikacji: 2015-07-22 09:20
Wywietleń: 187 4865

Za nieco ponad trzy tygodnie ruszają rozgrywki w piłkarskiej III lidze i Centralnej Lidze Juniorów. Miniony sezon był pierwszym, kiedy rozgrywki juniorów toczyły się w innym systemie - z podziałem na dwie grupy terytorialne. Sumując miejsca zajęte przez poszczególne kluby w rozgrywkach III ligi, juniorów starszych i młodszych dochodzimy do wniosku, że najlepszą młodzież ma Lech Poznań. Podobnie było przed rokiem, ale obecnie ta dominacja była jeszcze wyraźniejsza.

Lech zdobył mistrzostwo Polski juniorów młodszych, w rywalizacji juniorów starszych przegrał dopiero w finale, a w trzeciej lidze należał do wiodących drużyn w swojej grupie, kończąc rozgrywki na trzecim miejscu. Był jedynym polskim klubem, który na czterech frontach (włącznie z drużyną seniorów, która wywalczyła tytuł mistrza Polski) należał do najmocniejszych w kraju.

Co ciekawe, żadnej z rezerwowych drużyn nie udało się wygrać swojej grupy regionalnej. Stało się tak już po raz drugi z rzędu, co świadczy o tym, że młodzi piłkarze nie zawsze radzą sobie w rywalizacji z bardziej doświadczonymi zespołami.

W naszym podsumowaniu uwzględniliśmy wyniki drużyn juniorów, ale też rezerw występujących na poziomie III ligi. W drużynach tych przeważnie występowali młodzi piłkarze, którzy ukończyli już wiek juniora, a jeszcze nie zdołali przebić się do pierwszej drużyny. Czasem silniejsza drużyna rezerw jest większą wartością od dobrego wyniku w lidze juniorów, często kluby rezygnowały z osiągnięć w lidze juniorów, dostarczając najbardziej utalentowanych juniorów do zespołu rezerw.

Nie ma jednoznacznego sposobu, by uczciwie ocenić dokonania grup młodzieżowych. Punktacja osiągnięć drużyn rezerw, juniorów starszych i młodszych jest jednym z nich - dość klarownym i miarodajnym.

Pogoń w tej klasyfikacji wypadła nieźle, choć w porównaniu z poprzednim sezonem nieco obniżyła swoją pozycję (o dwie lokaty). Jest jednak jednym z sześciu polskich klubów, który potrafił zapunktować w każdej z trzech klasyfikacji: trzecioligowych rezerw, juniorów starszych i juniorów młodszych.

Po podsumowaniu wszystkich punktów okazało się, że w szkoleniu młodzieży jest szóstą siłą w Polsce. Była widoczna w każdej z branych pod uwagę klasyfikacji. Złożyły się na to wyniki wszystkich trzech grup młodzieżowych - począwszy od 20 - latków grających w zespole rezerw, a na młodszych o trzy lata juniorach młodszych kończąc.

©℗ (p)

Cały artykuł czytaj w czwartkowym wydaniu Kuriera Szczecińskiego, lub w e - wydaniu.

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy