sobota, 23 czerwca 2018.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. Pogoń już raz Legii popsuła święto

Piłka nożna. Pogoń już raz Legii popsuła święto

Piłka nożna. Pogoń już raz Legii popsuła święto
Data publikacji: 2016-05-14 20:54
Ostatnia aktualizacja: 2016-05-15 09:38
Wywietleń: 979 133637

Piłkarze Pogoni Szczecin rozegrają w niedzielny wieczór ostatni mecz sezonu, który będzie decydował o tytule mistrzowskim dla jej rywala. 33 lata temu Pogoń też grała ostatni mecz sezonu z Legią i też to był dla przeciwnika decydujący pojedynek.

To była ostatnia kolejka sezonu – 9 maja 1982 roku. Rozgrywana była tak wcześnie, bo trener kadry - Antoni Piechniczek szykował się na turniej mistrzostw świata w Hiszpanii, gdzie Polacy zajęli trzecie miejsce. Obecnie reprezentacja Polski też jest w przededniu finałowego turnieju, ale mistrzostw Europy.

Trenerem Legii był wówczas Kazimierz Górski, a rolę gospodarza przejęło na siebie Świnoujście. To był efekt kary nałożonej przez PZPN na szczeciński klub, który swój ostatni mecz musiał rozgrywać w miejscu oddalonym o ponad 100 kilometrów od siedziby klubu.

Spotkanie miało swój podtekst i do dziś kryje wiele niewyjaśnionych historii. Legia przed tym meczem traciła do trzeciej w tabeli Stali Mielec jeden punkt i było raczej mało prawdopodobne, że wyprzedzi ją w tabeli. Stal grała na wyjeździe z Gwardią Warszawa i niespodziewanie do przerwy przegrywała.

Po Świnoujściu krążą legendy, że piłkarze Legii w przerwie meczu w Świnoujściu (do przerwy Pogoń prowadziła 1:0 po bramce Zbigniewa Stelmasiaka) wtargnęli do szatni Pogoni i dawali w zastaw obrączki.

Do prawdziwej - nielegalnej oczywiście - transakcji miało dojść po spotkaniu. Gracze Pogoni poczuli się ponoć urażeni i nie skorzystali z propozycji.

Mecz zakończył się wynikiem 1:1 (wyrównał strzałem z rzutu karnego Henryk Miłoszewicz), Stal przegrała z Gwardią 1:2, ale to ona reprezentowała nasz kraju w pucharze UEFA następnego sezonu, a Legię z tych rozgrywek wyeliminowała w pamiętnym spotkaniu w Świnoujściu właśnie Pogoń.

W drużynie Legii grali wówczas uczestnicy pamiętnego Mundialu w Hiszpanii: Stefan Majewski, Paweł Janas, Jacek Kazimierski, Marek Kusto i Andrzej Buncol.

Dziś Legia też w swojej kadrze aż pięciu piłkarzy powołanych na finałowy turniej: Artur Jędrzejczyk, Michał Pazdan i Tomasz Jodłowiec do reprezentacji Polski, Ondrej Duda do reprezentacji Słowacji i Nemanja Nikolic do reprezentacji Węgier.

Trenerem Pogoni był wówczas Jerzy Kopa. W roku 1981 został wybrany trenerem roku. Wyrobił sobie markę na tyle, że do jego domu przyjechał sam Kazimierz Górski i zaproponował pracę w Legii od kolejnego sezonu. ©℗ (par)

Komentarze

HogoFogo
A w roku 1410, Panie Dzieju, to wygraliśmy z Niemcami...
2016-05-15 01:01:30

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy