poniedziałek, 25 czerwca 2018.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. Pogoń promuje stoperów

Piłka nożna. Pogoń promuje stoperów

Piłka nożna. Pogoń promuje stoperów
Data publikacji: 2016-02-24 11:53
Ostatnia aktualizacja: 2016-02-24 11:54
Wywietleń: 237 121089

Kamil Grosicki i Grzegorz Krychowiak, to są piłkarze, którzy wychowywali się w szczecińskich klubach i mają niemal zagwarantowany start w tegorocznym turnieju mistrzostw Europy we Francji. Czy prócz nich możemy się jeszcze we Francji spodziewać szczecińskich akcentów ? Jest na to duża szansa.

Trener Adam Nawałka przyznał nawet publicznie, że ma obecnie listę 72 piłkarzy, z których na turniej wybierze 23. Wszystko wskazuje na to, że duża zmiana może nastąpić na pozycji środkowego obrońcy. Dotąd niemal etatowym reprezentantem był 30 - letni Thiago Cionek, który grał na zapleczu włoskiej Serie A i regularnie otrzymywał powołania od Adama Nawałki.

Trener był za to krytykowany i jest wielce prawdopodobne, że piłkarz powołań już nie otrzyma. W styczniu zmienił klub. Trafił do Palermo, grającego we włoskiej Serie A. Awans sportowy bezsporny, jednak piłkarz w ciągu blisko dwóch miesięcy nie zagrał w nowym klubie ani razu. Mała jest zatem szansa, by otrzymał powołanie na marcowe mecze reprezentacji z Serbią i Finlandią.

Kłopoty Cionka

Trener Nawałka wielokrotnie dawał do zrozumienia, że szanse na powołania mają tylko ci piłkarze, którzy regularnie grają w swoich klubach. Cionka od jakiegoś czasu to nie dotyczy. Z oficjalnych źródeł dowiedzieliśmy się, że jest trzech kandydatów, którzy rywalizują obecnie o miejsce nr. 4 wśród reprezentacyjnych stoperów. Każdy z nich miał, lub ma wiele wspólnego z futbolem w naszym regionie.

Rafał Janicki jest wychowankiem Chemika Police, a obecnie graczem Lechii Gdańsk, Wojciech Golla przez 3,5 roku był piłkarzem Pogoni Szczecin, a obecnie występuje w holenderskim NEC Nijmegen, a Jakub Czerwiński jest obecnie piłkarzem Pogoni Szczecin.

- Nie wiem nic o ewentualnym powołaniu - powiedział nam Jakub Czerwiński. - Myślę, że brakuje mi jeszcze trochę doświadczenia, ale sam fakt zainteresowania moją osobą jest dla mnie dużą motywacją.

Zarówno Janicki, jak i Golla otrzymywali już powołania od Adama Nawałki. Mają zatem u niego wysokie notowania. Janicki przed rokiem otrzymał nawet powołanie na eliminacyjny mecz do mistrzostw Europy z Irlandią. Golla natomiast debiutował w reprezentacji przed dwoma laty.

Pięć wyróżnień Golli

Pół roku temu podpisał kontrakt z holenderskim NEC Nijmegen i spisuje się w Eredivisie znakomicie. Pięć razy wybierany był do jedenastki kolejki, podczas zimowego okienka transferowego interesowały się nim kluby niemieckie.

Piłkarz postanowił nie zmieniać klubu, bo liczy na kolejny progres w miejscu, w którym znakomicie się odnalazł i wierzy w powołanie do reprezentacji na finałowy turniej mistrzostw Europy.

Golla w ostatnim ligowym meczu zagrał po raz pierwszy od dłuższego czasu w linii pomocy. Pogoń w ostatnim czasie śmiało zatem może uchodzić za klub, który znakomicie promuje stoperów.

Golla i Czerwiński, to nie jedyni piłkarze, którzy wybili się właśnie w Szczecinie. W tym mieście zadebiutował też w ekstraklasie Michał Koj, który obecnie jest podporą rewelacji sezonu Ruchu Chorzów, w Szczecinie też debiutował Sebastian Murawski, który jest aktualnie bezpośrednim dublerem dla Czerwińskiego i Fojuta.

Fojut przyszedł do Pogoni już jako piłkarz ukształtowany i znajduje się w ścisłej czołówce najlepszych stoperów polskiej ekstraklasy. ©℗ Wojciech Parada

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

60-lecie SM Śródmieście
Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy