sobota, 23 czerwca 2018.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. Pogoń przed Legią

Piłka nożna. Pogoń przed Legią

Piłka nożna. Pogoń przed Legią
Data publikacji: 2016-02-04 07:46
Ostatnia aktualizacja: 2016-02-04 07:47
Wywietleń: 1476 115712

Zimą rozesłano powołania do czterech juniorskich reprezentacji. Pogoń utrzymuje pozycję jednego z krajowych hegemonów pod względem liczby reprezentantów w kadrach juniorskich. Na podstawie styczniowych powołań więcej kadrowiczów mają tylko dwa kluby: Lech Poznań i Lechia Gdańsk.

Niespodziewanie tuż za Pogonią plasuje się Legia Warszawa i należy liczyć się z tym, że młodych kadrowiczów ze stołecznego klubu będzie coraz mniej. Ostatnie lata pokazują, że Legia nie jest dobrym klubem dla młodych piłkarzy. Bardzo trudno im przebić się do dorosłej drużyny.

Legia ma bardzo mało wychowanków, a swoją siłę budowała na ściąganiu najbardziej utalentowanej młodzieży z całej Polski. Dziś rodzice nieletnich kandydatów na piłkarzy widzą, że w Polsce są inne kluby, gdzie zdecydowanie łatwiej się wypromować.

Takim klubem na pewno jest Pogoń, o czym świadczą przykłady takich piłkarzy, jak: Jakub Piotrowski, Michał Walski, Marcin Listkowski, czy Kamil Wojtkowski. Każdy z nich jeszcze przed ukończeniem pełnoletności zadebiutował w ekstraklasie w barwach Pogoni i każdy z nich trafił do Pogoni już po ukończeniu 16 roku życia.

Czterech 15 latków

Pogoń w czterech juniorskich reprezentacjach ma siedmiu piłkarzy, ale aż czterech w najmłodszej z nich, kadrze do lat 15. Są to: Marcel Czajkowski, Damian Ładny, Mateusz Rościszewski i Konrad Żulpo.

Portowcy w reprezentacji

Rocznik 1997 i 98 (kadra do lat 19): Jakub Piotrowski.

Rocznik 1999 (kadra do lat 17): Damian Pawłowski.

Rocznik 2000 (kadra do lat 16): Błażej Starzycki.

Rocznik 2001 (kadra do lat 15): Marcel Czajkowski, Damian Ładny, Mateusz Rościszewski, Konrad Żulpo.

Ta reprezentacja się dopiero tworzy, dlatego można się spodziewać w niej jeszcze sporo zmian. Trzeba jednak docenić, że na zgrupowaniu do Woli Chorzelowskiej najwięcej piłkarzy będzie właśnie z Pogoni. Więcej, niż z Legii, Zagłębia, czy Lechii. Nie wolno jednak też zapominać, że na konsultację nie powołano piłkarzy z Lecha, czy Jagiellonii - dwóch prężnie działających ośrodków młodzieżowych w naszym kraju.

W pozostałych trzech reprezentacjach Pogoń ma tylko po jednym swoim zawodniku. Nie ma jednak wśród powołanych etatowych dotąd reprezentantów: Walskiego i Listowskiego. Można zatem się domyślać, że tym razem szansę dostało wielu piłkarzy z drugiego planu, a takim zawodnikiem jest na pewno Piotrowski.

Duża rotacja

W reprezentacji do lat 16 niekwestionowaną pozycję ma Błażej Starzycki. To w Pogoni jeden z wielu graczy z rocznika 2000, który jest w tym klubie od niedawna. W ciągu trzech lat doszło do bardzo dużej rotacji, co znacznie podniosło wartość drużyny, która 1,5 roku temu wywalczyła wicemistrzostwo Polski do lat 14. Dziś to wciąż czołowa drużyna w Polsce w swojej kategorii wiekowej, w której pierwszoplanową postacią jest Starzycki.

Kluby ekstraklasy w reprezentacji

9 - Lech Poznań.

8 - Lechia Gdańsk.

7 - POGOŃ Szczecin.

6 - Legia Warszawa.

4 - Zagłębie Lubin, Wisła Kraków.

3 - Piast Gliwice, Śląsk Wrocław.

2 - Korona Kielce, Jagiellonia Białystok, Ruch Chorzów, Cracovia.

1 - Górnik Zabrze.

0 - Górnik Łęczna, Termalica Nieciecza, Podbeskidzie Bielsko.

W kadrze do lat 17 jest Damian Pawłowski. To wychowanek klubu, który jeszcze niedawno był kapitanem reprezentacji rocznika 1999, a dziś powołany został tylko w trybie awaryjnym. Rywalizacja w tej reprezentacji jest coraz bardziej zacięta. Na 20 powołanych piłkarzy aż połowa wywodzi się z klubów zagranicznych takich, jak: Borussia Dortmund, Bayer Leverkusen, Fulham, Hamburger SV, Liverpool, czy Villareal. Pawłowski jest zatem w bardzo wąskim gronie wybijających się piłkarzy z rocznika 1999 występujących w polskich klubach.

Bez Walskiego i Listkowskiego

Trochę eksperymentalną kadrę na prestiżowy turniej juniorów w La Mandze powołał trener Rafał Janas. Wspomnieliśmy już, że nie ma w niej dwóch dotąd etatowych kadrowiczów z Pogoni: Walskiego i Listkowskiego, ale jest Piotrowski, od którego oczekuje się, że już wiosną dostawać będzie w Pogoni zdecydowanie więcej minut w meczach mistrzowskich.

Piotrowski jest z rocznika 1997. To rocznik, który w Pogoni od kilku lat zawsze był mocno obsadzony i zawsze dostarczał do juniorskich reprezentacji swoich graczy. O Walskim już wspomnieliśmy, a wcześniej etatowymi kadrowiczami byli też: Paweł Marczuk, Marcin Gałkowski, oficjalny debiut w reprezentacji zaliczył też Krystian Peda, a na konsultację powoływani byli: Patryk Adamczuk i Patryk Brzozowski.

W reprezentacjach juniorskich tradycyjnie już najwięcej kadrowiczów jest z Lecha Poznań, ale coraz mocniejszą pozycję zdobywa Lechia Gdańsk. To efekt znaczącego wsparcia Akademii przez firmę Lotos. Dzięki temu zasięg szkolenia obejmuje całe województwo Pomorskie.

Spośród klubów ekstraklasy tradycyjnie już żadnego kadrowicza nie mają te najmniejsze i pochodzące z najmniejszych ośrodków: Termalica i Górnik Ł., a także Podbeskidzie. ©℗ Wojciech Parada

Fot. R. Pakieser

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy