Środa, 24 kwietnia 2024 r.

Piłka nożna. Pogoń przegrywa i traci dystans do Legii

Data publikacji: 28 lutego 2021 r. 20:48
Ostatnia aktualizacja: 01 marca 2021 r. 23:27
Na zdjęciu: Jakub Bartkowski cieszy się po uzyskaniu prowadzenia. Fot. POGOŃ SZCZECIN SA

W niedzielnym meczu kończącym 19. kolejkę PKO BP Ekstraklasy Śląsk we Wrocławiu wygrał z Pogonią Szczecin, chociaż portowcy już w 11. minucie po rzucie rożnym zakończonym strzałem głową Jakuba Bartkowskiego prowadzili, ale pod koniec pierwszej połowy zostali znokautowani. Druga w tabeli Pogoń traci teraz cztery punkty do prowadzącej Legii, a nad trzecim Rakowem ma jedynie punkt przewagi.

Śląsk Wrocław - Pogoń Szczecin 2:1 (2:1); 0:1 Jakub Bartkowski (11), 1:1 Erik Expósito (44), 2:1 Erik Expósito (45+2).

Śląsk: Matúš Putnocký - Guillermo Cotugno, Łukasz Bejger, Mariusz Pawelec (20 Márk Tamás), Dino Štiglec - Bartłomiej Pawłowski, Waldemar Sobota (75 Szymon Lewkot), Mathieu Scalet, Mateusz Praszelik (46 Lubambo Musonda), Róbert Pich - Erik Expósito

Pogoń: Dante Stipica - Jakub Bartkowski (84 Mariusz Fornalczyk), Benedikt Zech, Mariusz Malec, Luís Mata (71 Kacper Smoliński) - Michał Kucharczyk, Damian Dąbrowski, Kacper Kozłowski (67 Adrian Benedyczak), Sebastian Kowalczyk, Alexander Gorgon (67 Kamil Drygas) - Luka Zahovič

Żółte kartki: Praszelik - Bartkowski. Sędziował: Piotr Lasyk (Bytom). Mecz bez udziału publiczności.

Portowcy zaczęli dobrze i ofensywnie, a efektem było szybko uzyskane prowadzenie, po czym szczecinianie długo kontrolowali przebieg boiskowych wydarzeń. W końcówce I połowy Pogoń straciła jednak po grubych błędach dwa gole, a później potwierdziło się, że Pogoń nie ma ofensywnego potencjału, by odrabiać straty gdy przegrywa. Siłą Dumy Pomorza w tym sezonie jest bramkarz i gra w defensywie, ale w niedzielę także ten element szwankował. Może dlatego, że w I połowie kontuzji głowy doznał Zech i już rozgrzewał się rezerwowy Kóstas Triantafyllópoulos.

Zaczęło się obiecująco od strzału w 6 minucie Kozłowskiego, a po chwili strzelał Gorgon. W 11 minucie akcja Kowalczyka zakończyła się rzutem rożnym, po którym Bartkowski głową strzelił gola. W 34 minucie mogło być 0:2, gdy w polu karnym Kowalczyk odzyskał piłkę i podał Kozłowskiemu, który strzelił, lecz po rykoszecie był tylko rzut rożny. W 44 minucie po centrze, złym wyjściu Stipicy i błędzie w kryciu Maty, Expósito wyrównał. W kolejnej akcji wrocławian po pojedynku główkowym Zech odbił piłkę przed pole karne pod nogi Scaleta, którego strzał co prawda zablokował ciałem, ale atomowa poprawka Expósito trafiła do siatki, choć piłka przeleciała tuż nad głową bramkarza.

Kwadrans po przerwie akcję Kozłowskiego przerwał arbiter, dopatrując się faulu szczecinianina... Okazja na wyrównanie była jeszcze tylko w 78 minucie, gdy strzał Drygasa trafił w poprzeczkę, a dobitka Dąbrowskiego poszybowała nad poprzeczką. Bardziej ofensywne ustawienie podopiecznych Kosty Runjaica (za bocznych obrońców Bartkowskiego i Matę weszli Fornalczyk ze Smolińskim) nie przełożyło się na sytuacje strzeleckie, a w końcówce to Śląsk był bliższy gola (Expósito nie przyjął piłki, a po błędzie Zecha Pich zamiast strzelać... podał bramkarzowi).

Wrocławianie zasłużenie wygrali pierwszy ligowy mecz w tym roku, a Pogoń doznała drugiej porażki z rzędu, a w trzech ostatnich meczach portowcy zdobyli tylko jeden punkt... cp (mij)